Besinleri saklama kılavuzu

30012014 besinsaklama1

Sağlıklı beslenmek için sağlıklı gıdaları satın almak ve doğru yöntemleri kullanarak sağlıklı yemekler pişirmek kadar önemli bir adım daha var: Besinleri doğru şartlarda saklamak. Diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş, etlerden meyvelere, yumurtadan ekmeğe kadar tüm besin grupları için doğru saklama yöntemlerini anlattı.

 

 

 

 

 

ET-BALIK-TAVUK

BUZDOLABINDA

– Çiğ biftek, pirzola, parça etler ve pişmiş etler 3-5 gün

– Sakatatlar ve kıyma 1-2 gün

– Çiğ tavuk ve hindi 1-2 gün (Pişmiş olarak 3-4 gün)

– Çiğ balıklar 1-2 gün (Pişmiş olarak 3-4 gün)

DERİN DONDURUCUDA

– Çiğ biftek 6-12 ay

– Pirzola 4-6 ay

– Parça etler 4-12 ay (Pişmiş etler 2-3 gün)

– Sakatatlar 3-4 ay

– Kıyma 4-6 ay

– Çiğ tavuk ve hindi 1 yıl (Pişmiş olarak 4-6 ay)

– Yağsız çiğ balıklar 6 ay

Yağlı çiğ balıklar 2-3 ay (Pişmiş balıklar ise 4-6 ay) 

 

Et ürünleri pişirildikten sonra tekrar derin dondurucuya girer mi?

Pişirme işlemi uygun şekilde yapıldığında (bu, etler için iç sıcaklığın 63 °C’nin üzerine ve kümes hayvanlarında 74 °C’nin üzerine çıkmasına deniyor) tüm çözdürülüp, pişirilmiş ürünler soğuma işlemi tamamlandıktan sonra yeniden dondurucuda saklanabiliyor.

 

Donmuş etler nasıl çözdürülmeli?

Yiyeceklerin dondurulması birçok bakterinin çoğalmasını önlüyor fakat bakteriler ölmüyor. Yiyecekler dondurucudan çıkarıldığında, mevcut bakteriler eğer oda sıcaklığında çözdürme yapılırsa hızla çoğalıyor. Yiyeceklerin çözdürülmesi kesinlikle mutfak tezgahında, kalorifer peteği üzerinde, ılık veya sıcak su içerisinde ve soğutucu olmayan alanlarda yapılmamalı. Dondurulmuş sebzeler, hamburger köfteleri ve tavuk butları gibi birçok yiyecek dondurulmuş halleriyle çözdürme işlemine tabi tutulmadan pişirilebiliyor. Çözdürmede altın standart, bir gün önceden derin dondurucudan soğutucuya indirilerek çözdürme. Mikrodalga fırınlar da sağlıklı çözdürme için bir seçenek oluyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here