Diğer
  Ana SayfaGüzellikBotox etkili olduğu söylenen kremlerle,Botox'un tahtı sallanıyor mu?

  Botox etkili olduğu söylenen kremlerle,Botox’un tahtı sallanıyor mu?

  -

  Botokstan şu ya da bu nedenle uzak duran kadınların kırışıklıklarla savaştaki yeni silahı botoks etkili olduğu söylenen kremler. Son zamanlarda oldukça rağbet gören bu yeni nesil kremler botoksun yerini alabilir mi? Kullananlara ve uzmanlara sorduk işte verdikleri cevaplar…

  Yaşlanma belirtisi kırışıklıklarından kurtulmak isteyen her kadının en azından aklından geçirdiği bir uygulama botox. Zor bir iş de değil. Birkaç ayda küçük iğnelerle yüzünüze az miktarda botilinium toksini enjekte ediliyor. Klinikten, daha genç bir yüzle çıkıp günlük hayatınıza devam ediyorsunuz. Ama gelin de durumu iğneden korkanlara anlatın. Etrafta gördüğümüz başarısız botox uygulamaları yüzünden ifadesini ve mimiklerini kaybetmiş yüzler de cabası. Son yıllarda piyasaya çıkan ve botox etkili olarak lanse edilen kremler enjeksiyondan kaçınanlar için iyi bir alternatif oluşturuyor belki de.
  Botox etkili kremler ilk anda akla geldiği gibi botilinium toksini içermiyorlar. Ama içeriklerinde bulunan maddelerin, yüz kaslarının çalışmasını yavaşlatarak az da olsa botox etkisi gösterdiği söyleniyor. Böylece cilt gevşettiği ve mimik kırışıklıklarını açtığı, yenilerinin oluşmasını da engellemeye yardımcı olduğu belirtiliyor.
  Bu kremlerin gerçekten de botoxu yerinden edecek güce sahip olup olmadıkları tartışılıyor. Botox taraftarları, kremlerin hiçbir şekilde enjeksiyon kadar etkili olmayacağını söylüyorlar. Onlara göre etkisini hemen gösteren botox enjeksiyonuyla, en erken birkaç hafta içinde etkisini gösterdiği belirtilen kremleri aynı kefeye koymak zor. Kremleri savunanların da böyle bir iddiası yok zaten. Ama enjeksiyonla kıyaslandığında maliyetinin daha düşük, uygulamasının daha kolay, risksiz ve ağrısız olması, botox etkili oldu söylenen kremlerin özellikle kırışıklıkların oluşmasını engellemek için giderek daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Güçlü bir silah
  Bu kremlerden biri olan StriVectin SD, aslında 2003 yılında çatlak onarıcı olarak piyasaya sunulmuş. Kırışıklık gidermeye yardımcı olduğu, sonradan kremi yüzlerinde deneyen tüketiciler tarafından keşfedilmiş. StriVectin SD Uluslararası Eğitim Jana Watkins, kremin içeriğindeki striadil maddesinin kolojen yapıyı güçlendirerek kırışıklıkların iyileşmesine yardımcı olduğunu söylüyor.
  Kremin etkileri hakkında bilgi veren Watkins, “Kozmetik iyi bir yardımcı ve destek olarak görülmeli” diyor ekliyor: “Her ne kadar kremin klinik deneyleri, kullanıcı deneklerin çoğunda istenilen sonucun elde edildiğini gösterse de kullanıcıların deneyimleri kişilere göre değişiklik gösteriyor. Bu krem, bir mucize değil. Ama kırışıklıklarınızla savaşmada güçlü bir silah.İki peptit içeriyor.
  Botox etkili olduğu söylenen ürünlerden Wrinkle Relax için DDF'in Türkiye distribütörü Rosspharma Ürün Müdürü Selahattin Erceylan'dan bilgi aldık. Erceylan, “Dünya pazarında hiçbir ürün, etkileri açısından botoxun yerini tutamaz” diyor ve ekliyor: Ama bu tarz ürünlerde botoxun birçok olumlu etkisi var. Çoğu botox etkili ürün gibi bizim ürünümüz de iki tane peptit içeriyor. Bunlardan biri olan Argireline'in amacı kas çalışmasını yavaşlatarak varolan çizgilerin derinleşmesini engellemek. Matrixyl denilen başka bir peptit ise hızlı bir hücre üretimi sağlayarak yaşlanma etkilerini onarmaya yardımcı oluyor. Temel amaç da bu zaten. Erceylan, hiçbir zaman botox alternatifi olduklarını iddia etmediklerini, hatta ürünü botox yapmış kişilere, enjeksiyonun etkisini daha da artırmak üzere önerdiklerini de ekliyor.
  Kremin yalnızca kaz ayağı denilen göz çevresi bölgesinde, alında, kaşların arasında bir de ağız kenarlarında kullanımını öneriyor Erceylan. Çünkü özellikle mimik kırışıklıkları üzerinde etkili olduğunu vurguluyor. Bir diğer krem ise geçtiğimiz günlerde Türkiye'de piyasaya çıkan OHT Peptite 3. Kremde 3 farklı peptitin biraraya getirildiği ve dolayısıyla 3 farklı etkiye sahip olduğu vurgulanıyor. Kremin içerdiği. Acetil Hexapeptide'in kasların kasılmasını yavaşlatarak cildi gevşettiği, Palmitoil Tetrapeptide in yaşlanma belirtilerinden sorumlu olan enzimlerin salınımını kontrol etmeye yardımcı olduğu, Palmitoil Pentapeptide'in ise hücrelerde hareketlenme sağlayarak cilt altında destek bir doku oluşturmaya yardımcı olduğu vurgulanıyor. Yani 3 peptide içerdiği için 3 etkili krem olarak sunuluyor.
  “Hepsinin yeri ayrı
  Kremlerin işlevi ile ilgili sorularımızı İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Rıfkiye Küçükoğlu’na yönelttik. Prof. Küçükoğlu: “Botox kullanılabilir bir üründür. Bu kremler çıktı diye botox kullanılmayacak demiyoruz. Hepsinin yeri ayrı. İki grubu kapıştırmamak lazım” derken kremlerin enjeksiyon kadar etkili olmayacağı yönündeki genel görüşe katılmadığını da belirtiyor. “Bizim bir sürü hastalığımız var, tedavileri de içinde ilaç bulunan kremlerle yapıyoruz. Yani kremler emilip tedavi yapabiliyorlar. Bu şekilde egzama ve mantarları iyileştiriyoruz. Etken maddesi neyse, o krem o vazifeyi yapar.
  Bu ürünlerin ilaç değil, kozmetik ürünü olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyen Küçükoğlu: Kaslara etki etmemesi iyi. Botox doğru uygulanmadığında deride aşırı gerginlik, mimiklerde ve ifadede değişim gibi sorunlara yol açabiliyor çünkü diyor. Prof. Küçükoğlu'na merak edip, 3 peptitle aynı anda 3 etki yarattığı söylenen krem hakkında da sorularımızı yönelttik. İşte cevabı: Bu kremler biz botoxuz demiyorlar. Ama yapılan çalışmalar, bu kremin kullanımı sonucunda kazayağı dediğimiz kırışıklıkların açılmasına, deride bir esneklik meydana gelmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. İkincisi, botox yüzün üst tarafında yapılıyor, krem ise tüm yüze uygulanıyor. Burada bir çalışma yapmış değiliz, ama uygulamalara göre boyun kırışıklıklarında azalma sağlamaya yardımcı oluyor.
  Kısacası uzmanlar, ne olursa olsun kremlerle botoksun aynı kefeye konmaması gerektiği konusunda hemfikir. Peptitler içeren ve botoks etkili olduğu söylenen ürünlerin piyasaya çıkması kırışıklıklarını iğnesiz, ağrısız ve risksiz şekilde minimuma indirmek isteyenler için güzel bir haber olsa da, onlardan botoks gibi bir etki beklemek çok zor görünüyor. En azından şimdilik.

  Devamı 2005 Kasım sayınızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz