Ana Sayfa Sağlık Besinleri saklama kılavuzu

Besinleri saklama kılavuzu

30012014 besinsaklama6BUZDOLABININ İÇİ NASIL YERLEŞTİRİLMELİ?

Buzdolabının en üst bölümünde; peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri, onun altındaki rafa pişmiş yemekler ve salatalar, bir alt rafa pişmemiş et, tavuk ile balıklar ayrı paketlerde ve mutlaka kapalı kaplarda konmalı. Sebzelik bölümünde tüm sebze ve meyveler saklanabilir. Buzdolabının kapısında; tereyağı, margarin, yumurta, açılmış reçel, salça kavanozları, içecekler ve salata sosları gibi ürünler saklanmalı. 

 

SALÇA 

Salça açılana kadar oda sıcaklığında saklanmalı. Salçanın bozulmasına küflenme neden oluyor. Açıldıktan sonra tazeliğini korumak ve bozulmayı önlemek için her kullanım sonrası üzerinin düzeltilip, hava almayacak kadar sıvı yağ ile kapatılması gerekiyor. Hava almadığı sürece küflenme meydana gelmiyor.

 

SIVI YAĞLAR 

Sıvı yağlar kendi orijinal ambalajında ışık ve hava almayacak şekilde saklanmalı. Eğer teneke olarak alınmışsa günlük kullanım için tercihen renkli cam şişelere alınmalı. Işık ve hava yağlarda acılaşmaya neden oluyor ve kalite düşüyor. Sıvı yağlar mutfağın en serin yerinde saklanmalı. Buzdolabında saklanması yönünde öneriler de bulunuyor. Açılmamış bir yağ iki yıla kadar saklanabiliyor, açıldıktan sonra ise bir yıl içinde kullanılması gerekiyor. 

 

EKMEK 

Ekmeğin günlük yetecek miktarda alınması ve 2-3 gün içinde tüketilmesi en iyi seçenek. Ekmeklerin bayatlaması genellikle uzun süre saklama sırasında, karbonhidratlardaki fiziksel değişiklikler nedeniyle oluyor. Soğutucuda saklama bayatlama hızını arttırırken, -18 °C’ de dondurma bayatlamayı engelliyor.

 

BAKLİYATLAR 

Kurubaklagiller nem almadığı sürece 1-2 yıl kadar dayanabilen özellikte. En iyi saklama yöntemi nem ve hava görmeyen ortamlarda temiz bez torbalarda saklamak ancak günümüzde bu yöntem yerini saklama kaplarına bıraktı. Saklama kaplarında, tercihen cam kavanozlar ya da besin güvenliğini bozmayacak malzemelerden yapılmış kapalı kaplarda saklanabiliyor. Kuru erzak saklama alanlarının nemli olması durumunda kurubaklagillerde küflenme meydana geliyor. Besinin bir kısmı küflenmiş de olsa tamamının çöpe atılması gerekiyor.

 

BAHARATLAR 

Baharatların son kullanma tarihleri, paketleri açılmadığı sürece iki yıla uzanıyor. Paket açıldıktan sonra baharatın yapısını bozan temel etken nem oluyor. Nemli ortamda baharatlar küfleniyor ve böcekleniyor. Küfler ciddi toksik bileşiklerin oluşumuna neden olarak insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle küçük miktarlarda baharat alıp kısa sürede tüketimi sağlamak en uygunu oluyor. Açılan baharat paketlerinin temiz ve kuru baharatlıklara konulup, mutfağın en az rutubet alan bölümünde kapalı olarak saklanmaları gerekiyor. Ocak başı ve civarları nemli olacağından bu bölgeler saklama için uygun olmuyor. Açık baharatlarda kalite ve güven sorununu unutmamak, tercihen paketlileri kullanmak gerekiyor. 

 

KURUYEMİŞLER 

Kuruyemişler mümkün olduğunca kabuğunda olmalı. Ancak birçok kişi için bu ayıklama sürecindeki zorluk ve harcanan zaman sıkıntı yaratıyor. Kuruyemişler de aynı baharatlar gibi nem olmayan ortamlarda saklanmalı. Cam kavanozlar kuruyemişler için son derece uygun oluyor. Kavanozların dibine bir miktar tuz konularak fazla nemi alması sağlanabilir. Ceviz ve fındık gibi ürünler dövülerek saklanmamalı çünkü bu işlem yağların açığa çıkmasına ve saklama sırasında acılaşmaya neden oluyor.

 

Yaprak ÇETİNKAYA

Formsanté Dergisi Ocak 2014 sayısı

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here