Diğer
  Ana SayfaBebekBebekler Neden Kusar?

  Bebekler Neden Kusar?

  -

  Bebeğiniz kusuyorsa endişelenmeyin! Kusması, onun ille de hasta olduğunu göstermez. Geçici bir durum olabilir. Özellikle ilk aylarda sık rastlanan bu durumu hafifletecek önerilerimizi uygulamanız işinizi kolaylaştıracak.

  Seral Çelik

  Özellikle ilk bebeği olan anneleri endişelendiren konulardan biri de, kusmadır. Ama aklınızda o meşhur soru; neden? Durun, aklınıza hemen kötü şeyler getirmeyin çünkü her kusma hastalık belirtisi değildir. Özellikle doğum sonrası ilk 3 ayda sık görülen kusmaların çoğu geçici. Araştırmalara göre, bebeklerin yüzde 80'i ilk üç ayda en az 1 defa kusuyor. Annelerin 'hastalık mı, değil mi?' sorusuna yanıt bulmak için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Esra Dolar'a danıştık. İşte içinizi rahatlatacak bilgiler…

  Normal sayılanlar

  Kusmanın normali mi olur demeyin, oluyor. Bu bebeğin fizyolojik tepkilerinden biri. Ancak bazı bebekler, az miktarda ve seyrek kusuyorlar bazıları ise çok miktarda ve daha sık…

  - Advertisement -

  Bu tip kusmaların çoğu, ilk aylarda görülüyor ve bebeği doyurduktan sonra ortaya çıkıyor. Bunun nedeni, eğer bebeğiniz yenidoğan dönemindeyse, yemek borusuyla mide arasındaki sfinkter denilen kapak, olgunlaşmadığı için kusuyor. Bu durum anormal değil, olgunlaşmamasının önemli bir nedeni var. Atılması gereken mukus, ancak bu yolla çıkarılıyor. Eğer bebeğiniz daha büyükse, beslenme sırasında hava yutmadan kaynaklanabiliyor. Midesine giden hava, süt ya da mamayla karışık olarak ağzından çıkıyor. Bu bebeklerin hava almadan emmesi için doğru emzirilmesi yani yalnızca meme ucunun değil, kahverengi kısmının da bebeğin ağzına verilmesi gerekiyor.

  Doğumdan sonraki ilk günlerde görülen kusmaların diğer nedenleri arasında, çeşitli enfeksiyonlar geliyor. Ayrıca doğumsal metabolizma hastalıkları, bebeğin anne karnında amniyos sıvısını fazladan yutması ve süt alerjisi gibi bazı hastalıklar da aynı sonuca yol açıyor. Yeri gelmişken hemen söyleyelim; ağızdan çıkan her besin kusma sayılmaz. Bazen bebekler beslendikten sonra sızıntı şeklinde az miktarda besini çıkarabiliyorlar. Bu durumun son bulması 6. ile 12. ayı buluyor.

  Haberin devamı 2009 Mayıs Formsante Bebek ekimizde…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz