Diğer
  Ana SayfaFitnessBiraz PİLATES, biraz YOGA

  Biraz PİLATES, biraz YOGA

  -

  formsanté’nin bahar hediyesi yogilates kartlarıyla keyifli bir egzersiz disiplini cebinizde! Yoga ve pilatesin tüm faydasını bünyesinde barındıran yogilates ile zihninizi, bedeninizi güçlendirin; günlük yaşamın kaygılarından arınırken kuvvetli kaslara, düzgün bir omurgaya sahip olun…

  Yogilates, yoga ve pilatesin temellerini içeren bedensel ve zihinsel bir çalışma. Pilatesin beli ve omurgayı koruyan ve karnı derinden güçlendiren ilkeleri ile yoganın zihinsel sakinliği ve kasları uzatarak geliştiren yaklaşımını bir araya getiren bir sistem… Yoga Time’ın eğitmenleri Deniz Bağan Özoğul ve Sima Havlucu ile birlikte hazırladığımız çalışma, 51 yogilates kartından oluşuyor. Hareketleri nasıl uygulamamız, kartları nasıl kullanmamız gerektiği konusunda ise eğitmenlerimiz şu noktalara dikkat çekiyor:
  Kartları nasıl kullanacaksınız?
  ● Elinizdeki kartlarla çalışmaya başlarken, birkaç dakika da olsa sessizce oturup dikkatinizi dağıtan öğelerden uzaklaşın ve derin nefeslerle sakinliği davet edin. Kısa da olsa bir ısınmanın ardından, her hareket grubundan sizin kuvvet, ihtiyaç ve performansınıza uygun birkaç poz seçerek, bedenin her bölgesini dengeli çalıştıran kendi uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Her bir gruba farklı renkler verdik. Bu da dengeli bir çalışma yapma noktasında işinizi kolaylaştıracak.
  ● Bir eğitmen beraberinde yoga veya pilates çalışmış olmak, pozları anlamanız noktasında aydınlatıcı olacaktır. Kendi gücünüz ve kondisyonunuza göre pozlarda 10-30 saniye kadar kalabilir, hareketleri 5-10 tekrar şeklinde gerçekleştirebilirsiniz.
  ● Çalışma boyunca nefeslere özen gösterin; nefesi tutmayın ve hareketlere nefes eşliğinde girip çıkmaya çalışın.
  ● Sınırlarınıza özen göstererek yapacağınız uygulamanın sonunda “Gevşeyin-dengelenin” başlıklı pozlardan birkaçını uygulayın ve mutlaka “Derin dinlenme/ Şavasana” pozunda en az 5 dakika kalarak bedeninizi dinlendirin.
  Uyarılar
  ● Herhangi bir sağlık sorununuz, özellikle omurga problemleri, boyun/bel fıtığı, kalp/tansiyon rahatsızlığınız varsa, hekiminizden onay almadan bu tür bir çalışma yapmamalısınız.
  ● Eğer hamileyseniz bu programı uygulamayın; bunun yerine hamilelik dönemi için uygun yoga veya pilates derslerine mutlaka eğitmen eşliğinde katılın.
  ● Bu çalışmada herhangi bir acı hissetmemelisiniz, acı duyarsanız hemen ilgili hareketten çıkın; acı hissetmek, pozu yanlış yaptığınızı veya hareketin size uygun olmadığını gösterir.
  Hangi renk hangi bölgeye yönelik?
  ● KARNI & BELİ GÜÇLENDİRİN
  ● NEFESİNİZİ AÇIN
  ● SIRTI & KOLU GÜÇLENDİRİN
  ● SIRTI & BACAKLARI ESNETİN
  ● KALÇANIZI ÇALIŞTIRIN
  ● DENGE KURUN
  ● OMURGAYI KUVVETLENDİRİN
  ● GEVŞEYİNDENGELENİN

  Aytaç Özkardaş

  Fotoğraflar: Ozan Kutsal

  Formsante Dergisi Mayıs 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....