Diğer
  Ana SayfaBebekBebekler ne zaman oturur? Ne zaman oturmaya başlatılmalı?

  Bebekler ne zaman oturur? Ne zaman oturmaya başlatılmalı?

  -

  Bu makalede bebekler ne zaman oturur sorusuna yanıt aradık. Her ebeveyn bebeklerinin ne zaman oturacağını merak eder. Kemik gelişimi sebebiyle itina ile yaklaşılan bu konu hem ebeveynler hem de bebekler için çok önemli. Aslında bebekler oturabileceklerinin sinyallerini annelerine verir. Kendini dik tutmaya çalışan ve öne doğru eğilen bir bebek oturma alıştırmaları için hazır olduklarını belli eder. Peki, bebekler ne zaman oturur? Örneğin 5 aylık bebek oturabilir mi? Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, bebeklerin oturma planı ile ilgili önemli soru işaretlerini gideriyor.

  BEBEKLER NE ZAMAN OTURUR?

  Bebeklerin gelişimi mucizevidir. Her ay farklı bir beceriyi keşfederler. İlk defa oturmak da bu becerilerden biridir. Bebekler 4 aylarını doldurduklarında kendini öne doğru itebiliyorsa, yanlardan yastıklarla destek vererek ana kucağı gibi koltukta hafif eğik oturabilir. Ancak tam olarak oturmaya başlamaları 6. ayı bulabilir. Çünkü 6.aydan itibaren bebeklerin bel kontrolü gelişir, kendini öne iterek dik durmaya çalışır, bunu fark ettiğinizde bacaklarını iyice açarak dengede oturup oturamadığını deneyebilirsiniz.

  BEBEKLER NE ZAMAN OTURMA POZİSYONUNDA TUTULUR?

  Oturma bebekler için yeni bir davranıştır. Dolayısıyla bebeğinizi izleyerek doğru zamanı belirlemeniz gerekir. Şöyle ki, bebeğiniz büyüdükçe boyun ve sırt kasları gelişip güçlenir. Bu durumda bebeklerin mutlaka oturur pozisyonlara getirilmeleri gerekmektedir. Eğer bebeğiniz başını kontrol edebiliyor ve ilgili tepkileri veriyorsa 4. aydan itibaren oturma pozisyonunda tutabilirsiniz.

  5 AYLIK BEBEĞİM OTURABİLİR Mİ?

  Bebekler genellikle 3-4 aydan sonra kendi başını tutabilir. Bunun gibi motor becerilerini keşfettikten ve kas geliştirme çalışmalarını tamamladıktan sonra ilk alıştırmalara başlanabilir.

  6 AYLIK BEBEK MAMA SANDALYESİNE OTURUR MU?

  Bebeklerin yemek yeme düzenine dahil olması hem fizyolojik hem de psikolojik olarak önemli bir dönüm noktasıdır. Bu noktada 6-7 aydan sonra desteksiz oturmaya başlayan bebeğiniz artık mama sandalyesinde sofranıza eşlik edebilir.

  - Advertisement -

  ERKEN DOĞAN BEBEKLER NE ZAMAN OTURMAYA BAŞLAR?

  Prematüre bebeklerin gelişimi diğer bebeklerin gelişiminden daha farklıdır. Dolayısıyla prematüre bebeklerin oturma zamanı değişebilir. Gelişimsel döngüleri değişiklik gösterdiğinden oturmaları 7. ayın sonlarına doğru olabilir.

  BEBEKLERLE İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz