Diğer
  Ana SayfaHaberBeyin tümörü ameliyatı olurken keman çaldı

  Beyin tümörü ameliyatı olurken keman çaldı

  -

  Londra’da King’s College Hastanesi’nde beyin tümörü ameliyatı olan 53 yaşındaki keman virtüözü Dagmar Turner’ın ameliyat sırasında keman çalması çaldı.

  Keman virtüözü yolan Dagma Turner 2013 yılında bir konseri sırasında fenalaşmış ve beyninde tümör olduğunu öğrenmişti. Uzun bir süre radyoterapi tedavisi görse de tedavi tümörün büyümesini engelleyemedi.

  Beyninin sağ lobunda bulunan tümör, Turner’ın sol elini kontrol eden hassas bir noktada bulunuyordu. Müzik kariyerini riske atacak bir operasyon olduğu için doktorları bu konuda endişeliydi.

  BEYİN HARİTASINI ÇIKARDILAR

  Doktoru, Profesör Ashkan’da bu riskli ameliyat için başka bir yol izlemeyi seçti. Ekibiyle beraber iki saat boyunca Turner’ın beyin haritasını çıkardılar.

  - Advertisement -

  Daha sonrada Turner’ın, keman çalarken beyninin hangi kısımılarının çalıştığını tespit edebilmeleri için operasyon sırasında ondan keman çalmasını istediler.

  Operasyon sırasında yarı uyanık olan Turner, ameliyatı bitene kadar keman çaldı. Londra’da King’s College hastanesinde gerçekleşen başarılı operasyondan sonra Turner eve ailesinin yanına döndü.

  İŞTE O GÖRÜNTÜLER:  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz