Beyninizi forma sokun!

Tıpkı kaslarınız gibi beyninizin de genç ve sağlıklı kalmak için egzersiz yapmaya ihtiyacı var. Aşağıdaki mini testler ve son araştırmalara dayanarak hazırlanan önerilerle zihin jimnastiği yapabilir, beyninizi forma sokabilirsiniz…

Aytaç Özkardaş [email protected]

Kelime dedektifi

Bir dakikanızı alacak bu egzersiz zorlu bir görüşüme öncesinde beyninizi biraz çalıştırmaya yardımcı olabilir.
'Konuşma' fiilini çağrıştıracak sözcüklerin harflerini karıştırdık. Hepsini yerli yerine koymak için sadece bir dakikanız var. Saatinize bakıp başlayın…

1. İKDUEDOD
2. ALYOGDİ
3. OESHBT
4. NMOOGOL
5. ŞYLSÖMEEK
6. VELİGEEZK
7. IKPZARLA
8. İŞLEİMİT
9. MÜKEREZA
10. LADIKIR

Cevaplar:
1. Dedikodu 2. Diyalog 3. Sohbet 4. Monolog 5. Şöyleşmek 6. Gevezelik 7. Pazarlık
8. İletişim 9. Müzakere 10. Lakırdı

Balıkla güçlendirin

Fransız bilimadamlarının 8 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, düzenli olarak omega-3'ten zengin yağ alan kişilerin 'bunama' riski, diyetinde bu yağlara yer vermeyen kişilere göre yüzde 60 oranında daha az. Somon, uskumru, ton ve ringa balığı ise omega-3 yönünden en zengin doğal besinler. Yani düzenli balık yemekte, balık yağı tabletleri almakta fayda var.

Şekerlemeyle Şarj olun

New Scientist dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sadece 6 dakika gözlerinizi kapatıp kestirmek beyninizi canlandırmaya yetiyor. İyi bir gece uykusunun ertesi günkü sınavlarda ya da beyninizi yoracak zorlu işlerde başarıyı artırdığı biliniyor. Ancak bu araştırmaya göre kısa bir şekerleme bile hafızayı kayda değer bir oranda güçlendiriyor.

Aktif olun

Araştırmalara göre haftada 3 gün hızlı tempoda yürüyüş yapmak konsantrasyonunuzu, öğrenme ve muhakeme yeteneğinizi yüzde 15 civarında artırıyor. Ayrıca yaşlılıkta görülen Alzheimer ve bunama riskini de azaltıyor. Bu nedenle, elinizden geldiğince aktif olmanızda yarar var. Örneğin gideceğiniz yerden bir durak önce inip yürümek çok iyi bir fikir.

Haberin devamı 2008 Kasım sayımızda…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here