Bu soruları sormadan estetik cerrahi için karar vermeyin!

5 – Ameliyat sonrası iyileşme dönemim nasıl geçecek?
Bu süre yapılan işleme göre değişmekle birlikte, hastalar ortalama 7-10 gün içerisinde ayağa kalkıyor ve günlük hayata dönebiliyor. Fakat estetik operasyonun kesin sonuçlarını görmek için 6 ay ya da daha uzun bir süre gerekebiliyor.

6 – Bu tür işlemlerde komplikasyonlara ne sıklıkta rastlanıyor?
Çok rastlanmaması sevindirici olmakla beraber, her doktor belli oranda komplikasyonla karşılaşıyor. Uluslararası standartlara göre yüzde 4’ün altında komplikasyon oranı başarılı olarak nitelendiriliyor fakat uzmanlar komplikasyon adı altında sınıflandırılamayan ama yaygın olarak görülen birtakım sonuçlara dikkat çekiyor. Örneğin, liposuction sonrası bozukluk gibi… Bu nedenle de söz konusu sonuçların ortaya çıkabileceğinin, operasyon öncesi ayrıntılı bir şekilde açıklanması gerekiyor.

7 – Peki, sonuçlardan memnun kalmazsam ne yapabilirim?
Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, sorununuzu estetik cerrahınız ile konuşarak, birlikte en iyi çözümü bulmaya çalışın. Öncelikle, operasyon öncesine ait fotoğrafınızla şu anki halinizi karşılaştırın. Gerçekçi sonuçlar, beklentileriniz ve potansiyel bozukluklar üzerine, daha önce yaptığınız görüşmeleri değerlendirin. Tüm bunların ardından, oluşan sonucu kabul edebileceğiniz gibi, yeni bir operasyon yaptırma yoluna da gidebilirsiniz. Eğer endişelerinizin geçmediğini hissediyorsanız farklı uzmanların fikirlerini de alabilirsiniz.

8 – Yara izim olacak mı?
Evet! Yapılan uygulamaya göre değişse de, yüzde 50 oranında iz kalma ihtimali bulunuyor. İzlerin nasıl olacağı ve vücudunuzun hangi kısmında bulunacağı ise yüzde 50 kullanılan yönteme, yüzde 50 de iyileşme sürecinize bağlı değişiyor.

9 – Değişim için çok fazla para ve zaman harcamasam da, belirgin sonuçlar almak istiyorum. Bu durumda benim için karşılığını alabileceğim en iyi operasyon nedir?
Botoks, dolgu maddeleri ve kimyasal peeling gibi cerrahi olmayan uygulamalar son derece başarılı sonuçlar verebiliyor. Ancak meme büyütme, küçültme ve kaldırma gibi bir estetik operasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, bu işlemlerden de kısa sürede sonuç alınabiliyor.

10 – Kaçınmam gereken herhangi bir operasyon var mı?
Yeni uygulanmaya başlayan operasyonlardan uzak durmak gerekiyor. Uzmanlar, yeni bir estetik operasyon türünün denenip, test edilmesi gerektiğini; üzerinden belli bir zaman geçtikten, uluslararası arenada kabul gördükten sonra tercih edilebileceğini belirtiyorlar.

11 – Botoksun uzun vadede sonuçları nasıl oluyor?
Botoksun uzun vadede olumsuz sonuçları olmamakla birlikte, anti-aging’e destek olan yönleri bulunuyor. Yüzdeki kasların zayıflaması sarkmaya neden oluyor, botoks ise kasların yukarı doğru çekilerek zamanla güçlenmesine yardımcı oluyor. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here