Diğer
  Ana SayfaSağlıkBu ay D vitaminine dikkat!

  Bu ay D vitaminine dikkat!

  -

  Günlerin kısaldığı, güneşin yüzünü daha az gösterdiği bu günlerde D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için daha çok yağlı balık tüketmeye dikkat edin. D vitamini, karanlık kış günlerinde ruh durumunuzu olumlu yönde etkileyerek sizi kış depresyonundan koruduğu gibi sağlıklı kemik ve eklemler için de gerekli. Ayrıca D vitamininin kalp hastalıklarından ve birçok kanser türünden koruduğu da biliniyor.

  aralik-2011-vitaminraporu-resim-3Binlerce yıldır sağlık veriyor: Ginkgo biloba
  Tıbbi kullanımı en eski bitkilerden biri olan ginkgo biloba, diğer adıyla mabet ağacının bilinen bir akrabası yok ve bu garip ağaç, türünün tek örneği. Uzun ömürlü ve dayanıklı ginkgonun ekstresi yeşil yapraklardan elde ediliyor. Ginkgo yapraklarının özü flavonoid glükozidleri içeriyor ve ginkgo özü bazlı ürünler eczacılıkta yaygın şekilde kullanılıyor. Bilimsel araştırmalar Alzheimer hastalığında, hafıza güçlendirmede, baş dönmesini önlemede ve zihinsel konstantrasyonu arttırmada ginkgo özünün yararlarını gösteriyor. Kan sulandırıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı, serbest radikallerin oluşturduğu hasarı azaltıcı, sinirsel iletimi düzenleyen etkileri de bulunuyor. Dikkat: Ginkgo biloba genel olarak güvenli kabul edilen bitkisel ekstrelerden biri. Ancak kan sulandırıcı etkisi nedeniyle, kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girebiliyor. Ayrıca monoamine oxidaz engelleyici antidepresanlar alan kişilerce veya hamile kadınlarca kullanılması tavsiye edilmiyor. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

  aralik-2011-vitaminraporu-resim-2aralik-2011-vitaminraporu-resim-5Kansızlık bebekte zeka
  geriliğine neden oluyor Demir eksikliği olan bir kadının çocuklarının IQ’sunun, demir eksikliği olmayan bir kadının çocuklarının IQ’sundan düşük olduğu belirlendi. 37. Ulusal Hematoloji Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Muzaffer Demir, demir eksikliğinin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak, “2-3 doğumdan sonra demiri yerine koymazsanız, büyümekte olan toplumunuzun IQ düzeyini düşürürsünüz. Bu, son derece önemli bir halk sağlığı sorunu” diyor.

  aralik-2011-vitaminraporu-resim-4Güne yeşil başlayın
  Günde dört ya da daha fazla yeşil çay içen kişilerin depresyona yakalanma riski yüzde 44 oranında düşüyor. Uzmanlar bunun nedenini theanine olarak adlandırılan amino asite bağlıyor. Theanine, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bir kimyasal olan serotoninin salgılanmasını artırabiliyor.

  - Advertisement -

  Formsante Dergisi Aralık 2011 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz