Diğer
  Ana SayfaFitnessBeden, zihin, ruh dengesi için Bahar yogası

  Beden, zihin, ruh dengesi için Bahar yogası

  -

  1274707412-0Evde ya da doğada uygulayabileceğiniz bu yoga egzersizleri hem vücudunuzu forma sokacak hem de bahar yorgunluğuna karşı sizi canlandıracak…

  Nisan ayında vücudunu forma sokarken, zihin ve ruh dengesi de sağlamak isteyenler için yoga eğitmeni Defne Suman, dokuz farklı duruş öneriyor. Bu hareketleri her gün uygulayarak kaslarınızı sıkılaştırırken, hormonlarınızı dengeleyip metabolizmanızı düzene sokabilir. Bahar depresyonundan uzak kalarak, coşku ve dengeye kavuşabilirsiniz. Isınma: Egzersizlere başlamadan önce eklemlerinizi boyundan ayak bileklerine kadar yumuşak dairesel hareketlerle çevirerek ısıtın.

  1. Dağ pozu
  Nasıl uygulanıyor?

  Bu ayakta duruş pozisyonunda gözler açık, tek bir noktada sabit, göz kasları, ağız ve boğaz yumuşak olmalı. Nefes alırken nefesin izlediği yolu karına kadar takip edin. Bu pozisyonda 8-16 nefes boyunca durun.

  Faydası: 1274707413-1Nefesi yavaşlatmak, dikkati keskinleştirmek ve zihni sakinleştirmek için ayakta yapılan bir meditasyon pozu. Bu pozda, nefes alma sürecine dahil olan derin karın kasları; iç organlara masaj yapmaya, sindirimi düzenlemeye yardımcı oluyor.

  2.Belden yana katlanma
  Nasıl uygulanıyor?

  Nefes verirken ağırlığınızı sol ayağa vererek, belden sola doğru eğilin. Başınızı çevirip sol omzun üzerinden yere bakın. Nefes alırken kalkın, nefes verirken aynı hareketi sağ tarafa eğilerek yapın, nefes alırken kalkın. Sola ve sağa bu hareketi dört defa tekrarlayın.

  Faydası: Omuzlar, göğüs kafesi ve belin iki yanındaki dokuları uyandırmak ve sıkışıklıkları serbest bırakmak, nefes ve hareket koordinasyonu sağlamak için uygun bir poz. Kollarla, arkada öne yatmak yerine, tam yana gitmeye özen göstermelisiniz.

  - Advertisement -

  1274707414-2

  3.Çökme
  Nasıl uygulanıyor?

  Kalça genişliğinde açık tuttuğunuz ayaklarınızın paralelliğini koruyarak ve popoyu arkaya çıkarmamaya özen gösterek, nefes verirken yere çökün. Topuklarınız yerden kalkıyorsa, bu noktadan aşağı inmeyin; topuklar hareket boyunca yerde kalmalı. Nefes alırken yine popoyu çıkarmamaya gayret ederek kalkın; nefes verirken tekrar çökün. Hareketi dört defa tekrarlayın.

  Not: Dizlerinde problem olanlar bu pozu dizleri çok hafif kırarak, yere inmeye çalışmadan yapmalı.

  Faydası: Bu poz, iç ve alt bacaklara enerji gitmesini sağlıyor. Popoyu çıkarmadan yapılmasının sebebi, ağırlığın bel değil, bacaklar tarafından taşınmasını sağlamak. Bacakları ve derin karın kaslarını güçlendirirken, günlük hayatın hareketleri içinde beli yormamanın yolunun bacakları etkinleştirmek olduğunu bize öğretiyor.

  Esin Altuğ Eğrilmez
  Fotoğraflar: Ozan Kutsal
  Eğitmen: Defne Suman

  Serinin devamı 2010 Nisan sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....