Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Bilinenleri değil, bilinmeyenleri yazacağım

Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabı Twitter’dan Koronavirüs ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özlü, “Bu kez bilinenleri değil, bilinmeyenleri yazacağım” dedi.

‘BU KEZ BİLİNENLERİ DEĞİL, BİLİNMEYENLERİ YAZACAĞIM’

Sosyal medya hesabından sıkça paylaşımlarda bulunan ve vatandaşları uyaran Özlü, Twitter’dan şu açıklamaları yaptı:

“Bu kez bilinenleri değil, bilinmeyenleri yazacağım. Covid 19‘la karşılaşanların ne kadarında virüse karşı antikor geliştiği; bu antikorların, ne kadarının ikinci hastalıktan koruduğu; koruyucu antikorların, ne kadar süre kalıcı oldukları ve antikor dışında T hücre bağışıklığı gelişip gelişmediği belli değil. Virüsün, aşıyla kazanılacak bağışıklıktan kendisini kurtaracak mutasyonlar geçirip geçirmeyeceği; aşıyla kazanılan bağışıklığın, ne kadar süreceği; tekrar aşılamanın gerekip gerekmeyeceği; gerekecekse, hangi aralıklarla olacağı da meçhul.”

“Sonuç: hastalanıp iyileşenler de dahil olmak üzere hiç kimse, kendisini virüse karşı korunmuş zannetmesin. Virüs hepimize bulaşabilir, hastalandırabilir ve öldürebilir. Halen tek korunma yolumuz tedbirli olmak: maske, mesafe ve hijyen.”

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here