Op. Dr. Süleyman Tosun

  Beta HCG nedir, nasıl hesaplanır? Gebelik için Beta HCG kaç olmalı?

  FORMSANTE ÖZEL İÇERİK/

  Beta HCG nedir sorusu anne adayları tarafından sıklıkla merak edilir. Beta HCG (human koriyonik gonadotropin), hamileliği tespit etmek amacıyla kullanılan bir hormondur. Kadın yumurtasının erkek spermi ile döllenmesi sonucu oluşan embriyonun anne rahmine yerleşmesi ile birlikte plasentayı oluşturan ve gebelik kesesini çevreleyen hücreler tarafından salgılanır. Peki, Beta HCG nedir, en erken ne zaman tespit edilebilir? Beta HCG ile gebelik haftasını anlayabilir miyiz? Haftalara göre Beta HCG aralıkları nelerdir? Beta HCG azlığı ya da çokluğu neye işarettir? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun konuyla ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı.

  BETA HCG EN ERKEN NE ZAMAN TESPİT EDİLEBİLİR?

  Tüplerde döllenen yumurta,5-7 günde rahme yerleşir ve yerleşmeden yaklaşık 7-10 gün sonra beta HCG hormonu önce kanda yükselmeye başlar,kısa bir süre sonrada idrar da tespit edilebilecek seviye ye ulaşır.Bizim beta HCG yi en erken tespit edebildiğimiz zaman beklenen adet dönemidir ki bu da gebeliğin 4. Haftasına denk gelir (Gebelik haftası hesaplanırken son adet tarihi esas alınır)

  BETA HCG NASIL HESAPLANIR?

  • 0-5mIU/ml arası değerler gebelik yok anlamına gelir.
  • 5-25mIU/ml arası gebelik olma ihtimali yüksektir, kesinleştirmek için birkaç gün sonra tekrar edilir.
  • 25mIU/ml üzerindeki değerler kesin gebeliği gösterir.

  HAFTALARA GÖRE BETA HCG DEĞER ARALIKLARI:

  • 4.hafta …………..0-750mIU/ml
  • 5.hafta…………..200-7000mIU/ml
  • 6.hafta………….200-32000mIU/ml
  • 7.hafta…………3000-160000mIU/ml
  • 8-12.hafta……..32000-210000mIU/ml
  • 13-16.hafta…….9000-210000mIU/ml
  • 17-29.hafta…….1400-53000mIU/ml
  • 29-41.hafta…….940-60000mIU/ml

  Görüldüğü gibi beta HCG değerleri gebeliğin 8-12.haftasına kadar hızlı bir artış gösterir ve daha sonra azalarak gebelik sonuna kadar daha düşük seviyelerde salgılanmaya devam eder.

  Haftaya göre değer aralıkları oldukça geniştir. Bu nedenle kanda beta HCG testi gebelik haftasının belirlenmesinden çok, son adet tarihine göre hesap edilen gebelik haftası ile uyumlu değer aralığında olup olmadığı ve  erken haftalarda gebeliğin ne kadar sağlıklı devam ettiğini anlamak amacı ile kullanılır.

  Beta HCG değeri gebeliğin ilk 3 ayı içinde 48 saat aralıklarla ölçüldüğünde %60 ve üzerinde bir artış beklenir. İdrar testleri bize sayısal bir değer vermediği için gebeliğin gidişatı hakkında bilgi vermez, sadece gebeliğin olup olmadığını tespit etmemizi sağlar.

  GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?

  BEKLENENDEN AZ YA DA FAZLA ARTAN BETA HCG DEĞERİ NEYE İŞARET?

  Kanda  Beta HCG değeri beklenenden az artmış ise; sağlıklı devam etmeyen bir gebelik ki genellikle düşük ile sonuçlanacaktır, dış gebelik , kimyasal gebelik (gebeliğin ultrason ile görünür hale gelmeden sonlanması) ihtimalleri artar.

  Kanda Beta HCG değeri beklenenden çok artmış ise; çoğul gebelik, sağlıklı devam etmeyen üzüm gebelik olarak bilinen mol gebelik düşünülebilir.

  Beta HCG değeri gebeliğin ilerleyen haftalarında yapılan Down sendromu tarama testlerinde de kullanılır.

  HAMİLELİK BELİRTİLERİ İLE ADET AĞRISININ FARKI NEDİR?

  HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?

  İŞTE 8 ÖNEMLİ HAMİLELİK BELİRTİSİ

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here