Bel ve boyun ağrılarına dikkat!

Gün boyu masa başında çalışmak, yoğun işler ve stres yüzünden patlamaya hazır bir bomba gibi ortalarda dolaşmakla kendimize en büyük kötülüğü yaparız. Çünkü bütün bunların faturası bel ve boyun ağrıları olarak yine bize çıkar. Tabii ki bu ağrılarla yaşamak zorunda değilsiniz, yeter ki hangi yöntemin doğru olduğunu bilin.

Her yaşta ve her meslek grubunda ortaya çıkabilen bel ve boyun ağrılarının altında yatan en önemli nedenin duruş bozukluğu ve stres olduğunu biliyor muydunuz? Ancak uzmanlar özellikle uzun süren şiddetli ağrıların pek çok hastalığın sinyali olabileceği konusunda uyarıyor. Dolayısıyla yakınmaların sadece stresten ve çalışma koşullarından kaynaklandığını düşünerek göz ardı etmemeniz gerekiyor. Günümüzde fizik tedavi, doğal yöntemler ya da cerrahi müdahale bel ya da boyun ağrılardan korunmak için en sık başvurulan yöntemler. Özellikle bel ağrısının önlenmesi amacıyla yaygın olarak kullanılan stratejilerden biri de, bel konusunda eğitim verilmesi.

BOYUN AĞRISI

Çevremizde her 3 kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısı çekiyor. Yardımcı Doç. Dr. Serdar Özgen, bilgisayar kullananlarda, masa ve tezgah başında çalışanlarda boyun ağrısının yaygın olarak görüldüğüne dikkat çekiyor. Günlük yaşamdaki gerilimler ve iş stresi boyun ağrısının en büyük nedenlerinden biri. Ayrıca günlük hayatta boyun sağlığına uygun olmayan her yanlış hareket ve duruş omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya yol açıyor. Trafik kazalarında boynun incinmesi, ağır bir şeyi kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, masa başında yanlış duruş sonucu boynun tutulması ve kas spazmı oluşması da boyun ağrısına yol açıyor. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabiliyor. Boyun fıtığı, kireçlenme, omurga kanalında daralma, romatizmal hastalıklar, osteoporoz, kemik erimesi, omur kırıkları ya da kayması kol ve el sinirlerinin sıkışması ile beyin tümörleri de boyun ağrılarına yol açan diğer etkenleri oluşturuyor.

Funda Çatar

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here