Diğer
  Ana SayfaGüzellikBel ve karın bölgesindeki yağlarla savaş zamanı

  Bel ve karın bölgesindeki yağlarla savaş zamanı

  -

  Abdominoplasti ile liposuction’ın birleşiminden oluşan lipoabdominoplasti, karın ve bel bölgesindeki yağlardan şikayet eden kadınları bölgesel fazlalıklarından kurtarmayı vadediyor. Yöntemi işin uzmanına sorduk, ayrıntıları öğrendik.

  Bölgesel yağlanma tüm kadınların ortak sorunu. Özellikle bel ve karın bölgesinde biriken inatçı kilolar, havalar ısınıp incecik giysiler raflara dizildiğinde daha fazla ortaya çıkıyor. Genetik miras, sık kilo alıp verme ve hamilelik gibi faktörler bölgesel yağlanmaya yol açıyor. Beslenme bozuklukları, kötü yapılan rejimler, hareketsizlik, öğünleri abur cuburla geçiştirmek, alkol tüketmek ve gece atıştırmaları da karın ile bel bölgesindeki yağlanmayı ve deformasyonu artırıyor. Genç kızlarda dahi bu sorun sıkça görülüyor. Özellikle, fast food tarzı beslenme yaygınlaştıkça bölgesel yağlanmalar artıyor.

  Hafif yağlanmalarla savaş daha kolay
  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, yağlanmaya karşı tedavi yöntemlerini şöyle anlatıyor: “Yağlanma az ve bel kalınlaşması ileri seviyede değilse LPG ve Lazer LPG ile problem çözülebiliyor. Yağlanmayla birlikte kilo fazlalığı da varsa diyet ve egzersiz de öneriliyor. Deformasyon fazla, ancak sarkma ve çatlak yok ise bu durumda liposuction ile vücut şekillendirmek ve bel bölgesini inceltmek mümkün. Liposuction lokal veya genel anestezi ile yapılabiliyor. Genellikle yüzeysel ve derin planda olmak üzere 3 boyutlu liposuction tercih ediliyor. Böylece cildin retraksiyonu ve vücudun şekillenmesi daha düzgün oluyor.”

  İnatçı ve zor yağlarla mücadele zaman alıyor
  Deformasyon fazla ise abdominoplasti yapılması öneriliyor. Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, abdominoplasti ile liposuction’un birleşiminden oluşan lipoabdominoplasti yöntemini şöyle anlatıyor: “Abdominoplasti yani karın estetiği genellikle çok aşırı şişmanlık ve sonrası fazla ve hızlı kilo verme sonucu oluşan deformasyon nedeniyle yapılıyor. Abdominoplasti bazen tek başına yeterli olmuyor, çünkü gerçek bir karın bölgesi güzelliği aynı zamanda bel inceliği ve orantı gerektiriyor. Bu durumda tabii ki önemli olan, kalacak izin de az olması ve bikini ya da çamaşır altında gizlenebilmesidir. Biz bu durumda lipoabdominoplasti veya miniabdominoplasti dediğimiz; karın, bel, gerekirse kalça bölgelerindeki fazla yağların alınmasını takiben karın kaslarının tamiri ve yanlardaki izlerin az olması için liposuction yönteminin de eklenmesini tercih ediyoruz. Bu sayede iyileşme daha kısa sürede, daha rahat koşullarda geçirilebiliyor. Karın bölgesinin fazla açılması gerekmediğinden uyuşukluk gibi yan etki ve şikayetler daha kısa sürede geçiyor. Ancak, deniz ve güneş işlemden 6-8 hafta sonra öneriliyor.“ İşlemden sonra hastalara özel bir korse giymeleri öneriliyor. Korse kullanımı iyileşmeyi hızlandırıp ödemin atılmasına yardımcı oluyor.

  Formsante Dergisi Haziran 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz