Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıBurun yağlanması neden olur? Nasıl geçer? 'Burnum çok yağlanıyor' diyorsanız bu önerilere...

  Burun yağlanması neden olur? Nasıl geçer? ‘Burnum çok yağlanıyor’ diyorsanız bu önerilere dikkat!

  -

  Burun yağlanması yaygın olarak görülebilen bir sorun. Burnun yağlanması, burundaki yağ bezlerinin çok fazla sebum üretmesinden kaynaklanır. Eğer zaten yağlı bir cildiniz varsa, gözenekleriniz daha büyük olacağı için burnununz daha çok yağ üretebilir. Gözeneklerin yapısını kontrol edemeseniz de burnunuzun ürettiği yağ miktarını kontrol etmek için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu makalede burun yağlanması neden olur? Nasıl geçer? sorularının yanıtlarına bakıyoruz.  Burnum çok yağlanıyor diyorsanız aşağıdaki önerilere dikkat… Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır burun yağlanması, nedenleri ve çözüm yolları ile ilgili soruları yanıtladı.

  Kıdır, “Cildimiz 1,5-2 metrekare boyutunda vücudumuzun en büyük organıdır. Cildimizin en üst katmanı olan doğal yağ asitleri, seramit ve kolesterolden oluşan sebum dediğimiz yağlı bir tabaka ile kaplıdır” diyor.

  BURUN NEDEN YAĞLANIR?

  Peki, burun neden yağlanır? Burun yağlanmasının sebepleri ne? Prof. Dr. Kıdır’ın bu soruya yanıtları ise şöyle:

  Cildin kuru, yağlı veya karma halini belirleyen sebumun miktarıdır. Eğer sebum üretimi fazla olursa cilt yağlı olur ve deri üretilen bu sebumu atmak için gözenekleri daha geniş hale getirir. Cildin sebum salgısını belirleyen temel etken genetik sebeplerdir. Ancak kullanılan bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler, cilt yapısına uygun olmayan kozmetiklerin kullanımı, beslenme şekli ve stres de sebum salgısının artmasına neden olarak cilt yağlanmasını arttırır. Temizliğe dikkat edilmezse, özellikle cilt akşamları yıkanıp arındırılmazsa gözenekler sebum ile tıkanarak dahada genişler ve siyah kirli bir görüntü oluşturur. Yüzümüzde özellikle burun üzerinde sebum salgısı ve dolayısı ile gözenek genişliği daha fazladır. Bu durum hemen hemen tüm cilt tiplerinde görülür. Kişinin cildi kuru bile olsa burun üzeri yağlı ve geniş gözenekli olabilir”

  BURUN YAĞLANMASI NASIL GEÇER?

  Peki, burun yağlanması nasıl geçer? Kişinin cildi  kuru bile olsa burun yağlanması görülebileceğini belirten Prof. Dr. Kıdır’ın önerileri ise şöyle:

  - Advertisement -
  • Yüzümüzü kirlerden ve makyajdan arındırırken burun üzerini daha dikkatli ve elimizle masaj yaparak arındırmamız ve arındırdığımız gözeneklerin sıkılaşması içinde sonrasında bir tonik (alkolsüz olması önemli) kullanmamız gerekir. Tonik uygulamayı temizliğin ve arındırmanın bir devamı gibi düşünmeliyiz.
  • Akşamları cilt temizliği sonrası hem sebum salgısını azaltan hem de gözenek çaplarını küçülten salisilik asit, retinol, azeleik asit, alfa hidroksi asit gibi etken maddelerden herhangi birini içeren bir ürün kullanmak gerekir. Bu ajanlar kullanıldıkları süre içinde etkilidirler, kullanmayı bıraktığımızda bir süre sonra tekrar burunda yağlanma ve gözeneklerde genişleme başlar.
  • Tüm bu etken maddeler cildi aynı zamanda kurutan maddelerdir. Eğer burun derisi dışındaki yüz alanları kuru ise bu etken maddeler sadece burun üzerine de uygulanabilir. Bu ürünlerin kullanımına bağlı deride kuruluk ve pullanma olursa bunun içinde su bazlı bir nemlendirici kullanılabilir.
  • Burunda yağlanma ve gözeneklerde tıkanmayı arttıran yağlı nemlendiricileri burun üzerine sürmemek gerekiyor.
  • Tüm bu etken maddelerin günlük kullanımı dışında haftada 1 veya 2 kez sadece burun üzerine kil maskesi uygulanması burun yağlanmasını azaltarak gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlayacaktır.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz