Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetBeslenme destek ürünleri

  Beslenme destek ürünleri

  -

  Görüntüleri aldatmasın sizi, onlar ilaç değil! Tedavi için değil, kaliteli bir yaşam için kapınızı çalıyorlar. Kapıyı aralamaktan zarar gelmez…

  Gözde Kaynak

  Stres, yorgunluk, kirli hava, zamansızlık, keşmekeş… Yaşam kalitesi gün geçtikçe azalıyor. Tedavisi olmayan hastalıklar, sürekli devam eden halsizlik halleri, salgınlar çevremizi sardı. Tüm bunlardan kaçmak için beslenmeyi destekleyici ürünlere yönlenmemiz gerekiyor. Besin takviyeleri daha çok karşımıza çıkıyor artık. Faydalılar mı? Neden kullanmalıyız? Kullanmasak ne olur? Sizin de kafanız karışık değil mi? İşte cevapları.

  Beslenme destek ürünleri nedir?
  Eczanelerde, yetkili satıcılarda, kimi zaman da marketlerde gördüğünüz o plastik kapların içerisinde ne olduğunu merak ediyor musunuz? Kimisi tablet, kimisi toz, kimisi sıvı olarak satılıyor; ortak özellikleri, herkesin onları ilaç sanması. Beslenme destek ürünleri, ilaç değil! Onlar sağlıklı bir yaşama sahip olmak için gerekli olan mineral, vitamin, amino asitler, yağ asitleri, çeşitli bio aktif maddeleri, bitki ve bitki ekstrelerini içeren yardımcı ürünler. Henüz kabul edilmiş ortak bir isimleri yok. Besin takviyesi, beslenme destek ürünü, vitamin&mineral preparatları olarak da adlandırılabiliyorlar. Biz onlara beslenme destek ürünleri demeyi seçtik; çünkü, hastalık tedavi etme özellikleri yok; sadece ileride oluşabilecek hastalıklara karşı vücudunuza destek sağlıyorlar.

  Neden kullanmalısınız?
  Dünyanın her yerinde, çok sayıda insan beslenme destek ürünlerinden kullanıyor. Hepsinin değişik nedenleri var. Kullanılma nedenleri arasında en büyük yüzde sağlıklı yaşama isteğine bağlı kullanım. Yapılan araştırmalar bu ürünlerin bazı hastalıklara yakalanma riskini azalttığını gösteriyor.

  - Advertisement -

  Dikkat dikkat!

  Doğru besin destek ürününü seçmek için mutlaka doktorunuza başvurun.
  Bilimsel olarak incelenmiş ve faydası kanıtlanmış ürünler satın alın.
  Kullanmadan önce, ürün üzerindeki açıklamayı mutlaka okuyun. İçeriği detaylı olarak anlatılmayan ürünleri almayın.
  Beslenme destek ürünlerinin alım dozları belirlenmiştir. Önerilen dozdan fazla doz kullanmayın.
  Ürünün güvenilir bir kurum tarafından onaylanmış olmasına dikkat edin.
  Bunları aldıktan sonra da beslenme biçiminize dikkat etmeniz gerektiğini sakın unutmayın.
  Mucize beklemeyin. Beslenme destekleri, hastalıklardan kurtulmanızı sağlamaz. Bağışıklık sistemine destek vererek mücadelenizi güçlendirir.

  Bilinmeyenler hakkında…
  Beslenme Destek Ürünleri sektöründe hizmet veren firmaların ülkemizde bir derneği var. Dernek, merkezi Belçika-Brüksel'de bulunan Uluslararası Beslenme Destek Ürünleri Dernekleri Birliği IADSA'nın Türkiye temsilcisi. BesDesDer/Beslenme Destek Ürünleri Derneği adıyla bilinen derneğe, GNC'nin Türkiye Temsilcisi Eren Kale başkanlık ediyor. Yardımcısıysa, Hüseyin Ütebay.
  Dernek, geçtiğimiz ay IADSA'nın yıllık genel kongresine ev sahipliği yaparak, 39 ülkeden 53 dernek temsilcisini ve dünyaca ünlü bilim adamlarını İstanbul'da ağırladı. Bir hafta süren toplantılarda, beslenme destek ürünlerinin bilimsel çalışmaları ve yasal mevzuatları değerlendirildi. Türkiye'den devlet yetkililerinin de davet edildiği toplantıda karşılıklı bilgi paylaşımında bulunuldu.

  Hüseyin Ütebay / Solgar Vitamin Yönetim Kurulu Başkanı

  Beslenme destek ürünlerini herkes kullanabilir mi?
  Besin takviyeleri, normal beslenmeyi desteklemek amacıyla çeşitli farmasotik dozaj şekline getirilmiş besin maddeleridir. İçerik olarak gıdaya, farmasotik sunum şekli olarak da da ilaçlarla benzerlik gösterir. Besin takviyeleri, kişilerin kendini daha iyi hissetmesini sağlamak, hastalıklardan korunmak, iyileşmeyi hızlandırmak, yaşlanma etkilerini geciktirmek ve enerji desteği sağlamak amacıyla kullanılıyor. Besin takviyeleri, tüm bu özellikleriyle, herkes tarafından, uzman önerisiyle güvenle kullanılabilecek ürünlerdir.

  Neden kullanılması gerekir?
  Özellikle son yıllarda büyük şehirlerde modern yaşamın getirdiği, dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, aşırı stres, çevre kirliliği, sigara ve alkol tüketimi, kronik ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı kişilerin yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmeleri için gerekli besin desteğine ihtiyacı artırmıştır. Bu durumlarda genel sağlığın desteklenmesi ve yaşam kalitesinin artırılması için gıda takviyelerin kullanımına ihtiyaç vardır.

  Tüketicilerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?
  Kalite ve bilgi odaklı firmamızın ürünlerinin, sadece eczanelerde satılması, firmamıza gelen tüketici sorularının uzman eczacılar tarafından cevaplanması ve besin desteği ürünlerini ülkemizde tanıtan ilk firma olmamız, tüketicilerimizin bizlere olan güvenini sağlıyor.

  Haberin devamı 2010 Nisan sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz