Diğer
  Ana SayfaHaberBir ilk oldu... Coronavirüs bu kez Yunanistan’da!

  Bir ilk oldu… Coronavirüs bu kez Yunanistan’da!

  -

  İran ve Irak’ın ardından bir komşumuzda daha CoronaVirüs’e rastlandı. Yunanistan’da ilk kez coronavirüs vakası görüldüğü açıklandı. Coronavirüs tespit edilen hastanın İtalya’dan Yunanistan’a geldiği belirtildi. İşte coronavirüsle ilgili son gelişmeler:

  YUNANİSTAN’DA İLK VAKA

  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Coronavirüs’ün İtalya’dan Selanik’e dönen 38 yaşındaki bir  kadında tespit edildiği belirtildi.

  ‘MEDYADA ŞOK ETKİSİ YARATTI’

  Habertürk’ün Atina temsilcisi Taki Berberakis canlı yayında gelişmeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Kuzey İtalya’dan Selanik’e yolculuk yaptı. Selanik’te tedavi altında. Doktorlar sağlık durumunun endişe verici bir noktada olmadığı, genel görünümünün çok iyi olduğu üzerinde duruyor. Kadının yakın temasta bulunduğu akrabaları birer birer hastaneye çağrılarak kontrol altına alınıyor ve analizler yapılıyor.  Bu Yunanistan’da ilk vaka. Medyada şok etkisi yaratmış durumda. Tedirginlik var kamuoyunda. Ama şu ana kadar ‘Durum kontrol altında’, ‘önemli bir sağlık durumu yok’ gibi teskin edici açıklamalalar yapılıyor” bilgisini verdi.

  DIŞİŞLERİ’NDEN İTALYA VE IRAK UYARISI

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-vakalarında ve bu virüs kaynaklı ölümlerde son günlerde artış yaşandığı gözlemlendiği aktarıldı. Açıklamada, “Türk vatandaşlarının zorunlu olmadıkça İtalya’nın koronavirüs vakaları görülen bölgelerine seyahat etmemeleri önemle tavsiye olunur.” ifadesi kullanıldı. Bakanlık, Irak’a yönelik yayımladığı seyahat uyarısında da Kovid-19 vakalarının bu ülkede artış eğiliminde olduğunu bildirdi. Açıklamada, “Vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça Irak’ın koronavirüs vakaları görülen bölgelerine seyahat etmemeleri, Irak’a seyahat etmeleri halinde vakaların yoğun olarak görüldüğü bölgelerden uzak durmaları önemle tavsiye olunur.” ifadesi yer aldı.

  CORONAVİRÜS’TE SON DURUM

  • Coronavirüs (Covid-19) salgının görüldüğü ülke sayısı 40’ı geçti.
  • İtalya’da vaka sayısı 374’e yükseldi. İtalya’da virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 12.
  • Virüs, Çin’in Wuhan kentinden yayılmıştı. Çin’de vaka sayısı 78 bini aştı. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 715.
  • Vaka sayısında Çin’i Güney Kore, İtalya ve İran izliyor. Güney Kore’de bugüne dek 11, İran’da ise 19 kişi virüs nedeniyle yaşamlarını yitirdi.

  İTALYA’DA İLK KEZ ÇOCUKLARDA GÖRÜLDÜ

  • BBC’nin aktardığı habere göre İtalya’da ilk kez coronavirüs çocuklarda görüldü. Yetkililer 4 çocukta virüs tespit edildiğini duyurdu. Ülkede 12 kişi hayatını kaybetmiş ve bu kişilerin hepsi yetişkin ya da halihazırda sağlık problemine sahip kişilerdi.

  RAPOR EDİLEN VAKA SAYISINDA BİR İLK

  • İlk kez Çin dışında tespit edilen yeni vaka sayısı Çin’deki yeni vakaları geçti. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre Salı günü Çin’de rapor edilen yeni vaka sayısı 411 iken Çin dışındaki ülkeler için bu rakam 427 oldu.
  • Dünyadaki toplam vaka sayısı 80.980’i aştı.


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz