Diğer
  Ana SayfaBebekBiberonla beslemenin püf noktaları

  Biberonla beslemenin püf noktaları

  -

  Biberonla beslemek çok kolay gibidir. Mamasını biberona doldurur, ağzına verirsiniz. Ama iş, bu kadar basit değildir! Elbette anne sütü gibi, biberonla beslemenin de püf noktaları var.

  Emziriyorsunuz ve birkaç saatliğine dışarı çıkmak durumundasınız. Ama içiniz rahat. Sütünüzü sağdınız, dolapta saklıyorsunuz. Ya da sütünüz kesildi ve bebeğinizi yeterince emziremediniz, dolayısıyla bebeğinizi mamayla beslemeniz gerekiyor…

  Her iki durumda da bir kurtarıcınız var: Biberon. Teknolojinin nimeti sayılacak biberon, anne sütünün verilmediği durumda bir kurtarıcı haline dönüşüyor. Tabii anneler meyve suyu ya da süt gibi sulu içecekler için de biberondan yararlanıyor. Peki biberonla beslemek çok mu kolay? İtiraf etmek gerekir ki biberon, henüz anne göğsünün konforuna ulaşamıyor. Anne göğsünün, her zaman uygun sıcaklıkta ve yumuşaklıktaki lüksünü bebeğe sunamasa da, gerekli durumlarda vazgeçilmez hale geliyor. Fakat biberonla beslemenin de incelikleri var…

  BİBERONLA BESLEMENİN PÜF NOKTALARI

  İşte biberonla beslemenin püf noktaları:

  • Öncelikle biberonunuz bebeğin ayına uygun olmalı. Bu, biberonun büyüklüğüyle ilgili değil, özellikle biberonun emziğiyle ilgili. Bebeğin damak yapısına uygun olan emzikleri tercih edin.
  • Biberonun deliğinin büyüklüğü çok önemli. Çünkü mamanın az gelmesi bebeği sinirlendirir. Çok gelmesi ise tehlike yaratır. Delik ölçüsünü şöyle ayarlayabilirsiniz: Biberona mamayı koyun, sonra ters çevirin. Mama önce ip gibi sonra damla damla akıyorsa içiniz rahat etmeli. Sürekli ip gibi akan ya da sürekli damlayanlar uygun değildir.
  • Biberonla beslerken bebeği tamamen yatar bir pozisyona getirmeyin. Beslenirken nefes borusuna mama kaçabilir. Anne göğsünde emer gibi durmasını taklit ederek besleme pozisyonu aldırın. Yani yarı oturur pozisyonda olmalıdır.
  • Biberonu ağzına tam olarak almasını sağlayın. Emziği tam kavramasını sağlayın. Aksi halde hava yutar ve bu daha fazla gaz sorunu yaşaması anlamına gelir. Malum bebeklerin ilk aylardaki en büyük sıkıntılarından biri gaz çıkarmaktır.
  • Biberonun eğimine dikkat edin. Biberonun içindeki mama, emzik kısmını tamamen dolduracak şekilde eğim verilmelidir. Aksi halde bebek hava da yutacağından gaz sıkıntısı yaşayabilir.

  Seral Çelik / 2010

  - Advertisement -
   

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz