Ana Sayfa Psikoloji Doğru beslenirken yaşam kaliteniz düşürmesin

Doğru beslenirken yaşam kaliteniz düşürmesin

 

Takıntının sonu aynı yere varıyor

Sağlıklı beslenme takıntısı, yeme bozukluğundan farklı belirtilerle ortaya çıksa da ileri vakalarda varılan yer aynı olabiliyor. Sağlıklı beslenmek için her geçen gün daha seçici olmaya başlayan ve bu nedenle yiyebildiği besin sayısı gittikçe azalan kişi yetersiz beslenme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum ise tıpkı anoreksiya ve bulimia’daki gibi kilo kaybına ve hastalıklara yol açıyor.

 

Gerçekten sağlıklı mı?

Sağlıklı beslenme takıntısı olan bir kişinin gerçekten sağlıklı gıdalar tercih ettiğini söylemenin de mümkün olmadığını belirten Klinik Psikolog Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu şunları söylüyor: “Bu süreçte kişinin besinlerle ilgili kendi inanışları da işin içine dahil oluyor ve beslenme uzmanlarının sağlıklı olarak niteledikleri bir gıda maddesi onların gözünde sağlıksız olabiliyor.”

 

Kendinize sorun

Gün içinde 3-4 saatten fazla sağlıklı beslenme üzerine kafa yoruyor musunuz?

Sağlıklı beslenme ile ilgili takıntınız birkaç haftadan uzun mu sürdü?

Yediğiniz besinlerin içeriğinde zararlı madde olup olmadığından sürekli endişe ediyor musunuz?

Gün boyunca ne yiyeceğinizi bir gün önceden planlıyor musunuz?

Organik ürünler bulmak için sürekli araştırma yapıyor musunuz?

Yemek seçimleriniz yüzünden sosyal hayatınız sekteye uğruyor mu?

Zararlı olduğunu düşündüğünüz bir besini yiyince suçluluk duygusuna

   kapılıyor musunuz?

Çevrenizdeki insanlar sizin beslenme kurallarınıza uymadıklarında onları

   eleştiriyor musunuz?

 

İlişkilerin sağlığı bozulması

Klinik Psikolog Kadıoğlu, sağlıklı beslenme takıntısında en önemli noktanın ailevi ve sosyal ilişkiler olduğunu vurguluyor: “Çünkü sağlıklı beslenme takıntısı geliştirmiş bir kişi, ailesi ve sevdiklerinin hangi besinleri tükettikleri konusunda çok müdahaleci olabiliyor. Örneğin bir anne çocuğunun her yediğine itiraz ediyor, neyi yiyip neyi yememesi gerektiğini sık sık tekrarlıyor. Bu durum anne ile çocuğun ilişkilerinin gerilmesine neden oluyor. Hele ki çocuk ergenlik döneminde ise daha büyük sorunlar doğuyor. Sağlıklı beslenememe endişesi ile dışarıda yemek yemekten sakınan kişi sosyal hayata katılmakta da zorlanıyor, tüm yemeklerini evde hazırlamak istediği için zaman içinde sosyal hayattan kopuyor.”

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here