Diğer
  Ana SayfaHaberBu yıl sizin yılınız olsun

  Bu yıl sizin yılınız olsun

  -

  Hayat akıp giderken, alışkanlıkların dışına çıkmak zor olabilir. İstediğimiz halde yeni başlangıçlarda zorlanırız. Çoğu zaman ne yapmak istediğimizi bile bilemeyebiliriz. Bazen önemli tarihler milat görevini görür. İşte 2010 sizin de miladınız olsun; hayatınızın kötü yönlerini yok edin; yeni hayaller ile yeni bir yıla giriş yapın.

  2010''da daha mutlu olmanız için hayallerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu bilmelisiniz. Pozitif ve mutlu bir hayat, hayallerinizin gerçekleşmesi için size yardımcı olur. Uzman Psikolog Şeniz Ünal, Formsanté okurlarına önerilerde bulundu:
  ''Bridget Jones'un Günlüğü kitabını çoğumuz biliriz. Bridget, yeni yıl itibariyle hayatında değişiklikler yapmak ister: Kilo vermek, sigarayı bırakmak ve hayatının aşkını bulmak… Ancak kazın ayağı öyle değildir. Birkaç gün sonra yine her şey aynı şekilde, eskisi gibi gitmeye başlar, hatta daha da kötüleşerek. Sonunda Bridget, mutlu sona erişir, tabii epey bir mücadeleden sonra.

  Düşüncelerinize güç katın
  Mutlu sona nasıl eriştiğini hatırlıyor musunuz? Eskisine göre neyi farklı yapmıştı? Değişen neydi? Aslında değişen hem bir şey yoktu, hem de vardı. Doğarız: Doğduğumuz ailenin, çevrenin, ülkenin, kültürün özellikleriyle sarmalanarak büyürüz. Bizden önceki nesillerin deneyimleri, bizden beklentileri (ki çoğunlukla kendileri için gerçekleştiremedikleri hayalleridir bunlar) bizi şekillendirmeye başlar, 'olmamız gereken insan'ı öğrenmeye başlarız. Bu süreçte zaman zaman kendi, kişisel istek ve arzularımızın da ortaya çıktığı olabilir. Ancak bu istekler, önce kendi 'yargı sistemimizden' sonra da çevremizin sansüründen geçerken elenir. Ancak çok güçlü ve büyük olanlar kendini ortaya koyabilirler.

  Mutluluk nedir?
  Eğer karakterimiz, kişilik yapımız yeterince oturmuşsa, isteklerimizi gerçekleştirme yolunda yürüyebiliriz.

  Aksi takdirde onları bastırırız, görmezden geliriz, unutmaya çalışırız… Genel olarak tatminkâr bir hayatımız varsa ve kendimizi mutlu hissediyorsak, yaşamın büyük resmini, anlamını düşünmeye, irdelemeye pek ihtiyacımız olmaz. Belki de bu noktada 'hayatta mutlu olmak ne demektir?' sorusunun cevabını bulmamız gerekebilir.'' İşte 2010'da sizi daha mutlu edecek 10 öneri…

  - Advertisement -

  Pozitif ve mutlu olmak için 10 öneri:

  1. Başkalarına değil, kendinize odaklanın. Bencil değil, ancak 'ben'ci olun!
  2. Herhangi bir konuda seçim yaparken çevrenizdekilerinin yorumlarını mutlaka kendi iç sesinizle değerlendirin ve kararınızı öyle verin.
  3. Geleceği planlarken, kılavuz duygularınız mutluluk, neşe ve coşku olsun.
  4. Görünen ödül ne kadar cezbedici olursa olsun, içinize sinmeyen bir konunun asla peşinden gitmeyin; size sunulanı kabul etmeyin.

  Haberin devamı 2010 Ocak sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz