Besinleri saklama kılavuzu

YUMURTA 

SON KULLANMA TARİHİNİ ÜZERİNE YAZIN

 

Yumurta kutularını atıyoruz ve üzerinde yazılı son kullanma tarihini unutuyoruz. Ne yapılmalı?

Yumurta için soğutucuda saklama süresi 3-5 hafta arasında ancak kutudan çıkardıktan sonra yumurtanın son kullanma tarihini kestirmek zor oluyor. Bu nedenle yumurtayı kullanmadan önce ayrı bir kaba kırmak, sarısının ve beyazının dağılıp dağılmadığını görmek tazeliği anlamak için iyi bir yol. Her yumurta paketi alındığında yumurtaların birkaçına son kullanma tarihini keçeli kalemle işaretlemek de bir seçenek olabilir.

 

30012014 besinsaklama3SEBZELER 

MEVSİMİNDE DONDURMAK SAĞLIKLI 

 

Tüm sebzeler buzdolabında mı saklanmalı? 

Patates, soğan, kış kabağı gibi sebzeler için buzdolabı şartları uygun olmuyor. Ancak diğer tüm sebzeler buzdolabında saklanmalı. 

 

 

Sebzeler hangi koşullarda ve ne kadar süreyle saklanabilir? 

Ispanak, marul ve domates gibi sebzeler 4-7 °C arasında 2-3 gün, lahana, havuç ve kereviz gibi sebzeler 6-7 gün, taze fasulye, bakla ve bezelye gibi sebzeler 3-4 gün tazeliklerini koruyorlar. Sebzeler buzdolabına konurken poşetlerinden çıkarılmalı. Nemlerini kaybetmemeleri için özellikle ıspanak ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler temiz havlu kağıtlara sarılarak buzdolabında saklanabilir. Sebzeler buzdolabına konmadan önce yıkanırsa saklama süreleri kısaldığı için yıkanmadan saklamaları uygun oluyor. 

 

Yazın sebze dondurma ve sonrasında bunların kullanımı hakkında önerileriniz var mı?

Dondurma işlemi, enzim reaksiyonlarının aktivasyonunu önlediği gibi, mevcut nem miktarını da azalttığı için etkili bir koruma sağlıyor. Bakteri sporları ve toksinleri dondurma işleminden etkilenmiyor. Birçok besin, dondurma işlemiyle az oranda yapı, lezzet, renk ve besin kalitesi kaybıyla uzun süre saklanabiliyor. Sebzelerin dondurulmadan önce sıcak suya batırma işlemine tabi tutulması, bu besinlerin yapısında bulunan enzimlerin inaktive olması açısından önemli. Sebzeler çözdürülmeden hemen pişirilebilir. Mevsiminde bulunmayan sebzeleri dondurma işlemi son derece sağlıklı bir yöntem oluyor.

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here