Diğer
  Ana SayfaBebekBebeklerde öksürük, hırıltı neden olur? Nasıl geçer?

  Bebeklerde öksürük, hırıltı neden olur? Nasıl geçer?

  -

  Özellikle yeni anne-baba olanlar için bebeğin öksürmesi, hırıltı olması endişe yaratır. Peki, bebeklerde öksürük, bebeklerde hırıltı neden olur? Sebepleri neler? Öksürük veya hırıltı varsa nasıl geçer? Anne ve babalar yeni doğan bebekte öksürük veya hırıltı varsa neler yapmalı? Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman merak edilen bu soruları yanıtladı:

  BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?

  Dr. Akkuş, ‘Bebeklerde öksürük neden olur? Nasıl geçer?’ sorusunu şöyle yanıtlıyor: Öksürük çocukluk çağında çok sık rastlanılan bir sorundur. Solunum yollarında tahrişe neden olan herhangi bir etken öksürüğe neden olur. En sık olarak solunum yolu enfeksiyonuna bağlı gelişen ve birkaç güne geçmeyen öksürük yakınması; çoğu zaman buruna serum fizyolojik damla damlatılması ve sıvı alımının arttırılması ile çözülür. Bu durumda kullanılan öksürük şuruplarının çoğu zaman tedaviye bir katkısı olmaz.

  YENİDOĞAN ÖKSÜRÜĞÜ CİDDİYE ALINMALI MI?

  Hayatın ilk aylarında olan öksürük yakınması her zaman ciddiye alınıp hızlı bir hekim başvurusunu gerektirir. Çünkü yenidoğan ve erken süt çocukluğu döneminde bronşiolit ve zatürre çok ağır seyredebilir. Yine çocukluk çağının her döneminde genel durum bozukluğu, yüksek ateş ve nefes darlığının eşlik ettiği öksürük ciddi bir zatürre bulgusu olabilir ve hızlı bir şekilde hekim başvurusu gerektirir.

  UZAMIŞ VE KRONİK ÖKSÜRÜK NEDİR?

  Bir çocuğun 2-4 hafta süren öksürüğü uzamış öksürük, 4 haftayı geçen öksürüğü ise kronik öksürük olarak adlandırılır. Kronik öksürüğü olan çocuklarda öksürüğü artıran faktörler sorgulanır. Hareketlenerek artan öksürük astımatik ihtimali düşündürür. Yine kronik öksürüğü olan çocuğun anne, baba veya kardeşinde astım varlığı, çocukta da astım ihtimalini sorgulamayı gerektirir.

  SİGARA DA NEDEN OLABİLİR

  Ebeveynlerden birisinin sigara kullanımı ile çocuğun sigara dumanına maruz kalması tek başına bir öksürük nedeni olabilir. Öksürüğe eşlik eden bulgular önemlidir. Örneğin öksürüğe kilo kaybı ve gece terlemesinin eşlik etmesi tüberküloz bulgusu olabilir.

  - Advertisement -

  YABANCI CİSİM KAÇMIŞ OLABİLİR

  Ani başlayan ve tedaviye yanıt vermeyen öksürük ve nefes darlığı yakınmasında yabancı cisim (Fındık, fıstık vb.) öyküsü sorgulanmalıdır.

  ÖKSÜRÜĞÜN NEDENİ PSİKOLOJİK OLABİLİR Mİ?

  Psikolojik kaynaklı olan öksürüğe nadir rastlanılır. Bu tip öksürüğün en önemli özelliği uykuda hiç olmamasıdır.

  BEBEKLERDE HIRILTI NEDEN OLUR?

  Peki, bebeklerde hırıltı neden olur? Dr. Semra Akkuş Akman bu soruyu da şöyle yanıtlıyor:

  • Bebeklerde solunum yolunun tıkanmasına neden olan herhangi bir etken hırıltıya neden olur. Hayatın ilk günlerinde hırıltının en sık nedeni burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabildiği gibi, ısı farklılıkları ile vazomotor bir reaksiyon olarak da gelişebilir.
  • Bronşiolite bağlı gelişen hırıltıya hemen her zaman öksürük, bazen nefes darlığı ve sık nefes alma eşlik edebilir. Bu nedenle öksürük, nefes darlığı ve sık nefes almanın eşlik ettiği hırıltı hemen hekim başvurusu gerektirir.
  • Emekleme, yürüme döneminde ani gelişen hırıltı aklımıza yabancı cisim aspirasyonunu getirmelidir.

  BEBEKLERLE İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz