Diğer
  Ana SayfaBebekBebeklerde ilk göz muayenesi ne zaman olmalı?

  Bebeklerde ilk göz muayenesi ne zaman olmalı?

  -

  Bebeğimiz doğdu.. Güzeller güzeli melek.. hiç bir hastalığı yakıştıramayız biz ona … Aşılarını yaptırırız çocuk doktoru kontrolünü olur, kalça çıkığı muayenesi olur, işitme testi olur… Görme muayenesi? Yapılmaz!!! Peki, bebeğiniz görüyor mu? Gözleri ne kadar sağlıklı? İlk göz muayenesi ne zaman yaptırılmalı? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.

  BEBEKLERDE İLK GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN OLMALI?

  Bebekler görmediklerinde daha huzursuz ya da daha tepkisiz olabilirler. Dışardan bakıldığında herşey normal gözükebilir. Ancak mutlaka bir Göz Doktoru tarafından muayene edilmelidir. İlk muayenenin ilk 6 ay içinde yapılması oldukça önemlidir. Hiçbir hastalığı yakıştıramadığımız bebeklerimizde yetişkinlerde görülen pekçok hastalık olabilmektedir. Katarakt ve glokom hastalıkları bunlardan sadece bir kaçıdır… 

  Erken tanı hayat kurtarır, erken göz hastalıkları tanısı ve tedavisi bize  yeni renkli bir hayatın kapılarını açar..

  Yeni doğan bebeğinizi hiç bir problem olmasa dahi ilk 6 ay içinde bir kez göz hastalıkları muayenesine götürmenizi ısrarla tavsiye etmekteyiz. Görmeyen göz öğrenemez ve tembel kalır. Erken dönemde tanısı koyduğumuz ve tedavi ettiğimiz pek çok bebeğimiz şimdi görebiliyor.. Bebekler görmediklerini anlatamaz, dışarıdan bakınca herhangi sorun gözükmeyebilir. 

  Artık gelişmiş cihazlar sayesinde 1 aylık bebekte bile çok kolay şekilde  astigmatizma varlığını, minimal kayma varlığını  dahi tesbit edebilmekteyiz. Üstelik ona dokunmadan, korkutmadan, damlasız bir şekilde, üstelik o muayene esnasında eğlenirken biz bunu yapıyoruz.

  - Advertisement -

  BEBEKLERDE GÖZ MUAYENESİ RUTİNİ NASIL OLMALI?

  İlk 6 ayda ilk Göz muayenesini olan bebeğimize 9 yaşına kadar yılda bir göz muayenesi önermekteyiz. Yıllık kontrol yaptıramayan ailelerimize 2. muayenelerini 2,5 yaş civarında ve 3. muayenelerini ise okul öncesi 5 yaş civarlarında önermekteyiz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz