Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetBesin takviyelerini kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

  Besin takviyelerini kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

  -

  Dengesiz beslenme ve yol açtığı hastalıkların görülme sıklığı arttıkça besin takviyeleri de daha fazla önem kazanmaya başladı. Peki bu takviyeleri kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

  Sağlıksız diyetler ve tek yönlü beslenme vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden uzak kalmasına neden oluyor. Vitamin ve mineral eksikliği sadece şok diyetler ile zayıflayan kişilerde değil, aynı zamanda fast food tarzı gıdalarla beslenen kişilerde de sıkça görülüyor. Bu durum, sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle çoğu zaman ideal kilosunun çokça üstünde olan kişilerde vitamin ve mineral eksikliğine yol açabiliyor. ocak-2012-beslenme-3-resim-2Besin takviyeleri üreticilerinden Herbalife, kilo kontrolü ürünlerinden Formül 1’in tanıtımını geçtiğimiz ay Milano’da gerçekleştirdi. Formül 1, mikro ve makro besinlerin dengesi ile formüle edilmiş bir içecek tozu. İki çorba kaşığı tozun 250 ml. yarım yağlı sütle karıştırılması ile hazırlanıyor. Basın toplantısına katılan Herbalife Global Operasyonlar ve EMEA Bölgesi Ürün Yeniliklerinden Sorumlu Direktör Gavin Stainton, dengeli ve sağlıklı beslenmenin tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu söyledi: “Dünyada 1.6 milyar kişinin yüksek kilolu, bu kişilerin 4 milyonunun da obezite sınırında olduğunu biliyoruz. Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için dengeli beslenme büyük önem taşıyor. Bitkisel karbonhidrat içeren Formül 1, kilo kontrolü veya sağlıklı beslenme programı sırasında uzun süre tok hissetmeye ve enerji düzeyini korumaya yardımcı olmaya çalışıyor.” Formül 1’in düzenli bir egzersiz programı ve sağlıklı gıdalar eşliğinde tüketilmesini öneren Herbalife Türkiye Pazarlama Koordinatörü İrem Çağlar besin takviyeleri kullanılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu sözlerle anlattı:
  ■ Gıda takviyeleri genel olarak vitamin, mineral, protein veya sağlık için faydalı diğer besin maddelerini içeriyor. Ancak sağlık için gerekli olan birtakım gıdaların yerini almayıp, ihtiyaç halinde beslenmeyi takviye ediyor. Öte yandan bu takviyeler, tedavi amaçlı verilen ilaçların da yerini tutmuyor.
  ■ Bu besin takviyelerinin mutlaka önerilen miktarlarda kullanılması gerekiyor.

  ■ Ürünler yalnızca yetişkinlerin kullanımına yönelik olduğu için, çocuklarda kullanılması önerilmiyor.
  ■ Hamile ve emziren kadınların, sistemik rahatsızlığı olanların, doktor gözetiminde tedavi görenlerin, gıda ya da ilaç alerjisi olanların, aşırı alkol tüketimi olanların ya da ameliyat olmayı düşünenlerin bu ürünleri kullanmadan önce bir doktora danışması önem taşıyor.
  ■ Bu ürünleri kullananların ürün takviyelerinin içeriğine ilişkin bilgileri doktoru ya da eczacısıyla paylaşması öneriliyor. Gıda takviyelerini kullanan kişinin kendini kötü hissetmesi ya da beklenmedik bir etki görülmesi halinde en kısa sürede doktora başvurması gerekiyor.

  Formsante Dergisi Ocak 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz