Diğer
  Ana SayfaRöportajBerfu Yenenler: “Hep mutlu olmayı hayal ettim”

  Berfu Yenenler: “Hep mutlu olmayı hayal ettim”

  -

  Dinlenmek, huzuru bulmak için en büyük konfor alanının yatağı olduğunu söyleyen içerik üreticisi Berfu Yenenler, doğallığı ve sempatikliğiyle takipçilerinin beğenisini kazanıyor. Uzun yıllar spor yapmış olmanın avantajlarını yaşayan Yenenler, iki çocuktan sonra çok daha verici, fedakar ve sabırlı olmayı öğrenmiş.

  Röportaj: Deran Çetinsaraç
  Fotoğraf: Murat Sargın
  Fotoğraf Asistanı: Zehra Sargın
  Styling: Ayşe Sönmez
  Makyaj: Alp Kavasoğlu
  Saç: Suat Ürün/ No21
  Makyaj asistanı: Burak Şener

  Sosyal medyada ürettiği içeriklerle adını duyuran Berfu Yenenler, ilhamını komediden alıyor. Eşi Eser Yenenler’le ilişkisini de sosyal medyaya taşıyan Berfu Yenenler, takipçileri tarafından doğal ve komik bulunuyor. 2015 yılında güzellik yarışmasında elde ettiği derece sonrası oyunculuğun hiç ilgisini çekmediğini söyleyen Berfu, sosyal medyada fark yaratanların zeki ve akıllı içerik üretenler olduğunu söylüyor.

  Sosyal medya ucu bucağı olmayan bir mecra; hem büyük bir özgürlük sunuyor hem de tahmin edilemeyen riskler… Sen nasıl yorumlarsın sosyal medyayı?
  Sosyal medya zekice kullanıldığında ve yönetildiğinde, avantajı dezavantajına kıyasla çok daha fazla olan bir dünya. Sosyal medyadan ilham alıyorsanız ve kölesi olmadan ilişkinizi sınırlayabiliyorsanız, size olumlu etkisi olur diye düşünüyorum.

  - Advertisement -

  Dijital içerik üreticisi ne yapar, nasıl çalışır? Eskiden bireysel çalışıp, şimdi bir ajansla mı işlerini yürütüyorsun?
  İçerik üreticisi; bulunduğu platforma, dijital ya da geleneksel fark etmeksizin, platformun ihtiyacı olan içeriği üreten kişi demek aslında. Televizyon için televizyon şovları, diziler de bir içerik; Netflix’teki belgeseller, filmler de; sosyal medyada o mecrayı meslek haline getirip profesyonel üretim yapanların ürettikleri de içerik. Ben bireysel içerik üreten biriyim ama marka iş birliklerimde ajansla çalışıyorum, mesleki ilişkilerimi ajansla ortaklaşa yönetiyoruz. İçeriklerimi kendim yönetiyorum.

  Güzellik yarışmalarından oyunculuk veya mankenliğe geçiş yapılırdı, gelecek artık sosyal medyada mı?
  İnsanın hedefleriyle çok alakalı diye düşünüyorum; hiçbir zaman modellik ya da oyunculuk hedefim olmadı. Sosyal medya çok yeni ve uçsuz bucaksız bir dünya, yeni olduğu için her şeye aç… Kim gelse iş yapar gibi bir dünya yok ama yine de her yerde olduğu gibi zeki ve yetenekli olanın öne çıktığı bir yer. Sosyal medyada da başarılı olan kişiler, fark yaratanlar oluyor.

  Takipçilerin senden ilham alıyor. Senin ilham kaynakların neler?
  Komediden çok ilham alan ve eğlenmeyi çok seven biriyim. O yüzden de bu şekilde içerik üretiyorum. Dijital platformlardan dünyadaki stand up’ları, sitcom’ları izlemek şu an benim en çok ilham aldığım şey.

  Sosyal medya sence ileride nereye yönelecek? Filtreler ortadan kalkacak mı mesela?
  Şu an herkes çok anlık içerik üretiyor, bu içeriklerin samimiyetini kaybetmeden daha profesyonel bir noktaya gideceğini düşünüyorum. Filtreler ortadan kalkar mı bilmiyorum, daha kötü bir noktaya bile gidebilir… Artık herkes bırakın sosyal medyayı, gerçek hayatta bile kendine nasıl filtre uygular onun derdinde çünkü!

  Senin Instagram’da en çok dikkat ettiğin şey nedir?
  Ben Instagram’da en çok samimi olmaya ve kendim eğlenmediğim içeriği paylaşmamaya dikkat ediyorum. Başka biri sayfama baktığında kendinden bir şey bulabilsin istiyorum.

  Instagram’da paylaşımlarını en beğendiğin isimler kimler?
  Bu aralar en cok Rianne Meijer’i takip ediyorum.

  Çocukların sosyal medyada paylaşılmasıyla ilgili ne düşünüyorsun?
  Her anne-babanın kendi kararı; biz ebeveyn olarak çocukları saklama gereği görmüyoruz.

  Ünlü olduğun için kendini frenlemek zorunda kaldığın durumlar oluyor mu?
  Ünlü olma tabiri bana çok eski ve 90’lar kalıbı olarak geliyor ama evet tanınırlığım yüksek. Bu durum kendimi kısıtlamama sebep olmuyor çünkü zaten kendim olduğumda tanınır oldum. Beni ben olarak tanıdılar, gizlemem gereken hiçbir şey yok.

  20’li yaşların sonlarına yaklaşıyorsun; 30’lara geliyor olmak nasıl hissettiriyor sana? Sence en büyük değişimi hangi konuda yaşıyorsun?
  Bu sene 27 olacağım, yaş olarak büyümek değil ama annelik benim hayatımda çok fazla şey değiştirdi. Çok daha sabırlı, çok daha verici, fedakar, sevgi dolu biri oldum. Büyüdüm, herkese karşı empati yapmayı öğrendim.

  Bucket list’in var mı? Bugüne kadar gerçekleştirdiğin hayallerin neler?
  Olmazsa olmaz hayallerim yok. Uçmak kaçmak değil ama hep mutlu olmayı hayal ettim. Çok şükür hayat da bana hep mutluluk verdi. Ben de aslında bu mutlu halimi başkalarıyla paylaşmak istiyorum her zaman.

  Şimdiye dek yaşadığın en romantik an neydi?
  Eser’in Finlandiya’da evlenme teklifi ettiği an…

  Eşinle en çok anlaştığınız ve en anlaşamadığınız konular neler?
  Biz aynı zamanda çok iyi anlaşan iki arkadaşız. Eser benim en iyi arkadaşım, çok şanslıyım. O yüzden genel olarak anlaşamadığımız olmuyor. Bazen çocuklarla alakalı konularda ayrı fikirlerde oluyoruz; o zaman da mantıklı bir orta yol buluyoruz.

  Sevmediğin özelliklerin var mı? Veya üzerinde çalışıp değiştirmeye çalıştığın yanların…
  Çok açık fikirli ve net biriyim, bazen insanlar bu kadar keskinliği ve dürüstlüğü fazla bulabiliyor. Ama anlıyorum, bu şekilde bir tavır olduğunda daha sakin davranmaya çalışıyorum.

  Sağlıklı beslenir misin? Yediğin gıdanın içeriğine, kaynağına dikkat eder misin?
  Yaklaşık 10 sene profesyonel tenis oynadım. Sporcu beslenmesini uzun yıllar devam ettirdiğim için bazı günler kaçamaklarım olsa da genelde bana hangi besinlerin iyi geldiğini bilirim. Sağlıklı beslenme, bence sadece salata yemek değil; insanın kendine iyi geleni yemesi. Ben de bu dengeyi seneler içinde oturttum.

  Hamileliklerinden sonra formuna nasıl kavuştun?
  İki hamileliğimde de az kilo aldım. Çok kilo alıp veren bir vücudum yok, onun da artısı olduğu için eski kiloma çok hızlı döndüm. Ama hamilelik sonrası kadınların eski formuna kavuşmak için acele etmesini doğru bulmuyorum. Bir canlı dünyaya getiriyoruz ve bu mucizevi bir olay. O yüzden kadının bedenine zaman tanıması gerekiyor; zamanla zaten beden kendi sağlıklı formuna dönüyor.

  Uzun yıllar spor yapmışsın, sence bunun artıları neler? Şimdi spor yapmaya vakit bulabiliyor musun?
  Uzun yıllar spor yapmanın en büyük artısı, metabolizmam hala spor yapıyor gibi hızlı çalışıyor. O yüzden de çok kilo alan biri değilim, hep sabit kilomdayım. Kas alt yapım da çok kuvvetli, hamileliklerde bu çok işime yaradı. Şu an spor yapmaya vakit bulamasam da açık havada yürüyüşü çok seviyorum; en kötü yürüyüşe çıkıyorum.

  Çocuklarının hangi sporla uğraşmasını isterdin?
  Çocuklarımın da tenis oynamasını çok isterim, benim de öğretme şansım olacağı için daha çok şey paylaşırız…

  30 kere de olsa yine izlerim dediğin bir film ya da dizi var mı?
  Friends, Sex and the City ve Harry Potter serilerini binlerce kez izleyebilirim; bir de Avrupa Yakası…

  Dinlenmek ve eğlenmek için neler yapmaktan keyif alırsın?
  Yalnız kalmak beni çok dinlendirir; sessiz sakin bir odada ya da doğada yalnız kalmayı tercih ediyorum.

  Huzuru bulduğun yer veya aktivite nedir, neresidir?
  Huzuru bulduğum aktivite uyumak, huzur bulduğum yer de yatağım, yorganım ve yastığım… Uykuyu çok seviyorum; uyumasam bile yatakta takılmayı, dizi izlemeyi, bir şeyler atıştırmayı çok seviyorum. En büyük konfor alanım yatak…

  Güzellik ve bakım için neler yaparsın? Çantamda mutlaka taşırım dediğin ürünler neler?
  Hiç vazgeçmediğim bir cilt serumum, bir de nemlendiricim var. İkisini de senelerdir kullanırım. Çok fazla ürün denemeyi sevmem, cildim nemli olsun yeter. Makyajda da favorim rimel ve kapatıcıdır. Bu ürünler beni senelerce götürür.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz