Diğer
  Ana SayfaHaberÇamaşır suyu mu sirke mi? Evde hijyen için neler yapılabilir?

  Çamaşır suyu mu sirke mi? Evde hijyen için neler yapılabilir?

  -

  Bugünlerde ilk gündemimiz Corona Virüs ve Corona Virüse karşı alınabilecek önlemler. Peki, evde hijyen için neler yapılmalı? Çamaşır suyu virüsleri, mikropları öldürür mü? Corona Virüse karşı temizlikte sirke mi çamaşır suyu mu kullanılmalı? Temizlikte çamaşır suyu ölçüsü ne kadar olmalı? gibi pek çok soru sıklıkla aranıyor. Peki, bu konuda uzmanlar ne diyor? İşte yanıtları:

  TEMİZLİKTE ÇAMAŞIR SUYU ORANI NASIL OLMALI?

  Enfekte yüzeyler nasıl temizlenmeli?

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap bu konuda şu bilgileri veriyor:  Yüzeyler belli oranlarda sulandırılmış (1:100; 1 birim çamaşır suyu, 99 birim su) çamaşır suyu ya da deterjanla temizlenmelidir. Basit deterjanlar da Corona Virüsü önlemede çamaşır suyu kadar etkilidir.

  CORONA VİRÜSE KARŞI EVLER NASIL TEMİZLENMELİ?

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Metin Hasde ise Corona Virüsle mücadele için evde hijyen uyarısı yapıyor. 

  • Hasde’nin uyarılarına göre masalar, kapı kolları, kulplar, elektrik düğmeleri, kumandalar, mutfak tezgahları, tuvaletler ve lavabolar gibi sık kullanılan yerler her gün temizlenmeli.
  • Zeminler, tuvalet, lavabo gibi özel dikkat isteyen alanların standart temizlik malzemeleri ile temizlenmesi yeterli. Dezenfeksiyon için Sağlık Bakanlığı tarafından izinlendirilmiş ürünler kullanılmalı.
  • Ancak yüzey çok kirliyse ve çok kişinin temas ettiği, bulaş açısından riskli görülen yerlerde silme işleminden sonra yüzde 60-70 alkol içeren solüsyon ya da antiseptik mendillerle dezenfeksiyon yapılabilir.

  Kan Grubu İle Corona Virüs arasında bağ var mı?

  - Advertisement -

  BİRDEN ÇOK ÜRÜNÜ KARIŞTIRMAYIN

  • Evler sık sık havalandırmalı.
  • Birden çok ürün birlikte ve karıştırılarak kullanılmamalı. Bu tür durumlarda solunum yolu, gözlerde irritasyon, öksürük, göğüste yanma, nefes darlığı gibi yakınmalar ortaya çıkabilir.

  ÇAMAŞIR SUYU ÖLÇÜSÜ

  • Genel temizlik için 100 ölçü suya 1 ölçü çamaşır suyu yeterli olur, yani 10 litre suya 100 cc çamaşır suyu eklenerek elde edilecek solüsyonla yerler silinebilir, tuvalet ve lavabolar temizlenebilir. Çamaşır suyu oranının belirtilen orandan fazla olarak hazırlandığı solüsyonlar uygulayıcı açısından başta solunum sistemi olmak üzere sağlık sorunlarına yol açabilir.
  • Zeminler, tuvalet, lavabo gibi özel dikkat isteyen alanlar standart temizlik malzemeleri ile temizlenmelidir. Dezenfektan olarak çamaşır suyu kullanılabilir.

  39 YAŞINDAKİ CORONA VİRÜS HASTASI ANLATTI

  EVE GELİNCE HEMEN ELLERİ YIKAYIN

  • Dışarıdan eve gelindiğinde hiçbir şeye dokunmadan önce eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Hiçbir kişisel eşya ortak kullanılmamalıdır.
  • Dışarıda giyilen kıyafetler eve gelince çıkartılmalı.
  • Dışarıda giyilen kıyafetlerin eve gelinince çıkartılmalı. Bu kıyafetler 60- 90 santigrat derecede normal deterjan ile yıkanması yeterli olur.

  TEMİZLİKTE SİRKE Mİ ÇAMAŞIR SUYU MU ETKİLİ?

  Çok merak edilen bu soruya Acıbadem Altunizade Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu şu yanıtı vermiş: Sirkenin, koronavirüs ya da diğer virüslere yönelik öldürücü etkisi yoktur. Çamaşır suyu ise alkali bir ürün olup temizlikte kullanıldığında, koronavirüs başta olmak üzere virüslerin ölümüne yardımcı olacaktır. Virüslerin alandan temizlenmesini sağlayacaktır. 

  ÇAMAŞIR SUYU İLE SİRKEYİ KARIŞTIRMAYIN

  Uzmanlar ev temizliğinde iki dezenfektanın karıştırılmasının çok tehlikeli olacağına işaret ediyor. Çünkü iki farklı dezenfektanın karıştırıldığı durumlarda içeriklerindeki maddelerin reaksiyonu, solunması riskli. Hem yanıcı etki oluşturabilir hem çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına davetiye çıkartabilir. 

  Bu açıdan ‘Sirke ile Çamaşır Suyu’ karıştırılabilir mi? sorusunun yanıtı HAYIR

  CORONA NE DEMEK? İLK BELİRTİLERİ NE?

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz