Diğer
  Ana SayfaBebekBıcı bıcı zamanı!

  Bıcı bıcı zamanı!

  -

  Bebeğinizin minicik bedenini yıkama fikri sizi endişelendirmesin, aksine banyonun onu okşayıp seveceğiniz uygun bir zaman dilimi olduğuna odaklanarak bu dakikaların tadını çıkarabilirsiniz.

  Bebeklerin hassas cildini düzenli olarak temizlemek ve doğru bakım yapmak, onun mutluluğu için de büyük önem taşıyor. Banyo zamanı ayrıca birlikte zevkle geçirilen bir paylaşım ve iletişim etkinliğine dönüşüyor. www.alternatifanne.com sayfası yazarlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek, bebeklerin çok sık banyo yapmaya ihtiyaçları olmadığını, ilk yıl haftada üç gün yıkamanın yeterli olabileceğini belirtiyor. Sık banyo yapmanın bebeklerin cildini kurutabileceğini belirten Dr. Şimşek’in, bebek banyosu hakkındaki yol gösterici bilgileri bu yazıda…

  İlk banyonun süresini kısa tutun
  Bebeğin banyosu için en uygun zamanın iki emzirme arası, yani hem aç olmadığı, hem de midesinin çok dolu olmadığı bir zaman olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek, “Anne ve yardımcıları telaş etmeden bebeğe rahatlayabileceği bir zaman dilimi ayırmalı. İlk banyo için süre kısa tutulmalı ve bebek nazikçe yıkanmalı” diyor. Banyoya başladıktan sonra bebeğin asla yalnız bırakılmaması gerektiğini de hatırlatan Dr. Şimşek, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Annenin fiziksel olarak rahat edebileceği önceden ısıtılmış bir odada, düz bir zemin üzerine koyulmuş küvet içinde bebek yıkanmalı. Annenin çömelmesi yerine ayakta durması, bebeğin küvetini bir tezgâh veya masa üzerine koyması daha kolay oluyor. Bebeğin göbeğinin düşmediği ilk haftalarda bebeğin temizliği yumuşak bir sünger ve suyla yapılmalı. Bebeğinizin göbeği düştükten bir gün sonra banyo yaptırabilirsiniz.”

  Parfümsüz şampuan kullanın
  Dr. Şimşek, banyonun aşamalarını ise şöyle sıralıyor; “Bebeğin giysilerini çıkarın ve onu oldukça yumuşak bir havluya sarın. Beklenmedik sürprizlerden kaçınmak için alt bezini hemen çıkartmayabilirsiniz. Temizliğe önce bebeğin yüzünden başlayın Bir pamuğu veya yumuşak bir bezi ılık su ile ıslatın ve yavaşça bebeğinizin gözlerini silin. Gözleri temizlenirken her göz için yeni bir pamuğu ıslatın ve gözü iç kısmından dış kısmına doğru temizleyin. Bebeğin yüzünü, boynunu, burnunu, kulaklarını ve kulakların arkasını yumuşakça silerek temizleyin, yumuşak hareketlerle kurulayın. Bebeğinizi sardığınız havluyu açmadan elinizle ensesinin altında başını destekleyerek kolunuzla da sırtına destek vererek yüzü yukarı bakar şekilde tutun, içinde sıcaklığını dirseğinizle kontrol ettiğiniz temiz su bulunan (ideal 36- 37 C) bir kap üzerine getirerek başını temiz ve ılık su ile ıslatın. Bebeğinize uygun seçtiğiniz parfümsüz hipoalerjenik şampuan ile masaj yaparak başını durulayın. Saçlarını yumuşak bir fırça veya tarakla tarayın. Bebeğin alt bezini çıkarın ve küvetteki temiz, ılık şampuanlı suyun içine bebeğinizi yavaşça daldırın ve tüm vücudunu, boğum aralarını güzelce temizleyin ve durulayın. Durulamadan sonra temiz bir havlu üzerine yatırıp yumuşak hareketlerle nazikçe kurulayın. Nemlendirici bir losyon veya bebe yağı ile vücudunu yağlayabilirsiniz. Giydirme işlemini yaptıktan sonra battaniyesine sararak kucağınıza alın.”

  - Advertisement -

  MALZEMELERİNİZ BANYODAN ÖNCE HAZIR OLSUN
  ● Pamuklu çubuklar
  ● Yumuşak bez veya sünger
  ● İki banyo havlusu
  ● Temiz bez ve giysiler
  ● Tarak veya yumuşak saç fırçası
  ● Bebeğin cildine uygun saç ve vücut şampuanı
  ● Bebe losyonu veya yağı
  ● Banyo küveti
  ● Banyo taşı
  ● Sıcaklığı ayarlanmış yeteri kadar su
  ● Sıcaklığı ayarlanmış durulama için su

  Formsanté Dergisi Mayıs 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz