Diğer
  Ana SayfaSağlıkBelde sinir sıkışması belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır? Neden olur?

  Belde sinir sıkışması belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır? Neden olur?

  -

  Belden çıkıp uyluğa, bacaklara ve ayak uçlarına kadar giden sinirler geçtikleri yerlerde sıkışarak ağrı sendromlarına yol açarlar. Belde sinir sıkışması belirtileri nelerdir? Sinir sıkışması neden olur? Belde sinir sıkışması tedavisi ve ameliyatı nasıl olur? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, belde sinir sıkışması hakkında bilgiler verdi.

  Bel hastalıkları genel olarak lomber radikülopati ya da bel bacak ağrıları adı verilir.

  BELDE SİNİR SIKIŞMASI BELİRTİLERİ

  Bu hastalıkların bir ve birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Ağrı sadece belde olabilir, belden dize kadar vurabilir, belden ayakucuna kadar yayılabilir. Bazen de beldeki ağrı kaybolmuş sadece bacak ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Ağrının yayılımı genellikle tek taraflıdır, nadiren iki taraflı yayılabilir. Taraf değiştirebilir.

  BELDE SİNİR SIKIŞMASINA NEDEN OLAN 4 HASTALIK

  • Bel fıtığı,
  • Bel kayması,
  • Bel kireçlenmesi,
  • Kanal darlıkları.

  BELDE SİNİR SIKIŞMASI NEDENLERİ

  • Ağırlık kaldırma,
  • Ters hareketler,
  • Genetik faktörler,
  • Mesleki zorlanmalar,
  • Geçirilmiş rahatsızlıklar
  • Ameliyatlar

  Genç ve orta yaşlı hastalarda disk hastalıkları, orta ve ileri yaştaki hastalarda disk hastalıkları ile birlikte kireçlenmeler ve kanal darlıkları daha sık görülebilir. Bel kaymaları özellikle kadınlarda her yaşta görülebilir. Beldeki sinir sıkışmalarına sebep olan hastalıkların sebepleri çok çeşitlidir.

  BELDE SİNİR SIKIŞMASI TEDAVİSİ VE AMELİYATI

  Bu hastalıklar çok sık karşılaşılan ve tedavisi de oldukça zor olan hastalıklardır. Başarılı bir şekilde tedavi edilse bile nüks oranı oldukça yüksektir.

  - Advertisement -

  Tedavisinde belin dinlendirilmesi, zorlayıcı ve tekrarlayıcı aktivitelerden uzak durmak, bel kaslarını güçlendirmeye ve esnetmeye Veya yönelik egzersizler, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yazılır. Omurgada aks bozukluğu uzarsa bu aksı düzeltmeye yönelik özel omurga destek aparatları kullandırılır. Paravertebral İMS uygulamaları çoğu hastada yardımcıdır. Gerekli durumlarda cerrahi müdahale yapılabilir.

  Sinir kökü etrafındaki dokular tarafından sıkıştırıldığı zaman genellikle sinirin dağılımı alanına yayılan ağrı olur. Birçok omurga hastalığı sinir sıkışmasına sebep olduğu için sinir sıkışması her yaşta, her cinste, her aktivite seviyesinde görülebilir.

  Tedavi hastanın yaşına aktivite seviyesine, sıkışmaya sebep olan hastalığa ve sıkışmanın şiddetine ve sinir hasarı olup olmamasına göre değişir.

  Sinir sıkışması omurganın her seviyesinde görülebilir. Bazen bir seviyede bazen de birden çok seviyede olabilir. Sıkışmanın sebebi olarak bir veya birçok hastalık gösterilebilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz