Besinleri saklama kılavuzu

MEYVELER 

YIKAMADAN SAKLAYIN

 

Tüm meyveler buzdolabında mı saklanmalı? 

Muz haricindeki bütün meyveler buzdolabında 4-7 °C aralığında saklanmalı. Zaten buzdolaplarının meyve-sebze bölümleri bu sıcaklığa göre tasarlanıyor. Portakal, limon, elma, armut gibi meyveler bu sıcaklıklarda 1-2 hafta, üzüm, şeftali, kayısı gibi meyveler 4-5 gün ve kiraz, çilek gibi meyveler ise 1-2 gün saklanabiliyor. Muz oda sıcaklığında tercihen karanlık bir yerde saklanmalı. Meyvelerde saklama ortamının nem oranı çok önemli. Nem azaldıkça meyvelerde buruşmalar ve sararmalar başlıyor.

 

Meyveler buzdolabına konmadan önce yıkanmalı mı?

Meyveler buzdolabına konmadan önce yıkanırsa saklama süreleri kısalıyor. Bu nedenle yıkamadan saklama uygun oluyor. Hatta meyveler üzerine sarılmış ince kağıtlar, bozulmaya, nem kaybına ve yaralanmaya engel olmak için üzerlerinde bırakılmalı.

 

30012014 besinsaklama4SAKLAMA KAPLARI NASIL SEÇİLMELİ, NASIL KULLANILMALI?

En sağlıklısı cam kaplar olsa da günümüzde daha ucuz ve şekil verme kolaylığı açısından plastik kaplar yaygınlaştı. Burada önemli olan plastik kaplardaki işaretler ve numaralandırmalar… Okla şematize edilen üçgenin içerisinde 1, 2, 4 ve 5 kodlarından biri bulunan plastik kaplar güvenli plastikler oluyor. 1 rakamı polietilen (PET), 2 rakamı yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE), 4 rakamı düşük yoğunluklu polietilen (LDPE), 5 rakamı ise polipropilen plastiği temsil ediyor. Bu plastikler, madde yapılarına zarar vermeyecek sıcaklıkta köpüklü suyla yıkanıp bol su ile durulanırsa polietilen (PET) hariç birkaç kez kullanılabiliyor. Alüminyum saklama kaplarını hiç tercih etmemek, çelik ve porselen kapları kullanmak gerekiyor. 1 rakamı genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılıyor. 2 rakamı deterjan ambalajları ve pet sütlerde bulunuyor. 4 rakamı çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunurken 5 rakamı ise en güvenli plastik türü olarak kabul ediliyor. Bu kaplar bulaşık makinesinde yıkanabiliyor, mikrodalga fırında kullanılabiliyor. Ancak tüm plastik kaplarda uzun süre kullanımda yıpranmalar meydana geldiğinde yenisi ile değiştirilmeleri öneriliyor.

 

Etli ve zeytinyağlı sebze yemekleri nasıl ve ne kadar saklanmalı?

Pişmiş etli yemekler buzdolabında 3-4 gün, dondurucuda ise 2-3 ay tazeliklerini koruyabiliyor. Zeytinyağlı sebzeler ise buzdolabında 4-7 gün, dondurucuda ise 3-4 ay saklanabilir. Ancak dondurma işlemi yapı ve aromada azalmaya neden oluyor ve yeme kalitesini etkiliyor. Özellikle aşırı yağlı etlerde dondurma zamanı uzadıkça acılaşma meydana gelebiliyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here