Diğer
  Ana SayfaBebekBebek masajının püf noktaları

  Bebek masajının püf noktaları

  -

  1274782111-1Bebeğinize ”seni seviyorum” demenin en güzel yollarından biri, masajdır. Dokunuşunuz adeta sihirlidir. Bebeğiniz bu sayede rahatlar, iyileşirken siz; harika bir tene dokunmanın keyfini çıkarırsınız. Tabii birkaç önemli noktaya dikkat etmek şartıyla!

  Bebek masajı, bebeğinize seni seviyorum mesajı verirken, ona sağlık kazandırmanın en güzel yöntemlerinden biridir. Henüz çok küçük olduğu bir dönemde, sizin şefkatli dokunuşlarınız onun kendini psikolojik olarak iyi hissetmesini sağladığı gibi, bedensel sağlığını da olumlu etkiler. Siz harika bir tene dokunmanın, bebekle iletişim kurmanın hazzını yaşarsınız. Bebeğiniz de anne karnında bedeninizle kurduğu temasın, hissettiği sıcaklığın keyfini masaj sırasında çıkarır.

  Araştırmalar mesajın birçok yararı olduğunu gösteriyor. İşte size birkaçı; düzenli masaj yapılan bebeklerde, sindirim sistemi güçleniyor. Böylece daha az gaz ve kolik sorunu yaşıyorlar. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi sayesinde hastalıklara dirençleri artıyor. Dolaşım sistemi uyarıldığı için minik kalbinin yükü hafifliyor. Kilo almasını hızlandırıyor, motor gelişme ve koordinasyon becerisini geliştiriyor. Masaj yapılan bebekler daha sakin olduklarından uyku kaliteleri de artıyor. Uzmanlar özellikle prematüre doğan bebeklere masaj uygulanmasını daha sık öneriyorlar.

  MASAJA HAZIRLANIRKEN
  Odada dikkat edecekleriniz

  Masaj yapacağınız odanın sessiz ve çıplak bebeği üşütmeyecek bir ısıda olması gerekiyor. Bu nedenle oda sıcaklığının en az 24 derece olmasına dikkat etmelisiniz. Unutmayın, bebeklerin beden ısıları, yetişkinlere göre daha hızlı düşer.
  Masaj yapacağınız yer aydınlık olmalı ama doğrudan güneş almamalı.

  1274782111-0Masaj yerinin güvenliğine dikkat edin. Yakınınızda büyük vazo gibi üstüne düşebilecek eşyalar olmamasına özen gösterin. Aynı şekilde yukarından aşağı düşebilecek nesnelerin olmadığı bir yeri tercih etmelisiniz.
  Hafif, sakin bebeğinizin de duymaktan hoşlanacağı bir müzik dinleyebilirsiniz.
  Evcil hayvan besliyorsanız odadan çıkarın. Hayvan dikkatinizi dağıtabilir.
  Masaj sırasında dikkatinizi dağıtabilecek televizyon, telefon gibi görüntülü ve sesli araçlarınızı kapatın.
  Masaj sırasında kahve, çay gibi sıcak içecekler içmeyi düşünüyorsanız, hemen aklınızdan çıkarın.
  Masaj yapılacak yerin yakınına, bebeğinizin değil ama sizin kolayca erişebileceğiniz bir uzaklığa bebek yağı, giysiler, alt bezi gibi bütün gerekli malzemeleri koyun. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda bebeğinizi yalnız bırakmamış olursunuz.
  Masaj yerinin altına yumuşak bir havlu serin ve bebeğinizi havlunun üstüne koyun.

  - Advertisement -

  Bebeğiniz için dikkat edecekleriniz
  Masaj yapmadan önce bebeğinizi banyo ettirin ya da ılık bir duş aldırın. Bebeğiniz banyo sayesinde gevşer ve rahatlar. Böylece masajı rahat kabul eder.

  Masaj sırasında asla aç olmamalıdır. Aç bebek, huysuz olur. Ama masaj öncesi de beslemeyin. Çünkü masaj sırasında ıkınırken kusabilir. Masaja başlamak için en ideal zaman besledikten 1 ya da 1 buçuk saat sonrasıdır.
  Bebeğinizin uykusu gelmişse ya da yorgunsa, masajı erteleyin. Bebeğin dinlenmiş ve uykusunu almış olması, masajın başarısını attırır.

  Masaj uygularken bebeğinizi tamamen çıplak bırakabilirsiniz. Ama bu durumda küçük kazaların olabileceğini unutmayın. Bu nedenle diğer bölgelere masaj uygularken bezini çıkarmayabilirsiniz. Ancak altının temiz olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde kirli bez, bebeğin mızmızlanmasına neden olabilir.

  Seral Çelik

  Devamı 2009 ekim formsante bebek sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....