Ana Sayfa Güzellik Bu estetikler göze çarpmıyor

Bu estetikler göze çarpmıyor

ekim-2011-estetik-2-resim-3AYAK BİLEĞİ
Kalın ayak bileği de en az kalın bacaklar kadar rahatsız edici olabiliyor. Birçok kadın ayak bileğinin kalın olması nedeniyle etek giymekten çekiniyor. Bu da hem sosyal hayatı zorlaştırıyor hem de kadınların kendine olan güvenini sarsıyor. Oysa ayak bileğini inceltmenin de çeşitli yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemlerden biri de slim lipo yöntemiyle yapılan ayak bileği inceltme yöntemi. Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi’nden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Levent Taşçı, “Lazer teknolojisi damar, sinir, tendon gibi yapılara zarar vermediğinden slim-lipo operasyonu ile komplikasyon riski yok denecek kadar azalıyor. Böylece çoğu cerrahın korkulu rüyası olan özellikle ayak bileği bölgesindeki yağ dokusu rahatlıkla eritilerek alınıyor” diyor. Slimlipo’yu diğer yöntemlerden ayıran en önemli özelliği yağ dokusu alınan bölgedeki cildi de gerginleştirebiliyor olması. Genel anestezi kullanılmadan yapılan bu işlemden sonra gündelik yaşama kolayca dönülebiliyor. Operasyondan sonra morarma, şişme, ödem olmuyor. Yöntem ayrıca kalçalar, bacak önleri-arkaları ve diz içleri için de kullanılabiliyor. Kalın bilekler, çizme giymeyi engelleyen baldırlar, bacakların tüm görüntüsünü bozan diz içleri ve bacak içleri lazer lipoliz yardımıyla yok edilebiliyor.

ekim-2011-estetik-2-resim-5KEPÇE KULAK
Görüntü açısından bazılarını rahatsız eden kepçe kulak sorununda, kulağın baş ile yaptığı açı normalden daha geniş oluyor. Kepçe kulak probleminde kulaklar normale oranla öne doğru daha açık duruyor. Kepçe kulak, halk arasında, çocuğun anne karnındaki bozuk duruşu ya da uyku esnasındaki yanlış yatışından dolayı olduğu düşünülse de pek gerçeği yansıtmıyor. Diğer taraftan kulak kepçesi içindeki kıkırdak kıvrımlarının belirgin olmaması, kulak kepçesinin iç yüzeyinin kıvrımsız, bir bakıma kaşık gibi görünmesine de yol açarak kulak estetiği açısından hoş olmayan bir görünüm oluşturabiliyor. Magicplast’dan Op. Dr. Mustafa Ali Yanık, “Kulak şekli, bebeklik döneminden itibaren gelişmeye başlıyor ve 5-6 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Bu yaşlardan itibaren çocuklar okulla birlikte sosyal bir hayatın da içine girmiş oluyorlar. Yeni bir ortamda, yeni bir arkadaş çevresi edindikleri için ilişki içinde oldukları insanlar da artıyor. Kepçe kulak problemi olan çocuklar, girdikleri yeni çevrede, arkadaşlarının kepçe kulaklarıyla ilgili eleştirilerinden, alay edilmesinden, kepçe kulaklarını konu alan esprilerin yapılmasından ruhsal olarak etkileniyorlar. Hatta bu etkilenme sonucunda ileriki yıllarda erkeklerde saçları kısa kestirememe, kadınlarda saçlarını hep açık bırakıp toplamama şeklinde estetik kaygılar ve aşağılık kompleksi gelişebiliyor” diyor. Kepçe kulak ameliyatı diğer bir deyişle otoplasti ameliyatı, çocukluk çağındaki kişilerde genel anestezi altında yapılıyor. Daha ileriki yaşlarda genel anestezi verilmeden, sadece kulak uyuşturularak lokal anestezi yöntemiyle de yapılabiliyor.

Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılıyor. Bu yüzden, iz kalma ve izin görünme olasılığı en düşük olan ameliyatlardan. Ameliyat, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürüyor. Kepçe kulak estetiği ameliyatında, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getiriliyor, kıkırdaklara uygulanan kalıcı iç dikişler ile kıkırdak kıvrımları oluşturularak yeniden şekillendiriliyor ve yine iç dikişler ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılıyor. Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile yapıldığında ise ameliyatın bitiminden hemen sonra hasta evine dönebiliyor. Uyuşturucu ilacın etkisi yaklaşık 3-4 saat sürüyor, etkisi geçmeye başladığında hafif bir ağrı hissediliyor. Kepçe kulak estetiği ameliyatı bittiğinde kulaklar bandajla sarılıyor. Bu bandaj, üç gün sarılı kalıyor. Üç gün sonraki kontrol sırasında bandajlar açılıyor. Bandajlar açıldıktan sonra aynı gün banyo yapılabiliyor. Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrasında da kulaklarda morarma ve şişme oluyor, yaklaşık bir hafta içinde bu sorunlar azalarak kayboluyor. Kepçe kulak estetiği sonrası üç ay boyunca kulağı çekme, öne doğru kıvırma ve katlama gibi hareketlerden korunmak gerekiyor.

İPLE KEPÇE KULAK ESTETİĞİ
İple kepçe kulak estetiği ameliyatı oldukça yeni bir uygulama alanı. Mantık olarak yüz bölgesinde uygulanan iple askı yöntemlerine benziyor. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık, “İple askı yöntemi ile otoplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılıyor. Ameliyat esnasında ağrı-sızı hissedilmiyor. Ortalama ameliyat süresi 15-20 dakika oluyor. İple askı yöntemi özellikle kaliteli ve hastada reaksiyon oluşturma riski olmayan malzemelerle yapılıyor” diyor.

Nilgün Yıldız

Formsante Dergisi Ekim 2011 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here