Diğer

  Canlı ve alkali

  -

  Sağlıklı bir yaşam için alkali ve asit oluşturan gıdalar arasında bir denge kurulması gerekiyor. Ağırlıklı olarak canlı/çiğ beslenme bu dengenin sağlanmasında önemli bir yer tutuyor. İşte lezzetten ödün vermeden hazırlayabileceğiniz protein, enzim, vitamin ve mineral deposu canlı tabaklar.

  Hazırlayan: Aytaç Özkardaş Gozzi

  Canlı-çiğ ve alkali beslenme son yılların sağlıklı yaşam trendleri arasında yer alıyor. Sağlık turizmine odaklanmış olan Bodrum Sianji Wellbeing Resort da detoks, spa, spor aktivitelerinin yanı sıra canlı ve alkali menülerle müşterilerine hizmet veriyor. Raw food yani canlı-çiğ besinlerin herhangi bir ısıl ve kimyasal işlem görmediği için besin değeri açısından zengin ve hücrelerimizi en iyi besleyen besinler olduğunu söyleyen Sağlık Eğitmeni-Raw Food ve Detoks Danışmanı Çisem Çakır, şu bilgileri veriyor: “Canlı besinler en doğal halde ve konsantre bir biçimde enzim, vitamin, mineral ve aminoasit içeriyor. Doğru ve iyi bir emilim ile sindirim sağlıyorlar. Bio-elekrik ve yaşam enerjisi açısından çok zenginler. Birçok fitokimyasal içeriyorlar. Alkali olmasının yanında oksijen ve antioksidan açısından zenginler, serbest radikallerden tam koruma sağlıyorlar.”

  Pişirmenin etkileri
  Pişirme işlemi birçok yiyeceği damağımıza uygun hale getirse de besin değerlerini düşürüyor hatta zararlı hale getiriyor. Suda haşlama sırasında vitamin ve mineraller suya geçmeye başlıyor. Izgara, kızartma, mikrodalga birçok mineral ile vitamini yok etmesinin yanı sıra hücreler için zararlı hale dönüştürüyor. Gıdalar piştiğinde enzimler tamamen yok oluyor, protein yapısı bozuluyor, oksijen kayboluyor. Sürekli çiğ beslenmenin kolay olmadığını, balık, et gibi ihtiyacımız olan bazı gıdaları pişirmek zorunda olduğumuzu vurgulayan Çisem Çakır, danışanlarına 80-20 kuralını önerdiğini anlatıyor: “Yüzde 80 alkali, yüzde 20 asidik gıdalardan oluşan bir diyet vücudun kendi alkali-asidik rezervlerini dengeli bir şekilde desteklemesini sağlıyor. Vücudumuz genel olarak alkalidir. Sağlıklı bir insanın kanının pH değeri 7,35-7,45 arası değişiyor. Dolayısı ile alkali rezervlerimizin vücutta doğru dengede olması sağlık açısından önem taşıyor. Sebzeler, yeşillikler, meyveler ve tahıllar, alkali, vegan ve glütensiz menü listemizin önemli yerini, yüzde 80’ini kapsıyor. Tabağın yüzde 20’si ise asidik gıdalardan oluşuyor; hayvansal gıdalar ve pişmiş baklagiller bunlar arasında yer alıyor.”

  Saglık için seyahat
  Son araştırmalara göre iyi yaşam için seyahat (wellness travel) edenler, tüm segmentler arasında yüzde 40’ı temsil ediyor. Bu oran hızla artıyor ve global wellness turizmi genel turizme göre yüzde 59 daha hızlı büyüyor. Seyahat edenler sağlıklı yemek (%87) , spa-masaj (%82) , doğa deneyimi (%82), çevreci yaklaşım (%73), fitness merkezi (%70), uyku terapisi (%54) ile spiritüel programlar (%47) talep ediyor.

  - Advertisement -

  Süper besinler
  Filizler: 1 kg tohumdan 8-12 kg süper besin üretilebiliyor. Filizler canlı besinler. Bir tohum filize dönüştüğünde protein oranı yüzde 50, B Vitamini oranı yüzde 250 ve enzim ile lif oranı yüzde 100 artıyor.

  Çim suyu:
  Buğday çiminden elde edilen 1 shot bardağı çim suyu 2,5 kg sebze suyuna eşit besin içeriyor. Bilinen tüm mineraller ile aminoasitleri içeriyor ve klorofilden zengin.

  Algler:
  Spirulina gibi yosunlar gerçek bir Omega-3 kaynağı. Toksik atıkları pasifleştiriyor, hazmetmesi kolay. En iyi protein kaynaklarından biri olan algler geleceğin besini olarak görülüyor.


  Raw avokado kumpir
  Malzemeler:
  100 g beyaz lahana
  100 g kaju fıstığı
  1 adet avokado
  1/2 demet maydanoz
  1/2 demet dereotu
  1/2 adet havuç
  5 adet yeşil zeytin

  Hazırlanışı:
  Kaju fıstığını suda ıslatın ve blender yardımı ile çekerek sos haline getirin. Tüm malzemeleri jülyen şeklinde doğrayarak kaju sos ile marine edin. Ortadan ikiye kesilen avokadonun içerisine kumpir şeklinde ekleyerek servis edin.


  Raw ananas dolma
  Malzemeler:
  1 adet ananas
  1 adet avokado
  1 adet kırmızı kapya biber
  1/2 adet kırmızı soğan
  1/2 demet maydanoz
  1/2 demet dereotu
  1/4 demet fesleğen
  2 g tane karabiber
  3 g çörekotu
  1/5 paket soya filizi

  Hazırlanışı:
  Ananasın içini alın. Tüm malzemeleri, iç ananas da dahil olmak üzere ince kıyım doğrayarak ananasın içerisine karışık bir şekilde doldurun. Üzerine soya filizi ve çörekotu serpiştirerek servis edin.


  Raw makarna
  Malzemeler:
  1 adet kabak
  1 adet havuç
  1 adet salatalık
  1/2 demet maydanoz
  1/2 demet dereotu
  70 g çiğ kaju fıstığı
  1/4 demet fesleğen
  2 g tane karabiber
  5 adet yeşil zeytin
  3 g çörekotu
  1/5 paket soya filizi

  Hazırlanışı:
  Sebzeleri mandolinden geçirerek Çin sebzesi haline getirin. Kaju fıstığını 1 saat süresince oda sıcaklığında suda ıslatın ve ardında blender yardımı ile çekerek sos haline getirin. Sebzeleri hazırlanan sos ile marine edin. Üzerine yeşil zeytin, soya filizi, fesleğen, karabiber ve çörekotu serpiştirerek servis edin.


  Raw hamburger
  Malzemeler:
  Köfte için
  1 adet havuç
  1/2 adet kırmızı kapya biber
  50 g ceviz içi
  50 g badem
  40 g kiraz domates
  1/2 demet maydanoz
  1/2 demet dereotu
  Hamuru için
  100 g keten tohumu
  1 adet kabak
  1/2 demet maydanoz
  1/2 demet dereotu
  2 g tane karabiber
  2 g tuz

  Hamurun hazırlanışı:
  Tüm malzemeleri blender yardımı ile çekerek pizza tabanı şeklinde yağlı kağıdın üzerine serip, 40 °C fırında 24 saat kurutun.
  Köftenin hazırlanışı:
  Tüm malzemeleri blender yardımı ile çekin ve hamburger köftesi şekli verin. Kurutucu fırınlarda 45 °C ısıda 24 saat kurutun ve hamburger hamurunun üzerinde servis edin.


  Yeşil smoothie
  Malzemeler:
  1 büyük veya 2 küçük salatalık
  1 kereviz sapı
  1 avuç kara lahana
  1 avuç ıspanak
  1 avuç maydanoz
  1 küçük bir parça zencefil
  1 limonun suyu
  1 adet yeşil elma
  1,5 bardak Hindistan cevizi suyu veya badem sütü
  2 çorba kaşığı chia / keten tohumu
  Hazırlanışı:
  Tüm malzemeleri blenderdan geçirin.

  Kırmızı smoothie
  Malzemeler:
  1/4 pancar
  1 büyük veya 2 küçük salatalık
  1 adet kırmızı elma
  1 küçük parça zencefil
  1 limonun suyu
  1 bardak alkali su
  1 çay kaşığı tahin
  Hazırlanışı:
  Tüm malzemeleri blender’dan geçirin.

  Alkali suyu evde nasıl yapabilirim?
  • Suyun alkali gücü 1 birim arttıkça, temizlik gücü 10 kat artıyor. pH 7 suya kıyasla pH 8,5 olan su, 150 kat daha fazla temizlik yapıyor.
  • Alkali suyu evde içme suyunun içine birkaç damla limon suyu, organik pastorize edilmemiş elma sirkesi ekleyerek yapabilirsiniz.
  • Kalsiyum bikarbonat ya da hazır satılan alkali su damlalarından kullanmak da bir diğer yöntem.
  • Ayrıca bu iş için özel üretilmiş iyonize edici alkali su makineleri de kullanılabiliyor.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz