Diğer
  Ana SayfaTESTBir yalanın anatomisi!

  Bir yalanın anatomisi!

  -

  Her insan zaman zaman yalan söyleyebiliyor. Bu bazen iyi niyetli, masum temellere dayanırken bazen de karşı karşıya kaldığı kişi ya da durumu kötü bir hale düşürmek için olabiliyor. Peki neden yalan söylemeye ihtiyaç duyuyoruz? Nasıl ve ne şekilde yalanlar söylüyoruz, bunları biliyor musunuz?

  Derleyen: Ayşegül Uyanık Örnekal

  1- Çoğu insan günlük konuşmalarında yalan söylüyor.
  Doğru
  Yanlış

  2- İnsanlar genellikle … yalan söyler:
  Başarılı ve önde olmak için
  Başkalarına zarar vermeden
  Huzuru korumak için
  Yukarıdakilerin hepsi için

  3- En sık ne zaman yalan söyleniyor?
  Sabah
  Öğleden sonra
  Fark etmiyor

  - Advertisement -

  4- Çoğu kişi … tehdit altında olduğunda daha fazla yalan söylüyor:
  İşi
  Parası
  Özsaygısı

  5- Erkekler, kadınlardan daha sık yalana başvuruyor.
  Doğru
  Yanlış

  6- Çocuklar yalan söylemeye … başlıyor.
  Konuşamadan önce
  Üç yaş civarında
  Beş yaş civarında

  7- Hayvanlar yalan söylemez.
  Doğru
  Yanlış

  8- Yalan makinesi nasıl ölçüm yapıyor?
  Kan basıncıyla
  Solunum hızıyla
  Her ikisiyle birlikte

  9- Hangisi daha fazla zaman ve çaba istiyor?
  Yalan söylemek
  Gerçeği söylemek
  Herhangi biri

  10- Aşağıdaki durumların hangisi patolojik yalancılığa örnek olabilir?
  Para ya da mal edinmek için söylenen tek bir yalan
  Sadece kendini iyi göstermek için söylenen yalan
  Sebepsiz yere söylenen yalan

  Yanıtlar
  1- Doğru
  Bilim insanları, yeni biriyle karşılaştığımızda sık sık gerçeklik duygumuzu kaybettiğimizi söylüyor. Çünkü kişi, o an bir yalancı olduğunu bile anlamadığı kadar akıllı ve sevimli görünmek istiyor.

  2- Yukarıdakilerin hepsi için
  Her türlü nedenle yalan söylenebiliyor. Bu bazen duygularla yüzleşmekten kaçınmak, bazen de içinde bulunduğu durumu korumak için olabiliyor.

  3- Öğleden sonra
  Gün içinde yaşananlar kişinin iradesini zedeleyerek, ilerleyen saatlerde yalan söyleme olasılığını arttırabiliyor. Bu nedenle eğer iş görüşmesi yapacaksanız ve karşınızdaki adaydan doğruları öğrenmek istiyorsanız, görüşmelerinizi sabah saatlerinde yapmaya özen gösterin.

  4- Özsaygısı
  Yapılan araştırmalara göre, kişi başkalarının kendini daha az düşündüğünü hissettiğinde hızlıca ve kolayca yalan söyleyebiliyor.

  5- Yanlış
  Bu durumun cinsiyetle bir ilgisi yok. Ancak bazen kişi çeşitli nedenlerle yalana meyledebiliyor. Erkekler karşı cinse iyi görünmek, kadınlar da başkalarının kendini iyi hissetmesi için yalan söyleyebiliyor.

  6- Konuşamadan önce
  Bir yaşından küçük çocuklar, hiçbir sorunu olmasa da sadece dikkat çekmek için ağlayabiliyor. Örneğin, 11 aylık bir çocuk annesinin dikkatini başka bir yöne kaydırdığını fark ettiği anda ağlayarak yeniden kendisiyle ilgilenmesini isteyebiliyor.

  7- Yanlış
  Şempanzeler ve diğer primatlar, yiyecek almak ya da cezadan kaçınmak için karşısındakini aldatmaya çalışabiliyor. İşaret dili kullanan ve uluslararası çapta tanınan bir goril olan Koko, duvarda asılı duran lavaboyu çekip kırıyor. Bunun nasıl olduğu sorulduğunda ise yeni arkadaşını suçluyor. Kate adında küçük bir kedi yavrusunu!

  8- Her ikisiyle birlikte
  Bu cihazlar, cildin elektriği iletme gücüne göre nabzı ve cilt iletkenliğini de ölçüyor. Tüm bu belirtiler, stres altındaki birçok kişide artıyor.

  9- Yalan söylemek
  Birçoğumuz için doğal içgüdü gerçeği söylemek! Oysa yalan söylemeye ve inanılır bir hikaye hazırlamaya karar vermek biraz zaman alıyor.

  10- Sebepsiz yere söylenen yalan
  Tekrar tekrar söylenen, kişinin kendisi veya başkaları için net bir yararı olmayan yalanların “patolojik” olduğu düşünülüyor. Bu, kendi başına bir koşul olarak görülmese de bazı bilim adamları olması gerektiğini düşünüyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz