Diğer
  Ana SayfaSağlıkBeyniniz de yorulabilir

  Beyniniz de yorulabilir

  -

  ● C vitamini
  Zekanın gelişmesine yardımcı olan en önemli vitamin olmasının yanı sıra çok güçlü bir antioksidan.

  ● E vitamini
  Tıpkı C vitamini gibi, serbest radikallerin beyin hücre zarlarına ve enerji trafolarına yönelik öldürücü saldırılarını önlüyor.

  ● Lipoik asit
  Hem su hem de yağda çözülebildiği için beyin hücrelerinin hem yağlı hem de sulu bölümlerinde zararlı hücresel atıkları yok ediyor. En çok ıspanakta bulunuyor.

  ● Koenzim Q10
  Eksikliğinde beyin fonksiyonları gerilemeye ya da durağanlığa giriyor. Özellikle anti-kolesterol ilaçları kullananların koenzim Q10 takviyesi alması öneriliyor.

  ● Ginkgo biloba
  Ginkgo ağacının yapraklarından elde ediliyor ve kanın yoğunluğunu azaltarak beynin kılcal damarlarında daha verimli dolaşmasını sağlıyor. Ayrıca beyin hücrelerindeki glikoz metabolizmasını hızlandırarak zihinsel kapasiteyi artırıyor. Eczanelerde bulunabiliyor.

  - Advertisement -

  subat-2013-saglik-2resim-5● Kafein
  Kafeinin canlılık verme, uykuyu engelleme gibi etkileri bulunuyor. Bir bardak çay 60 mg kafein içeriyor ve gün içinde aralıklarla çay içmek dengeli ve zararsız kafein alınmasını sağlıyor. Kahve ise iki katı kadar daha fazla kafein içerdiğinden beyni alarma geçiriyor ve sürekli alarmda olmak kişiye zarar verebiliyor. Bu nedenle kafeinin azı karar, çoğu zarar olarak kabul ediliyor.

  subat-2013-saglik-2resim-4SORUNLARINIZA ÇOK YÖNLÜ YAKLAŞMAK İSTER MİSİNİZ?
  Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, “Dr. Beyin” adlı kitabında, sorunlarınıza çözüm bulabilmeniz için başvurabileceğiniz ilginç bir yöntemden bahsediyor: Çaprazlama Yöntemi. Dr. Yavuz, bu yöntemi şöyle açıklıyor:
  “Çözemediğimiz bir sorunla karşılaştığınızda beyninizin iki yarımküresini de harekete geçirmek için önce sorununuzu bir elinizle bir kağıda yazın. Diğer elinizle de bulabildiğiniz cevapları yazın. Örneğin ev kredinizin o ayki taksitini ödeyemediyseniz, sağ elinizle ‘Kredimin son taksitini nasıl ödeyebilirim?’ yazın. Sol elinizle de çözüm alternatiflerini sıralayın. Eğer aklınıza yeterince iyi fikirler gelmiyorsa bu sefer soru ve cevapları yazdığınız ellerinizi değiştirip tekrar deneyin. Göreceksiniz ki daha önce aklınıza gelmeyen, beyninizin her zaman kullanmadığınız tarafında gizli birçok fikir zihninizde canlanacak. Zihninize soru sormaya başladığınızda günlük hayatınız devam ederken de bir anda yanıtların içinizden geçen hisler ya da daha önce fark etmediğiniz bir şeyi fark etmek gibi ortaya çıktığını göreceksiniz.”

  ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN KURTULMANIN KİŞİSEL YOLLARI
  ➤ Cep telefonu kullanımını azaltın.
  ➤ Telsiz telefon yerine kablolu telefon kullanın.
  ➤ Uydu yerine kablolu TV tercih edin.
  ➤ Kablosuz internet yerine kablolu internet kullanın.
  ➤ Haftada en az bir kez çıplak ayakla toprağa basarak vücuttaki elektromanyetik yükü boşaltın.
  ➤ Böyle bir şansınız yoksa evinizde çiçek yetiştirin ve onların toprağına dokunun.
  ➤ Evdeki elektrik düzeneğinin mutlaka toprak hatlı olmasına dikkat edin.

  Yaprak ÇETİNKAYA

  Formsanté Dergisi Şubat 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz