Diğer
  Ana SayfaSağlıkBir egzersizle hayatınız değişsin!

  Bir egzersizle hayatınız değişsin!

  -

  1273243126-0Her zaman yaptığınız egzersizler artık sizi tatmin etmiyorsa, kişisel gelişiminize katkısı olan, zihin ve bedeni bütünleştiren çalışmalar tam size göre. Vücudunuzu forma sokarken beden ve ruh arasındaki dengeyi de sağlayan bu egzersizlerden birkaçını sizin için inceledik.

  KI ENERJİSİ

  Ne vaat ediyor?
  Japon felsefesinde yer alan “Ki”ye (iç enerji) dayanan bu egzersiz, savaş sanatları ve ses terapisinin bir karışımı. Hem fiziksel hem de duygusal enerjinin akışını daha özgür kılan Ki enerjisi özgüveni artırıyor, iletişim becerisini geliştiriyor, iş hayatındaki performansı yükseltmeye yardımcı oluyor. Bir seansın ardından, bir hafta kadar kendinizi yücelmiş hissetmenizi sağlıyor.

  Sizi ne bekliyor?
  Ki enerjisi özellikle şirket çalışanlarına, ekip ruhunu kazandırmak amacıyla tavsiye ediliyor. Dolayısıyla, egzersizlerin yanı sıra grup halinde yapılan çalışmalara da hazırlıklı olmalısınız. İşe öncelikle iletişim oyunları, ses pratiği ve gülme tekniklerini öğrenmekle başlayacaksınız. Bu sizi, yüksek tempolu savaş sanatları hareketlerine ve Kung Fu’daki gibi çığlıklara hazırlayacak. Savaş sanatları hareketleri canlı çalınan davulların ritmi eşliğinde grup olarak yapılıyor. Ayrıca, rahatlamak ve gevşemek için seans sonunda zamanınız da olacak.

  - Advertisement -

  Gerçekten işe yarıyor mu?
  Kendinizi güçlü ve yenilenmiş hissediyorsunuz. Derslerin sonunda, günlük hayatınızda, ses ve beden gücünüzü ne kadar yetersiz kullandığınızın farkına varıyorsunuz. Bağırma, gülme ve yumruk atma egzersizleri, üzerinizdeki gerginliği atmanıza yardımcı oluyor. Davul sesleri ise iç enerjinizi gerçekten hissetmenizi sağlıyor. Grup çalışmaları, arkadaşlık bağlarını güçlendirirken, özgüveni artırıyor ve insanlarla rahat iletişim kurmaya zemin oluşturuyor. Yalnız küçük bir uyarı: Yumruk atma egzersizleri, eğer vücudunuz hamsa, kol kaslarınızın ağrımasına neden olabilir.

  Neye iyi geliyor?
  Aralarındaki bağları, motivasyonu ve iletişimi güçlendirmek isteyen ekip üyeleri için oldukça faydalı bir çalışma. Güven ve inancı oluşturma için mükemmel bir yöntem. Öncesinde herhangi bir tecrübe gerekmiyor; yaş sınırı da yok.

  Ne giymeli?
  Spor giysiler ya da bol kıyafetler tercih edilmeli. Ayaklar çıplak olmalı ya da yumuşak tabanlı iç mekan ayakkabıları giyilmeli.

  1273243126-1JIVAMUKTI YOGA

  Ne vaat ediyor?
  New Yorklular tarafından 1984 yılında yaratılan ve David Life ile Sharon Gannon isimli iki yogiye ithaf edilen bu yeni yoga formu, bilindik yoganın fiziksel, felsefi ve ruhsal çehresinin bir karışımı. Çeşitli oturma tekniklerinden ilahilere, nefes çalışmalarından meditasyona ve Sanskrit yazmalarından öğretilere kadar Jivamukti, gerçek Hint yoga sistemini öğretmeyi amaçlıyor. Hareketli ve stresli bir hayata sahip olanlar için bir aydınlanma yolu olabilir.

  Sizi ne bekliyor?
  Fiziksel ve entelektüel açıdan zorlanabilirsiniz, ama uzman öğretmenler uyum sağlamanız için size yardımcı olacaktır. Ders, 10 dakikalık Sanskrit ilahileriyle başlıyor.
  Ardından “pranayama” ya da diğer deyişle nefes egzersizleri yapılıyor ve onu da yoga yazıtlarındaki öğretilerin okunması takip ediyor. Isınma hareketleri ise sizi yoğun ve zorlayıcı yoga hareketlerin hazırlıyor. Ruhu canlandıran ve ilham veren müzik ise zihni sakinleştiriyor. Dersler, ilahiler ve ardından meditasyonla son buluyor.

  Gerçekten işe yarıyor mu?
  Ders sırasında söylenen ilahiler bir süre sonra sakin ve hatta neşeli olmanızı sağlıyor. Nefes egzersizleri sırasında –nefes alıp verirken- içinizdeki tüm olumsuz duyguların uçup gittiğini fark ediyorsunuz. Yaklaşık 90 dakikalık ders sonunda ne kadar ilerleme kaydettiğinize inanamayacaksınız. Duruşların birbirini izleme sırası biraz zorlayıcı olsa da üstesinden gelinebilecek türden. Dersin en etkileyici ve rahatlatıcı anı ise kısa bir boyun ve üçüncü göz masajı… Dersten çıktığınızda, her ne kadar kaslarınızı çok çalıştırmış ve zorlamış olsanız da, kendinizi oldukça rahatlamış ve sakin hissedeceksiniz.

  Kimler için faydalı?
  Eğer gerçekten, yoganın zorlayıcı bir türünü denemek istiyor, çalışmanızı daha anlamlı kılmak için yoga felsefesini öğrenmek için can atıyorsanız, Jivamukti yoga tam size göre. İster yeni başlamış ister deneyimli olun her derste yeni şeyler öğrenmenin keyfini yaşayacaksınız.

  Ne giymeli?
  En hafif ve terletmeyen yoga giysilerinizi seçin. Dersin sonundaki rahatlama egzersizlerinde kullanmak için yanınıza fazladan bir üst almayı unutmayın.

  NPT (NÖRO FİZİKSEL ÇALIŞMA)
  Ne vaat ediyor?

  Haberimizin devamı Formsante Kasım sayısında…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz