Bronzlaştıran süper yaz besinleri

Yaz aylarında hemen herkes ışıltıyla parlayan bronz bir tene sahip olmak istiyor. Bu uğurda cilt kanseri ve erken yaşlanma tehlikesine rağmen saatlerce güneşleniliyor, ayar tutturulamayıp ıstakoz gibi yanılıyor… Oysa güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmadan, seçeceğimiz besinlerle hem daha bronz bir görünüme sahip olabilir hem de cildimizi güneşe karşı daha güçlü bir hale getirebiliriz. İşte Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber’den cildinizi renklendirecek beslenme önerileri… 

Sağlıklı bronz tenin sırrının beta karotenden zengin besinler olduğunu söyleyen Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber şu bilgileri veriyor: “Beta karoten özellikle turuncu-kırmızı sebzelere rengini veren, vücutta A Vitamini’ne dönüşen pigment. A Vitamini ise deri sağlığı için en gerekli vitaminlerden biri. Deri bütünlüğünü koruyor, saç ve tırnak sağlığına destek oluyor. Beta karotenden zengin sebzeler sadece bronzlaşmayı hızlandırmıyor aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlayarak deri kanserine yakalanma riskini azaltıyor.” 

Yaz mevsiminin beta karotenden en zengin besinleri havuç, tatlı patates ve kayısı. Bunlar dışında mısır, domates, kırmızıbiber, ıspanak, kavun da beta karoten içeriyor. 

Havuç 

Parlak turuncu rengini içeriğindeki karotenden alıyor. Özellikle A Vitamini yönünden son derece zengin. Bu yönüyle cilde sağlıklı bir pembelik veriyor. 

Porsiyon miktarı: 100 g, çiğ 

Enerji 41 kcal 

Karbonhidrat 10 g 

Diyet lifi 3 g 

Şeker 5 g 

Protein 1 g 

Somon 

Zengin A vitamini kaynaklarından biri olan somon daha hızlı bronzlaşma sağlamasının yanı sıra deri sağlığının korunmasına da destek oluyor. Aldığınız Omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığınızı korumak da cabası. 

Porsiyon miktarı: 100 g, pişmiş 

Enerji 206 kcal 

Yağ 12 g 

Karbonhidrat 0 g 

Diyet lifi 0 g 

Protein 22 g 

Mango 

A vitamini öncülü maddeleri yüksek oranda içeren meyvelerden biri de mango. Yaz sıcaklarında meyve olarak tüketilebileceği gibi dondurma ile karıştırılarak milkshake veya buz ile karıştırılarak frozen smoothie olarak da tüketilebilir. 

Porsiyon miktarı: 100 g 

Enerji 59 kcal 

Karbonhidrat 15 g 

Şeker 14 g 

Diyet lifi 1,6 g 

Protein 0,8 g 

Tatlı patates 

İnce kabuğunun altında parlak turuncu renge sahip olan tatlı patates, müthiş bir beta karoten kaynağı. Yeşil yapraklı sebzelerden daha kaliteli ve yüksek oranda beta karoten içeriyor. Bir orta boy tatlı patates, sağlıklı bir insanın günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını (yüzde 90) karşılıyor. 

Porsiyon miktarı: 100 g, pişmiş, kabuksuz 

Enerji 90 kcal 

Karbonhidrat 21 g 

Diyet lifi 3 g 

Şeker 6 g 

Protein 2 g 

Domates 

Yaz güneşinin cildinize verdiği zararları azaltmak istiyorsanız diyetinize bol bol domates ekleyin. Yapılan araştırmalar domateste bolca bulunan ve güçlü bir antioksidan olan likopenin güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruduğunu gösteriyor. Yaz güneşinin cildinizi yakmaması için taze domates, salça tüketirken UVA ve UVB koruması sağlayan güneş kremiyle de cildinizi koruma altına almayı unutmayın. 

Porsiyon miktarı: 100 g 

Enerji 18 kcal 

Karbonhidrat 4 g 

Diyet lifi 1 g 

Şeker 3 g 

Protein 1 g 

Yumurta sarısı 

Yumurtanın sarısı A Vitamini’nden oldukça zengin. Bu nedenle bronzlaşmanın hızlanmasında etkili besinlerin başında yumurta sarısı geliyor. Yaz sıcaklarında yumurta yemekte zorlanıyorsanız sebzeli omlet, menemen gibi yumurta kokusunu çok hissettirmeyen yemeklerden faydalanabilirsiniz. 

Porsiyon miktarı: 1 bütün yumurta, haşlanmış 

Enerji 77 kcal 

Yağ 5 g 

Karbonhidrat 1 g 

Diyet lifi 0 g 

Protein 6 g 

Zeytinyağı 

Zeytinyağı tüketmek daha bronz bir cildiniz olmasına yardımcı olmasa da bronzlaşmış teninizi daha uzun süre muhafaza etmeniz açısından gerekli besinlerin başında geliyor. 

Porsiyon miktarı: 10 g, sızma 

Enerji 80 kcal 

Yağ 9 g 

Karbonhidrat 0 g 

Diyet lifi 0 g 

Protein 0 g 

BRONZLAŞTIRAN İÇECEK 

MALZEMELER (4 KİŞİLİK) 

• 1/2 adet sarı tatlı kavun, çekirdekleri çıkartılmış 

• 1 adet şeftali, yıkanmış, soyulmuş, çekirdeği çıkartılmış 

• 4 adet kayısı, yıkanmış, soyulmuş, çekirdeği çıkartılmış 

• 2 adet havuç, yıkanmış, soyulmuş 

• 1 parça taze zencefil 

• 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu 

• 1 su bardağı Hindistan cevizi suyu 

• 1 top dondurma 

YAPILIŞI: Malzemeleri küp küp doğrayarak blender’a koyun, portakal suyu ve Hindistan cevizi suyunu ilave edin. Ayran kıvamında bir içecek oluşuncaya kadar karıştırın. Afiyet olsun. 

Formsanté 2016 – Temmuz sayısı
Aytaç Özkardaş Gozzi

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here