Belçika’da 30 çocuk ‘Yeni Hastalık’ nedeniyle hastaneye kaldırıldı

Covid-19 ile bağlantılı olduğu sanılan ve İngiltere ve ABD’nin yanı sıra birçok ülkede görülen “yeni hastalık” nedeniyle Belçika’da yaklaşık 30 çocuğun tedavi altına alındığı açıklandı. Peki, çocuklarda görülen ‘Yeni Hastalık’ nedir? Belirtileri nelerdir? Koronavirüs (Covid-19) ile ilişkisi var mı?

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ”YENİ HASTALIK” NEDİR? *

Koronavirüs salgının patlak vermesinin ardından ortaya çıkan rahatsızlığın, kan damarlarında iltihaplanmaya yol açan ve çok nadir görülen çocuk hastalığı olduğu belirtiliyor.

Belçikalı uzmanlar, okullar yeniden açıldığında, Covid-19 ile bu yeni hastalık arasında nasıl bir bağlantı olduğunun da dikkate alınmasını istiyor.

ÇOCUKLARIN HASTALIĞI NASIL BAŞLADI?

Wevelgem kentinde yaşayan 11 yaşındaki Lone adlı kız çocuğu, güneş altında bisiklete bindikten sonra rahatsızlandı ve ateşi yükseldi. Aile hekimin tavsiyesi üzerine koronavirüs testi uygulanması için acil servise götürüldü. Ancak, henüz 12 yaşında olmadığı için test yapılmadı.

Evine gönderildikten sonra ateşi 41’e çıkan Belçikalı kız çocuğu, baş ve karın ağrısı, ellerde döküntü ve bağırsak iltihabı şikayetleri ile Roeselare’deki Delta Hastanesi’ne kaldırıldı.

YENİ HASTALIĞIN (KAWASAKİ SENDROMU) YAYGIN BELİRTİLERİ

  • Ateş
  • Boyunda şişmiş lenf bezleri
  • Ağız, burun ve boğaz iltihabı
  • Göz tahrişi ve kızarıklık
  • Ellerin ve ayakların şişmesi
  • Döküntü
  • Cildin soyulması

KAWASAKİ SENDROMUNUN COVİD-19 İLE İLİŞKİSİ

“Yeni tip Koronavirüs (Covid-19), Kawasaki hastalığına sebep olur mu” sorusuna gelecek olursak… Şu anki bilgi düzeyimizde kesinlik kazanmış olmasa da bu konu ile ilgili ciddi şüpheler doğmuştur. Bunu destekleyen vakalar, daha çok İngiltere ve İtalya’dan bildirilmektedir. Kawasaki hastalığının nedenleri bakımından virüslerin de rol oynadığı eskiden beri bilinen bir konudur. Bu yüzden şahsen etkisinin olabileceğini düşünmekteyim. Yine de bu konuya net cevaplar verebilmek için bilimsel araştırmaların yapılması ve sonuçlarının açıklanması gerekmektedir.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here