Diğer
  Ana SayfaBebekBebekli aileler için tatil rehberi

  Bebekli aileler için tatil rehberi

  -

  Ailece tatile çıkacaksanız kendi ihtiyaçlarınız kadar bebeğinizinkileri de yanınızdan ayırmamanız gerekiyor.

  Yaz demek, tatil demek! Bütün yıl özlemle beklediğiniz, hayalini kurduğunuz o günleri tatlı birer anı olarak hatırlamaksa sizin elinizde. Özellikle de çocuğunuz varsa… Çünkü evinizden uzakta geçireceğiniz tatil gerek siz gerekse çocuğunuz için tatsız olaylara gebe olabilir. İşte bu yüzden mayo, şort ve terliği eksik etmediğiniz bavulunuzda bulunması gereken başka şeyler de olduğunu unutmayın. Prof. Dr. Dilek Demir Erol ile bebeğiyle tatile çıkacak ailelerin dikkat etmesi gereken konuları konuştuk. 

  BEBEĞİN TÜM İHTİYAÇLARI YANINIZDA OLMALI 
  Tatil çantanızı hazırlarken küçük bebeğinize de bir bölüm ayırmanız gerekiyor. Her gün kullandığı vitamin ve demir damlaları gibi ilaçlar, ateşölçer, ateş düşürücü şurup veya fitil, böcek sokmalarına karşı jel, ağızdan alınan antihistaminik şurup, yara bandı, cilt yaralanmaları için antiseptik solüsyonları ya da pomatları yanınızda bulundurmanız önem taşıyor. Prof. Dr. Erol bunun yanı sıra bebeklerin hijyenini sağlamak ve güneşin zararlı etkilerinden korumak için birtakım ürünler kullanılması gerektiğini belirterek, “Çantanızdan bebek kremi, bebek yağı, şampuan, tarak, tırnak makası, havlu ve en az 50 faktörlü güneş koruyucu kremini eksik etmeyin” önerisinde bulunuyor. 

  - Advertisement -

  ONU GÜNEŞTEN KORUYUN 
  Altı aya kadar olan bebeklerin doğrudan güneşe maruz bırakılmaması önem taşıyor. Altı aydan büyüklere ise UVA ile UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan krem ve spreylerin kullanılması gerekiyor. Güneş sonrasında ise yine koruyucu ürünler uygulanmasının önemine değinen Prof. Dr. Erol, şunları söylüyor: “Koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan 20 dakika önce kullanmak ve sonrasında her üç saatte bir tazelemek gerekiyor. Bu konuda çocuklar için geliştirilmiş kola takılan bilezikler, koruyucuya ihtiyaç duyulan zamanı hatırlamaya yardımcı oluyor. Bileziklerin sarıdan pembeye değişen rengi güneş koruyucu kullanılması gereken zamanı belirtiyor. Bunun yanı sıra bulutlu havalarda ve şemsiye altındayken de bebeğinize güneş koruyucu ürün kullanmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor.” 

  Fazlasıyla ince olan bebek cildinde tenin doğal koruyucu bariyeri yeterince gelişmediği için, derinin emilimi daha fazla, enfeksiyon riski de yüksek oluyor. Bu nedenle bebek bakımında tercih edilen ürünlerde seçici olmak gerekiyor. Popolin pişik kremi, bebeğinizin hassas cildini pişiğe ve her türlü kızarıklığa karşı koruyup, yatıştırmaya yardımcı oluyor. Renklendirici ve parfüm içermeyen krem, çinko oksit ve bitkisel yağ bileşimiyle pişik ve kızarıklık sorununu ortadan kaldırıyor. 

  Ayşegül Uyanık Örnekal
  Formsanté 2016 – Mayıs sayısı   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz