Diğer
  Ana SayfaBebekBebeklere ne zaman, kaç yaşından itibaren çizgi film izletilmeli?

  Bebeklere ne zaman, kaç yaşından itibaren çizgi film izletilmeli?

  -

  Anne babaların en çok merak ettikleri konular arasında bebeklere, çocuklara ne zaman, kaç yaşından itibaren çizgi film izlettirilmeli sorusu da var. Peki, pedagojik olarak çocuklar ne zaman çizgi film izlemeye başlamalı? Uzman Pedagog Zeynep Şimşek, bebeklere, çocuklara ne zaman, kaç yaşından itibaren çizgi film izletilmeli sorusunun yanıtını verdi.

  ÇOCUKLARA KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN ÇİZGİ FİLM İZLETİLMELİ?

  Şimşek, ‘Bebeklere, çocuklara ne zaman, kaç yaşından itibaren çizgi film izlettirilmeli sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Birçok kesim tarafından tartışılan, zararı olduğu gibi faydası da olduğu konuşulan bu durumu çocuğun gelişim özelliklerine göre ele almamız gerekirse; Yapılan bilimsel araştırmalar da 3 yaş öncesine kadar başta ekran ve akabinde çizgi film izlenmemesi gerektiğini söylüyor.

  3 YAŞ ÖNCESİ ÇİZGİ FİLM NEDEN İZLENMEMELİ?

  Nedenlerini de sıralamamız gerekirse, 0-3 yaş dönemi beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönem de çocuğun aktif olarak birçok duyu organına hitap eden; görsel, işitsel, dokunsal gibi duyuları aktif olarak kullanmasını sağlayan aktivitelere yönetilmesini isteriz. Çünkü bu duyular ne kadar uyarılırsa öğrenme o kadar hızlı ve kalıcı olur. Ancak çocuk çizgi film gibi edilgen halde etkileşimsiz aktivitelere maruz bırakılırsa öğrenme gerçekleşmediği gibi bellek kapasitesinde azalma, öğrenme problemleri, edilgen olduğu için dil gelişiminin sekteye uğradığını, sayılanların yanı sıra odaklanma problemi ile de karşı karşıya kalacaktır.

  YEMEK YEDİRİRKEN ÇİZGİ FİLM İZLETME ALIŞKANLIĞI

  Örnek vermek gerekirse, normalde yemek yemeyen bir çocuk çizgi film ya da reklamları izlerken daha kolay yemek yiyordur. Çünkü çocuk o sırada tat, dokunma, koku gibi diğer duyuları ekrana bakarak sınırlamış oluyor. Sadece işitsel ve görsel olarak ekrana bakarken yukarıda da belirtildiği üzere, refleks olarak ağızını açma, çiğneme ve yutma işlevini yapıyor. Ekran kapalıyken davranışıyla ilgili hiçbir farkındalığı olmadığı için bunu sürdüremiyor. Sonrasında ebeveynin kolaylık olsun diye başlattığı eylem hem çocuğun gelişim özelliklerine ket vuruyor hem de kriz yaşanmasına yol açıyor.

  - Advertisement -

  3 YAŞ ÖNCESİ ÇİZGİ FİLM İZLEMENİN NEDEN OLDUĞU PROBLEMLER

  Karşılaşılacak diğer olası durumları değerlendirmek gerekirse, 3 yaşından önce çizgi film izlemesi çocuğun gerçeklik algısını derinden etkileyecek ve yine 3 yaş itibari ile başlayan benlik gelişimine zarar verecektir. Zaten hayal dünyası geniş olan bu çocuk çizgi filmdeki karakterlerle özdeşim kurarak kimlik gelişimini engelleyecektir. Cinsiyet gelişimi de bunların başında gelmektedir. Çünkü çoğu çizgi filmde farklı figürler, insan figürünün az olması, korkutucu hayvan figürleri ve hayal dünyasını sınırlandıran cinsiyetsiz karakterler bulunmaktadır. Bir diğer konu da dikkat eksikliği hiperaktivite tanısı alan bireylerin bebeklik döneminde televizyona maruz kaldığı tespit edilmiştir.

  Ebeveynleri yanıltan şey ise, çocuğun çizgi filmi uzun süre izlediği ancak ders çalışma da, oyun kurmada, sosyalleşme de sorunlar yaşadıkları öyküsünü anlatıyor ve buna bir cevap bulamıyor olmaları. Bunun dışında öfke kontrol problemleri de ileri ki yaşlarda bu çocuklarda görülecek olası sorunlar arasındadır.

  AİLELERE ÖNERİ

  Ailelere önerimiz, çocuğun büyüme aşamasında aktif olduğu çalışmalara teşvik etmek, oyuncaklar, sosyal ilişkiler, sorumluluk becerisi geliştirecek aktiviteler, dil gelişimini destekleyecek, öyküler, hikayeler, doğayı tanıma, keşfederek öğrenme gibi, ince motoru destekleyecek, resim yapma vb. aktivitelerle büyümesine destek olmak ebeveynlik kimliklerinin vazgeçilmez, anlamlı davranışları olacaktır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER  1 Yorum

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz