Brezilya’da koronavirüs hızla yayılıyor! Bir günde 881 kişi öldü

Güney Amerika’da koronavirüs nedeniyle ilk ölümün yaşandığı ülke Brezilya’yaydı. Koronavirüs salgının sıcak havada nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu olduğu için grafikleri sık sık takip edilen Brezilya, Latin Amerika’da Kovid-19’dan en çok etkilenen ülke durumunda. Ülkede son 24 saatte 808 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Peki, Brezilya’da koronavirüs vaka ve ölüm sayısı kaç? Grafikler neler söylüyor?

BREZİLYA’DA KORONAVİRÜS TABLOSU *

14 Mayıs itibarıyla Brezilya’da koronavirüs tablosu, vaka ve ölüm sayısı şöyle:

Worldometers verilerine göre Brezilya’da toplam vaka sayısı 192 bin 081 oldu. Bugüne kadar koronavirüs nedeniyle 13.276 kişi hayatını kaybetti.

Brezilya’da en son vaka ve ölüm sayıları için tıklayın: Brezilya’da son durum

VAKA SAYISINDA 7. ÜLKE, CAN KAYIPLARINDA 6. SIRADA

Brezilya, son artışla vaka sayısında Almanya’yı geride bırakarak, dünyada en fazla vaka görülen 6. ülke olurken, can kayıplarında da 6. sırada yer aldı.

“EKONOMİK HASAR HASTALIKTAN DAHA KÖTÜ” *

Sokağa çıkma yasaklarını eleştiren ve corona virüsünün varlığını küçümseyen açıklamalar yapan Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, bu hafta eyaletlerin valileriyle iletişime geçmiş ve spor salonu, berber ve kuaförlerin “hayati öneme sahip” işletmeler olduğunu söyleyerek açılmasını istemişti. Bolsonaro, “işletmelerin kapalı kalmasının yarattığı ekonomik hasar hastalıktan daha kötü” demişti.

BREZİLYA’NIN NÜFUSU NE KADAR? *

Ülke, 209,5 milyon nüfusuyla Latin Amerika ülkeleri arasında virüsten en fazla etkilenen ulus oldu.

SAĞLIK BAKANI GÖREVDEN ALINDI *

Brezilya’da kısa bir süre önce Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, görüş ayrılığı yaşadığı Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta’yı görevden almıştı. 

Sağlık Bakanlığı görevini 2019’dan beri sürdüren Mandetta, ülkede kısıtlamalara gidilmesi ve sosyal mesafe kuralının uygulamasını savunuyordu. Mandetta Brezilya’da bir an önce kısıtlamaların kaldırılmasını ve normal yaşama dönülmesini isteyen Bolsonaro ile görüş ayrılığı yaşıyordu.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here