Diğer
  Ana SayfaBeslenme & Diyetİdeal kilo nasıl hesaplanır? İdeal kilo kaç olmalı?

  İdeal kilo nasıl hesaplanır? İdeal kilo kaç olmalı?

  -

  İdeal kilo, kişinin kendi boyu üzerinden hesaplanmalıdır. Kilo, sağlık açısından önemli bir kriterdir. İdeal kilonuza ulaşmak için sağlıklı beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız. İdeal kilo hesaplamada boy ve kilo oranından yararlanılır. İdeal kilo, cinsiyet ve yaş kategorileri içerisinde kişiler arasında değişiklik gösterebilir. İdeal kiloda olmamak metabolizmanın yavaşlaması, bağışıklık sisteminin yavaşlaması, halsizlik, dikkat dağınıklığı ve baş ağrısı gibi durumlara sebep olabilir. İdeal kiloda olan kişiler günlük hayatlarında daha zinde hisseder ve bağışıklık sistemleri düzgün bir şekilde çalışır. 

  İDEAL KİLO NE OLMALI?

  İdeal kilo ne olmalı sorusu sıkça merak edilir. İdeal kilo boy, yaş ve cinsiyet verileri baz alınarak hesaplanır ve böylece ortaya çıkar. İdeal kilo hesaplamak oldukça kolaydır. İdeal kilonuzdan uzak olduğunuz takdirde vücudunuzda sağlık sorunları gözlenebilir. Fazla kilo, hareket kabiliyetinizi önleyebilir ve nefes darlığına yol açabilir. Ayrıca diyabet ve obeziteye de davetiye çıkarabilir. İdeal kilonuzdan daha az seviyede kiloya sahipseniz; baş dönmesi, halsizlik ve ciltte doku bozulması gibi semptomlara rastlayabilirsiniz. İdeal kilonuza ulaşmak için düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra, günlük egzersiz rutinleriyle vücudunuzu zinde tutmanız gerekir. İdeal kilonuza ulaşma konusunda alanında uzman diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz. Stres ve yoğun tempolu işler, kilonuzu etkileme konusunda önemli bir unsurdur. Mümkün olduğunca stresten uzak bir yaşam sürerek fiziksel ve mental sağlığınızı koruyabilirsiniz. Fazla stres, çoğu zaman açlık hissiyatını tetikleyebilir. İdeal kilonuza ulaşmak ve ideal kilonuzu korumak için fast food olarak adlandırılan hazır gıdalardan ve abur cuburlardan uzak durmanız gerekir. 

  İDEAL KİLO NASIL HESAPLANIR?

  Değerler 18,5’in altında ise az kilo, 25 ile 29,9 arası ise fazla kilo, 30 ve üzeri değerlerde ise obezite olarak gösterilir. Kilonuz (kg) / boyunuzun karesi (m²) formülü ile vücut kitle endeksinizi hesaplayabilirsiniz. 

  Cinsiyet ve boy oranı baz alınarak yapılan ideal kilo hesaplamasında ise, kadınlarda 45,5 + 2,3 x [(Boyunuz(cm)/2,54) – 60], erkeklerde 50 + 2,3 x [(Boyunuz(cm)/2,54) – 60] formülleri kullanılır. 

  ideal kilo

  - Advertisement -

  Kişilerin kilosunu etkileyen birçok farklı faktör vardır. Yeme alışkanlıkları, stres, günlük hareket miktarı, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlar kiloyu etkileme konusunda önemli bir yere sahiptir. Birçok sağlık merkezinin sunduğu ideal kilo hesaplamaları ile vücudunuz için gerekli kilo değerini öğrenebilirsiniz. Fizyolojik ölçüm sonrası elde edilen kas ve yağ kütlesi, boy ve yaşınız ile birleştirilerek ideal kilonuzu ortaya çıkarır. İdeal kilonuzu öğrenmek için, ideal kilo hesaplama araçlarından da yardım alabilirsiniz. Bu araçlar cinsiyet ayrımı yapmaz fakat, kadınlar erkeklere nazaran daha fazla yağ kütlesine sahiptir. İdeal kilo hesaplamada vücut kitle endeksinden yararlanılır.

  İDEAL KİLOYA NASIL ULAŞILABİLİR?

  • Öğünlerinizi az ve sık bir şekilde düzenleyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su tüketerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Susuz kalmak, sinir sistemini yavaşlatarak açlık hissini ortaya çıkarır.
  • Düzenli egzersiz rutinleri ile vücudunuzdaki yağ oranını dengeleyebilirsiniz. Egzersiz ile yükselen kan basıncı ve nabız, vücudunuzda yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur.
  • Stres, açlık hissiyatını tetikler. Stresten uzak durarak mental sağlığınızın yanı sıra, fiziksel sağlığınızı da koruyabilirsiniz. 
  • 3 beyaz olarak adlandırılan un, şeker ve tuzdan kaçınmalısınız. Un ve şeker, kan şekerinin artmasına sebep olur. Tuz ise fazla kullanıldığı takdirde damarları tıkayarak düzenli kan akışını bozabilir. Yiyeceklerinizde esmer şeker ve un tüketebilirsiniz. 

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz