Diğer
  Ana SayfaSağlıkBu yiyeceklerle mutluluk yanı başınızda!

  Bu yiyeceklerle mutluluk yanı başınızda!

  -

  Kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? O halde beslenme biçiminizde birkaç küçük değişiklik yaparak mutluluğa kucak açın… Çünkü yapılan araştırmalar, bazı gıdaların ‘mutluluk hormonu’ olarak adlandırılan serotonini artırarak, yorgunluktan PMS’ye (adet öncesi gerginlik) dek birçok soruna çare olduğunu ortaya koyuyor…

  Kuru üzüm yerine muz
  Yoğun ve stresli bir gün mü yaşıyorsunuz? Eliniz çekmecedeki kuru üzümlere gidiyor. Evet, bunları yiyerek glisemik indeksinizi yükseltmek pahasına, kısa süreliğine kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Oysa B6 vitamininden zengin bir muz yiyerek, vücudunuzdaki serotonin ve dopamin sentezini artırabilirsiniz. Bedeninizdeki B6 vitamini deposunu tüketen stresle mücadele etmek için yiyeceğiniz bu meyvenin, sizi potansiyel bir depresyon tehlikesinden koruyabileceğini de unutmayın!

  mart-2012-saglik-resim-3Diyet kola yerine portakal suyu
  Araştırmalar, yapay tatlandırıcıların kişilerin psikolojik durumları üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalardan çıkan sonuca göre; duygu durum bozukluğu olanlarda olumsuz etkiler yaratan tatlandırıcılar, depresyon öyküsüne sahip kişilerin durumunu daha da kötüleştirebiliyor. İçeceklerin psikolojiniz üzerinde yapıcı etki yaratması için, C vitamininden zengin portakal suyunu tercih edebilirsiniz. Çünkü bu vitamin beyin sinirlerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gibi, depresyon belirtilerinin azalmasına da destek oluyor.

  mart-2012-saglik-resim-2Fıstık yerine ceviz
  Atıştırmalıklara özlem duyuyor ama yiyemiyor musunuz? Eğer biraz çerez yemek sizi mutlu edecekse, cevizi seçin! Çünkü Omega 3’ten zengin ceviz, duygu durumunuzu düzeltecek önemli esansiyel yağ asitlerini içeriyor.

  - Advertisement -

  Marul yerine ıspanak ve tere
  Salatanızda koyu yeşil yapraklı sebzeler yemek istemeyebilirsiniz. Ama unutmayın ki, içeriğinde bol miktarda magnezyum bulunan ıspanak ve tereyi yiyerek, vücudunuzun stresle mücadelesine yardımcı olabilirsiniz. Çünkü magnezyum, PMS’in ilk belirtileri olan anksiyete ve asabiyeti gidermeye yardımcı olabiliyor.

  mart-2012-saglik-resim-4Şerbetli tatlılar yerine bitter çikolata
  Birçok insan üzüntüsünü tatlı yiyerek gidermeye çalışıyor. Oysa son derece ağır ve sağlığınız için zararlı bu besinler yerine, bitter çikolatanın size daha iyi geleceğini biliyor musunuz? Stresin bir numaralı düşmanı bitter çikolatadan bir parça yediğiniz anda, seratonin beyinde dolaşmaya başlıyor. İçeriğindeki flavonoid ise, kanı sulandırıyor, kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

  Ayşegül Uyanık ÖRNEKAL

  Formsante Dergisi Mart 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz