Diğer
  Ana SayfaBebekBebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? İşte 9 belirti

  Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? İşte 9 belirti

  -

  Uykusuz geceler, hafif ateş, huzursuz gündüzler… Acaba bebeğiniz neden böyle tepkiler veriyor? Yoksa bu zorlu dönemin sorumlusu, çıkmaya çalışan minik beyaz dişler mi? Peki bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? Diş çıkaran bebekler için neler yapılmalı? Bebeklerde diş çürümesi nasıl önlenir? Formsanté arşivinden (2011) derledik… İşte 9 belirti

  İLK DİŞ NE ZAMAN ÇIKIYOR?

  Bebeklerde ilk diş ortalama olarak yedinci ayda çıkmaya başlıyor. Bazı bebekler 3. ayda erken diş çıkarmaya başlarken bazılarının da ilk dişi 12. ay hatta sonrasına sarkabiliyor. Diş çıkarmada genellikle kalıtsal faktörler etkili rol oynuyor. Ancak bu zorlu dönemde ailelere büyük görevler düşüyor.

  BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Peki, bebeklerde diş çıkarma belirtileri neler ve ne zaman ortaya çıkıyor? Özetle bebeklerde diş çıkarma belirtileri şunları:

  • Ağrı
  • Salya akması
  • Huzursuzluk
  • Kulak çekiştirme
  • Yanak kaşıma
  • Ateş
  • Uykusuzluk
  • İştahsızlık
  • Diş etlerinde morarma ve kanama

  Diş çıkarma belirtileri, dişlerin çıkmaya başlamasından 2-3 ay önce ortaya çıkıyor. Bu belirtiler çocuktan çocuğa değişiklik gösteriyor. Memorial Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Hülya Caner bebeklerin diş çıkarma öncesi nasıl belirtiler gösterdiğini anlattı.

  • Ağrı: Diş çıkarma bazı bebeklerde şiddetli ağrıya neden oluyor. Bebekler bu dönemde eline geçen her şeyi ağızlarına sokarak diş etlerini rahatlatmaya çalışıyor.
  • Salya akması: Bebekler genellikle 3. aydan itibaren salya akıtıyor. Bu, diş çıkarma döneminde daha da artıyor. Çene ve ağız çevresinde cildin tahrişine bağlı kızarıklıklar olabiliyor.
  • Huzursuzluk: Çıkmakta olan dişler yüzeye yaklaştıkça diş etlerindeki ağrı da artıyor. Bu da haftalarca süren huzursuzluğa yol açıyor.
  • İshal: Diş çıkarma döneminde artmış tükürük salgısı nedeni ile bebek sulu kaka yapabiliyor ancak ikiden fazla dışkılamada mutlaka doktorla görüşülmesi gerekiyor.
  • Kulak çekiştirme yanak kaşıma: Diş etlerindeki ağrı buradaki sinirler boyunca kulaklara ve yanağa yayılabiliyor. Ancak bu dönemde kulak enfeksiyonundan şüpheleniliyorsa bir uzmana başvurmak gerekiyor.
  • Ateş: Diş etlerindeki inflamasyon nedeni ile diş çıkarma döneminde 38 dereceye kadar çıkan ateşlenme görülebiliyor. Eğer ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekiyor.
  • Uykusuzluk: Özellikle ilk diş ve azı dişleri çıkarken gece boyunca deliksiz uyuyan bebeklerde bile gece uyanmaları başlayabiliyor. Bu durumu açlıkla ilişkilendirip yedirmeyin ve kendi kendine tekrar uyumasını sağlayın.

  DİŞ ETLERİNDE MORARMA VE KANAMA

  • Diş etlerinde morarma ve kanama: Bazen diş etlerinde kanamalar olabiliyor ve genellikle kendiliğinden düzelebiliyor.
  • İştahsızlık: Diş çıkarmakta olan bebek bu dönemde beslenmeyi reddedebiliyor. Özellikle katı yiyeceklere başlamış bebek bir süre bu yiyeceklere ilgisiz oluyor. Bu durum geçici ve bebek gerekli gıdayı sıvı besinlerle de alabiliyor. Diş çıktıktan sonra iştah da normale dönecektir.

  BEBEĞİN DİŞLERİNİN ÇÜRÜMESİ NASIL ÖNLENİR?

  mayis-2011-bebek-8-resim-2Dişlerin erken çürümesini önlemek için:

  - Advertisement -

  Bebeğin dişlerinin sabah ve akşam yatmadan önce yumuşak bir fırçayla, sadece su ile fırçalanması gerekiyor. İki yaşından önce yutma riskinden dolayı macun kullanımı önerilmiyor. İki yaşından sonra çok az miktarda florlu diş macunu kullanılabilir.

  Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirliyor. Bu yüzden anne ve babaların da dikkat etmesi gereken noktalar var. Çocuklara, biberon veya emzik şeker, reçel gibi tatlı maddelere batırılıp verilmemeli. Gece uyuyan çocuğa şekerli süt veya meyve suyu içme alışkanlığı kazandırılmamalı.

  Bebeklerin en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri, ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlıyor. Biberonun neden olduğu çürümeleri önlemek için çocuklar, bir yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılmalı.

  Erken dönemde oluşacak diş çürümelerinden korunmak için besledikten sonra bebeklerin, geceleri ağızda biberonla uyuma alışkanlıklarına engel olunmalı, biberondaki süte şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemeli.

  DİŞ ÇIKARTAN BEBEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

  • Bebekler bu dönemde daha fazla şefkat ve sevgiye ihtiyaç duyuyorlar. Daha fazla sevgi ve ilgi ile onun huzursuzluğunu azaltabilirsiniz.
  • Bebeklerin özellikle soğuk diş kaşıyıcılar ile oynaması diş kaşıntısını hafifletebilir. Ancak dile ve dudağa yapışacağından bunları donmuş olarak ona vermemeli, plastik yerine kauçuk diş kaşıyıcıları tercih etmelisiniz.
  • Yumuşak, temiz ve soğuk bir bezle diş etlerine masaj yapabilirsiniz.

  Formsante Dergisi Mayıs 2011 Sayısı – Bebek Eki

  BEBEKLERLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLENLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....