Diğer
  Ana SayfaSağlıkBoyun ağrılarından kurtulmak elinizde

  Boyun ağrılarından kurtulmak elinizde

  -

  Hangimiz boyun ağrılarından yakınmıyor? Sık sık günlük yaşamınızı aksatan bu ağrıları, önlemek aslında bizim elimizde. İşte, oturduğumuz yerde uygulayabileceğimiz pratik yöntemler…

  Bilgisayar kullanımından masada oturuşunuza, televizyon seyretmenizden evde yapılan temizliğe ve araba kullanırkenki durumunuza kadar pek çok hareketle boyun ağrıları çekme ihtimalini artırabiliyorsunuz. Peki bu, günlük kas ağrılarından birkaç dakikalık egzersizle kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?

  Üstelik bu egzersizleri her tür ortamda rahatlıkla yapabilirsiniz…

  BİLGİSAYAR BAŞINDA
  Nasıl önlem almalı?
  Bilgisayar başında otururken yaptığınız duruş hataları boynunuzun ağrımasına sebep olabiliyor. Her gün bilgisayarınızın önünde oturduğunuz koltuk, ne çok yüksek ne de çok alçak olmalı. Aynı zamanda bacaklarınız sağ tarafta olacak şekilde bir açıyla oturmayı deneyin; bu pozisyonu aynı şekilde kollarınız için de uygulayın. Dirseklerinizse masanın üzerinde dursun. Ekran ve klavye poziyonunu aynı eksende ayarlayın. Aynı şekilde ekranın da belli mesafede ve gözleriniz hizasında bir yükseklikte olmasına özen gösterin.

  Egzersizler nasıl uygulanıyor?
  Boynunuzu uzatın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Bu sırada ellerinizi öne doğru, başınızı da ellerinize yani arkaya doğru itin. Gergin halde kalın ve üç kere yavaşça nefes alıp verin. Ardından kendinizi rahat bırakın ve bu egzersizi üç kez tekrar edin.

  - Advertisement -

  TELEFONDA KONUŞURKEN
  Nasıl önlem alınıyor?
  Telefonda konuşurken çoğumuzun alışkanlığı bir elimizde kalemle kâğıda yazarken, diğer taraftan da telefonu boynumuzun arasına sıkıştırmak. Bu her ne kadar pratik bir yöntem olarak görülse de, boyun ağrılarına davetiye çıkarıyor. Ofisinizde yalnız başınayken hoparlör aracılığıyla konuşmayı deneyebilirsiniz ya da yanınızda çok samimi ve gürültüden rahatsız olmayan iş arkadaşlarınız bulunduğunda bu yönteme başvurabilirsiniz.

  Egzersiz nasıl uygulanıyor?
  Ellerinizi alnınızın üzerine koyun, baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerinizle engel olmayı deneyin. 10'a kadar sayın ve bırakın. Bu hareketi üç defa tekrar edin. Sağ elinizi yüzünüzün sağ tarafına koyun ve başınızı sağa doğru itmeye çalışırken sağ ellinizle engel olmaya çalışın; bu şekildeyken ona kadar sayın ve bırakın. Bunu üç defa tekrar edin. Aynı hareketi sol elinizle sola doğru tekrar edin.

  Haberin devamı 2010 şubat sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz