Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsBel ağrısı koronavirüs belirtisi midir? 'Belim ağrıyor koronavirüs olabilir mi?'

  Bel ağrısı koronavirüs belirtisi midir? ‘Belim ağrıyor koronavirüs olabilir mi?’

  -

  Covid-19, viral bir pnömoni olarak gündemimizi meşgul etmeyi sürdürmektedir. Covid-19 hastaları zatürre ve diğer enfeksiyon hastalarında olduğu gibi birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Covid-19 hiç belirti vermeden geçirilebildiği gibi pnömoni ve ölümle sonuçlanan durumlar şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir. Koronavirüs ile ilgili merak edilen sorulardan biri de, ‘Bel ağrısı koronavirüs belirtisi midir?’ Covid-19 hastalığının çok yaygın ağrılara sebep olabileceğini belirten Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, pandemi döneminde kronik ağrı sorunlarını açıkladı ve ‘bel ağrısı koronavirüs belirtisi mi?’ sorusunun yanıtını verdi.

  En sık görülen belirtiler; ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı şeklindedir. Covid-19 belirtileri sadece bunlarla sınırlı olmayıp diğer klinik belirtiler olarak tanımlayacağımız durumların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlar; boğaz ağrısı, baş ağrısı, miyalji (kas ağrıları) veya artralji (eklem ağrıları), titreme, bulantı veya kusma, burun tıkanıklığı, koku ve tat alma bozukluğu, ishal, kan kusma ve gözlerde kızarma (konjonktival belirtiler) şeklindedir. Vücudumuz organlarında; kalp, böbrek, karaciğer, bağırsaklar, damar sitemleri, kan ve beyinde hasar ve yetmezliklerin oluşması söz konusudur.

  Bir ağrı uzmanı olarak dikkat çekmek istediğimiz konu pandemiye neden olan bu hastalıkta çok yaygın ağrıların oluşabileceği konusunda insanları uyarmaktır.

  KORONAVİRÜS SİNİR SİSTEMİMİZDE NE YAPIYOR?

  Koronavirüsler santral sinir sistemimize kan yoluyla girip, menenjit, beyin apsesi gibi ölümle sonuçlanan sıkıntılara yol açabilmektedir. Hadise viral olduğu için önceden tanı koymak güç olabilir ya da tanısı gözden kaçabilmektedir. Zihinsel fonksiyonlardaki değişiklikler, anormal konuşma ve davranışlar, yürüme ve hareket bozuklukları, kısmi felçler ya da belirli kol, bacak ve yüz nahiyesinde karıncalanma hisleri görüldüğünde beyinde virüsün yerleşmeye başladığı ya da hasar oluşturmaya başladığı hususunda dikkatlerimizi çekecek belirtiler olarak bilinmelidir.

  BEL AĞRISI KORONAVİRÜS BELİRTİSİ MİDİR?

  Covid-19 sadece bel ağrısı, eklem ağrıları ya da kırgınlığa neden olan kas ağrıları olarak da belirti verebilmektedir. Beli ağrıyan bunun yanında bazı bulguları olan hastalarımız, test yaptırdıklarında Covid-19 testinin pozitif çıktığına şahit olmaktayız. Çok düşük oranda olsa da böyle vakalarla karşılaşmamız vücudumuzdaki herhangi ağrılı bir durumda daha dikkatli olmamıza neden olmaktadır. “Belim, eklemlerim ağrıyor” diyenleri sadece bel-boyun fıtığı, eklem bozulmaları ya da diğer ağrılar gibi ele almayıp Covid-19 olabileceklerini düşünerek sorgulamamızı ona göre yapmamız gerekmektedir.

  - Advertisement -

  Covid-19 nasıl sadece basit bir koku veya tat alma bozukluğu ile seyredebiliyorsa sadece bel ağrısı ile de seyredebilmektedir. Bizi belim ağrıyor şikayetiyle arayıp randevu almak isteyen hastalarımızı önce koronavirüs açısından küçük bir sorgulama tutuyoruz. Şüpheli durumu olup bize muayene için gelmek isteyenlerde koronavirüs için test yaptırması önerimizi belirtmekteyiz. Özel muayene kabullerinde sosyal mesafe, maske ve hijyen dışında hastaların mutlaka ateşine bakılması gerekmektedir.

  bel ağrısı koronavirüs belirtisi mi?

  PANDEMİ ORTAMINDA KRONİK AĞRI SORUNLARI

  Bilinmesi gereken durumlardan birisi, pandemi öncesi dönemde herhangi bir nedenden dolayı kronik ağrısı problemi olanlarda, depresyon ve endişelerinin daha derinleştiğini ve ağrılarının daha dayanılmaz hal aldığını gösteren bir çok kanıtımız bulunmaktadır.

  Aslında ağrı, ciddi şekilde yaralanmaktan kaçınmamıza yardımcı olan koruyucu bir mekanizmadır. Ağrı tehlikenin eşiğinde olduğumuz noktasında bizi uyarmakta tedbir almaya zorlamaktadır. Ağrı, beynimizin ürettiği bir olgudur. Kronik ağrılı durumlarda durum biraz farklıdır. Geçmeyen ağrılarımıza karşı beynimiz bizi uyarma, ‘tehlike var tedbir al’ alarmı görevini yapamaz haldedir.

  Pandemi nedeniyle bu bilinmeyen tehlike için sürekli korku ve belirsizlik bombardımanı altında bulunanlarda, maalesef ağrılar özellikle de kronik ağrıların artması sürpriz sayılmamalıdır. Belirli bir yaşın üzerinde olanlarda yalnızlık, terkedilmiş, işe yaramazlık duyguları derinleşmektedir. Bu durumda olanlara destek vererek aktif olarak kendilerini yönetme becerileri kazanmalarına katkı yapmak zorundayız. Ağrıların artması illa ki bir hasar oluşacak anlamına gelmemekte, hayatta kalmaları için bir çok nedenlerinin bulunduğunu söyleyerek,  fiziksel aktivitelere odaklanıp stresi azaltıcı zihinsel sağlığı artırıcı katkıları kendilerinden esirgemememiz gerekmektedir. Hastaneye gidememe durumunda olanlara internet ve diğer erişim araçları ile ağrılarını yönetebilecek, hafifletecek konsültasyonların önü açılmalıdır. Tabii ki pandemi sürecinde ağrıların dikkate pek alınmadığı ve öncelikli sorunlar listesinden çıkarıldığını görsek de ‘ağrıyı çeken bilir’i unutmamamız gerekmektedir.

  Pandemisiz ve ağrısız günleriniz olsun.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz