Diğer
  Ana SayfaTrendBeyninizi forma sokun!

  Beyninizi forma sokun!

  -

  Tıpkı kaslarınız gibi beyninizin de genç ve sağlıklı kalmak için egzersiz yapmaya ihtiyacı var. Aşağıdaki mini testler ve son araştırmalara dayanarak hazırlanan önerilerle zihin jimnastiği yapabilir, beyninizi forma sokabilirsiniz…

  Aytaç Özkardaş [email protected]

  Kelime dedektifi

  Bir dakikanızı alacak bu egzersiz zorlu bir görüşüme öncesinde beyninizi biraz çalıştırmaya yardımcı olabilir.
  'Konuşma' fiilini çağrıştıracak sözcüklerin harflerini karıştırdık. Hepsini yerli yerine koymak için sadece bir dakikanız var. Saatinize bakıp başlayın…

  1. İKDUEDOD
  2. ALYOGDİ
  3. OESHBT
  4. NMOOGOL
  5. ŞYLSÖMEEK
  6. VELİGEEZK
  7. IKPZARLA
  8. İŞLEİMİT
  9. MÜKEREZA
  10. LADIKIR

  - Advertisement -

  Cevaplar:
  1. Dedikodu 2. Diyalog 3. Sohbet 4. Monolog 5. Şöyleşmek 6. Gevezelik 7. Pazarlık
  8. İletişim 9. Müzakere 10. Lakırdı

  Balıkla güçlendirin

  Fransız bilimadamlarının 8 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, düzenli olarak omega-3'ten zengin yağ alan kişilerin 'bunama' riski, diyetinde bu yağlara yer vermeyen kişilere göre yüzde 60 oranında daha az. Somon, uskumru, ton ve ringa balığı ise omega-3 yönünden en zengin doğal besinler. Yani düzenli balık yemekte, balık yağı tabletleri almakta fayda var.

  Şekerlemeyle Şarj olun

  New Scientist dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sadece 6 dakika gözlerinizi kapatıp kestirmek beyninizi canlandırmaya yetiyor. İyi bir gece uykusunun ertesi günkü sınavlarda ya da beyninizi yoracak zorlu işlerde başarıyı artırdığı biliniyor. Ancak bu araştırmaya göre kısa bir şekerleme bile hafızayı kayda değer bir oranda güçlendiriyor.

  Aktif olun

  Araştırmalara göre haftada 3 gün hızlı tempoda yürüyüş yapmak konsantrasyonunuzu, öğrenme ve muhakeme yeteneğinizi yüzde 15 civarında artırıyor. Ayrıca yaşlılıkta görülen Alzheimer ve bunama riskini de azaltıyor. Bu nedenle, elinizden geldiğince aktif olmanızda yarar var. Örneğin gideceğiniz yerden bir durak önce inip yürümek çok iyi bir fikir.

  Haberin devamı 2008 Kasım sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz