Diğer
  Ana SayfaSağlıkÇakralarınızı harekete geçirin

  Çakralarınızı harekete geçirin

  -

  Başa çıkamadığınız stresiniz, bitmek bilmeyen ağrılarınız mı var? Aslında birçok sağlık sorununa çözümün içinizde saklı olduğunu biliyor muydunuz? Vücudunuzda yer alan 7 enerji çakrasını harekete geçirip daha sağlıklı bir yaşamın keyfini çıkarabilirsiniz.

  Gökçe Almaş

  FİZİK YASALARI VAR OLAN ENERJİNİN HİÇBİR ZAMAN KAYBOLMAYACAĞINI ÖNGÖRÜR.
  İnsan bedeni de karmaşık bir enerji sistemi bütünü değil midir aslında? Günlük hayatta negatif ve pozitif olarak ifade ettiğimiz enerji, kişilerden çevrelerine yayılan iyilik, kötülük, hoşluk, sertlik, yumuşaklık gibi kavramlara dönüşüyor. Hint felsefesine göre, varsayılan 88 bin enerji merkezi, günümüzde 7 temel enerji merkezi olarak inceleniyor. Sanskritçe tekerlek anlamına gelen ve çakra adı verilen bu enerji merkezleri insan vücudunda bulunan metafiziksel ve biyofiziksel enerjinin bağlantı noktası olarak görülüyor. Bu 7 güç istasyonunun her biri bedenimizde hormon salgılayan bezlere karşılık geliyor. Peki bu enerji merkezlerinin tıkanmasına yol açan etkenler neler?

  1. MULADHARA ÇAKRA (KÖK ÇAKRASI)
  Kuyruk sokumu ve cinsel organlar arasında bulunuyor. İlk çakra olması sebebiyle diğer çakraların sağlıklı çalışması için önemli işleve sahip. Fiziksel bedenin enerji kaynağı olan bu çakra, dünyaya kök salmamızı ve kendimizi emniyette hissetmemizi sağlıyor. Maddi güven duymak, soyunu devam ettirmek ve cinselliğin, çocuk sahibi olmanın bir yolu olarak kullanımı, bu çakranın alanına ait. Bu çakradaki problemler, kendine güven kaybı, iletişim zorlukları ve zorluklarla mücadelede zayıflığa yol açıyor. Bu çakranızın işlevini yerine getirmesini sağlamanız için güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek ve ilkel kabilelerin müziklerini dinleyerek iç dünyanızı rahatlatmak iyi bir başlangıç olabilir.

  2. SWADHİSTANA ÇAKRA (KARIN ÇAKRASI)
  Göbek deliğinin 3-5 cm. altında cinsel organların üstünde yer alıyor. Cinsel enerjilerin ve yaratıcılığın merkezi olarak görülüyor. Bu çakra, üreme organları, karaciğer, böbrekler ve karnın alt bölümünü kontrol ediyor. Ancak, çok fazla düşündüğümüz zaman, bu merkezin tüm enerjisi tükeniyor ve bu çakra tamamen dengeden çıktığında, şeker veya kan kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu çakranın işlevini yerine getirebilmesi için, ay ışığını ve berrak suları seyredebilir, kuş seslerini, akan suyu ya da çeşme şırıltısını dinleyebilirsiniz.

  - Advertisement -

  3. MANİPURA ÇAKRA (SOLAR ÇAKRASI)
  Bedeninize duygusal enerji yayan bu çakra, göbeğin
  iki parmak üstünde yer alıyor. Ruhsal anlamda cömertlik, tatminkarlık ve memnuniyet duygularını veriyor. Bu çakrada bir kapanma olduğunda, dalak, karaciğer, safra kesesi, sinir sistemi veya pankreasta birtakım sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Dengeli çalıştığında ahlak duygusu, bilgelik, uzun süreli ilişkiler kurabilme gibi yetileri sağlıyor. Bu çakranızda enerji akışını sağlamak için, güneş ışınlarının yansıdığı bir başak tarlasına bakın ve ay
  çiçeklerini izleyin.

  Haberin devamını okumak için 2009 Ağustos sayımıza göz atın…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz