Ana Sayfa Sağlık Bugüne kadar BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN!

Bugüne kadar BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN!

aralik-2012-saglik-2-resim-2DOĞRU
“Akne, genetik bir sorun”

Akne direkt olarak genetik bir sorun değil fakat ergenlik döneminizde akne sorunu yaşadıysanız çocuklarınızın da aynı sorunu yaşama riski artıyor. Akne sorununun ortaya çıkmasında genetikten çok hormonlar rol oynuyor. Örneğin regl döneminde akne sorununun daha fazla ortaya çıkması da bu nedenle oluyor. Bu sorunla başa çıkmak istiyorsanız yağ bazlı ürünler kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

YANLIŞ
“Sistit, üst üste cinsel ilişkiye girildiğinde ortaya çıkıyor”

Sistit cinsel ilişkiden sonra görülebiliyor, fakat cinsel ilişki çoğunlukla bu soruna neden olmuyor. Halk arasında “balayı hastalığı” olarak da bilinen bu rahatsızlık çok yoğun bir cinsel hayattan sonra görülen bir enfeksiyondan dolayı ortaya çıkıyor. Sistite sebep olan bakteri idrar yoluna yerleşmiş oluyor. Bu sorunu yaşayan kişilerin cinsel hayatlarına biraz daha dikkat ederek, parfümlü duş jelleri ve kremlerden uzak durması gerekiyor. Ayrıca cinsel ilişkiden hemen sonra idrar torbasını boşaltmak da işe yarayabiliyor. Sistit semptomları vücudun susuz kalmasından da kaynaklanabiliyor. Bu nedenle günde en az sekiz bardak su içmek; alkol, nikotin ve kafein gibi mesaneyi rahatsız edecek içeceklerden uzak durmak önem taşıyor.

aralik-2012-saglik-2-resim-3DOĞRU
“Çok az yediğim halde kilo alıyorum”

Belki kulağa tuhaf geliyor olabilir fakat vücudunuzun kullanabileceğinden daha fazla enerji alıyor olabilirsiniz. Nasıl mı? Yapılan araştırmalar günde üç defadan daha az yiyen kişilerin günlük almaları gereken enerji miktarını aştıklarını gösteriyor. Çünkü üç ana öğün yenmese de acıktıkça bir şeyler atıştırmak kilo alımına neden oluyor. Yapmanız gereken şey ise çok basit; bir hafta boyunca yediklerinizi bir deftere not alın fakat hiçbir şeyi atlamayın. Çocuğunuzun tabağında kalan artıkları yediğinizi dahi yazın. Böylece aslında ne kadar çok abur cubur yediğinizi göreceksiniz.

Formsanté Dergisi Aralık 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here