Besinleri saklama kılavuzu


30012014 besinsaklama2
SÜT 

PASTÖRİZE SÜTTEN VAZGEÇMEYİN

 

Hangi sütü tüketmeliyiz?

Tabii ki sokak sütünü önermiyorum. Bu konu çok tartışılmasına rağmen, aslında olay çok basit; bir meyveyi konserve haline getirmekle, bir sütü kutulamak arasında hiçbir fark yok. Hastalıklı hayvanlardan elde edilen sütler veya bu sütlerle yapılmış besinler, çiğ olarak tüketildiği veya yeterince pastörize ya da sterilize edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilecek çeşitli gıda zehirlenmelerine neden oluyor. Besinlerle bulaşan hastalıklardan en sık görülenlerden birisi de halk arasında Malta humması olarak bilinen ve brusella bakterisinin neden olduğu brusellozis oluyor.

 

Ev yapımı yoğurtlarda saklama süresi nasıl hesaplanmalı?

Burada dikkate alınması gereken nokta kullandığınız sütteki mikroorganizma miktarı ve mayanın ne kadar taze olduğu. Eğer koşullar uygun ise ev yapımı yoğurt bir hafta taze olarak kullanılabilir. Sonrasında içindeki canlı mikroorganizmalar nedeniyle ekşime başlayacaktır.

* Saklama süresi ürünün satın alınması sırasındaki tazeliği ile yağ ve su miktarı gibi faktörlere bağlı olarak uzuyor ya da kısalıyor.

* Yağ miktarı arttıkça, saklama sırasında yağların bozulmaya başlaması nedeniyle acı tat da artıyor.

* Et, tavuk ve balıkların tercihen porsiyonlara ayrılmış şekilde buzdolabı poşetleri içerisinde havası alınmış olarak saklanmaları gerekiyor.

 

30012014 besinsaklama5PEYNİRLER 

PEYNİRİN GÖRÜNTÜSÜNE VE KOKUSUNA DİKKAT

 

Sağlıklı peynir alışverişi için önerileriniz neler?

Eğer satın aldığınız peyniri kısa sürede kullanma şansınız varsa paketli peynir tercih edebilirsiniz. Ancak daha uzun sürede kullanım istiyorsanız salamura suyu içerisinde peyniri saklamak daha kolay oluyor. Her peynirin kendine göre kusuru bulunuyor. Taze peynirler kolay bozulurken, olgunlaşmış peynirler daha dayanıklı oluyor. İyi bir teneke beyaz peynirin kalıbı düzgün ve her kenarı birbirine eşit (7-8 cm) bir küp olması gerekiyor. Peynir tenekeden çıkarıldığında tenekenin içinin lake (cila) olmasına dikkat edilmeli. Peynirde delikler, yarık ve çatlaklar bulunmamalı. Eğer peynirde çok sayıda küçük ve büyük delikler yani süngerimsi yapıda “gözenekler” varsa gerekli özenle üretilmemiş anlamına geliyor.

Kaşar peyniri ise dıştan bakıldığında, kalıbı düzgün ve ince olmalı, üzerinde çatlak, yarık, halkalar ya da çukurlar bulunmamalı.

 

Peynirler buzdolabında nasıl ve ne kadar süreyle saklanmalı?

Teneke peynirler karanlık ve serin bir yerde direkt güneş ışığı almayan orijinal kutularında saklanabilir. Kalıp olarak satın alınmış peynirler buzdolabında 4 °C’de saklanabilir. Yumuşak peynirler, buzdolabında iki hafta, yarı sert peynirler, birkaç hafta, sert peynirler ise bir ay kapalı kaplarda olmak kaydı ile tazeliklerini koruyor. Kaşar peyniri ise streç filme sararak buzdolabına yerleştirilmeli, aksi halde kuruma nedeniyle kalite kaybı oluşuyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here