Diğer
  Ana SayfaSağlıkBronzlaşma takıntısı hastalığa dönüşürse...Tanoreksia alarmı

  Bronzlaşma takıntısı hastalığa dönüşürse…Tanoreksia alarmı

  -

  Ne kadar bronz olurlarsa olsunlar tenlerinin koyuluğu onları hiçbir zaman tatmin etmiyor. Buldukları her fırsatta güneşleniyor, solaryuma giriyor ya da bronzlaştırıcı ürünler kullanıyorlar. Sayıları dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe artıyor… Bronzlaşma meraklıları aslında birer tanoreksia hastası olabilir mi?

  Bronzlaşma çılgınlığının vardığı son noktadayız. Hatta İngiliz bilimadamları bu durum için özel bir kelime bile üretti: Tanoreksia. Nasıl anoreksia, asla yeterince zayıf olmadığını düşünen insanların yakalandığı yeme bozukluğu ise "Tanoreksia" da ne kadar bronzlaşırsa bronzlaşsın, henüz yeteri kadar bronz olmadığı hissine kapılanların rahatsızlığı. Konunun dikkat çekici yanı ise bu kişilerin sayısının gittikçe artması. Yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum gibi kriterler vakaları tanımlamakta yetersiz. Onlar komşu teyze, patron, küçük yeğen gibi tamamen içimizden insanlar…
  İngiltere'de Newcastle Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her yıl 100 kişi güneşin direkt etkisine fazlasıyla maruz kalmış olmaktan hayatını kaybediyor. Ve başka bir araştırmaya göre de her yıl dünya üzerinde 3 milyon kişi cilt kanserine yakalanıyor. Bunların çoğu hasarı gençlik yıllarında almış kişiler.
  Uzmanlar bronzlaşma tutkusunun nedenleri ve sonuçları üzerinde kafa yormaya devam ediyor. Tanoreksianın hem fizyolojik hem psikolojik sonuçları dikkat çekici. Bu insanlar kendilerini daha iyi hissetmek, özgüven kazanmak, toplumda kabul görmek gibi ihtiyaçlarla bronzlaşmayı takıntı haline getirebiliyorlar. Olayın fiziksel boyutu da korkutucu. Maruz kalınan ultraviyole ışınları yanık, çil, leke, erken yaşlanma gibi cilt sorunlarına, katarakt gibi görme bozukluklarına hatta deri kanserine varan sonuçlar doğuruyor.
  Solaryum cihazlarındaki teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, konforu arttırmak için "ultra cam reflektörler ve aromatik kokular eklenirse eklensin "uzmanlar solaryumun hâlâ zarar verdiğini düşünüyor. Buna karşılık yapay ışığa maruz kalanların vücudunda salgılanan mutluluk hormonu, bu cihazlara bağımlılığı gün be gün arttırıyor…
  Peki bronzlaşma merakı ne zaman hastalığa dönüşüyor? Uzmanlarımıza sorduk, bronzlaşma meraklılarıyla sohbet ettik.
  Elbette bronzluk tutkularını anlatan bu insanlara tanoreksik demek abartılı olur. Teşhisi koymak uzmanların işi. Ancak bronzluk ihtiyacı içinde olan çoğu insanı temsil ettikleri de kesin… Kendilerine ne kadar sıklıkla solaryuma girdiklerini ya da güneşlendiklerini, ne şekilde bronzlaşmayı tercih ettiklerini sorduk. Neden bronzlaşma ihtiyacı duyduklarını, zararlarının farkında olup olmadıklarını da anlattılar.

  Devamı 2005 Ağustos sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz